České unikáty z pravěku: ostrý meč, otisk žraloka na kosti, nejstarší studna na světě

ČTK Pavel Mazanec ČTK, Pavel Mazanec
23. 5. 2020 20:17
Vědci tento týden posunuli dataci nejstarší kresby v Česku, která se nachází v Hlavním dómu Kateřinské jeskyně v Moravském krasu. Černé čáry na mohutném kameni jsou podle nich staré 7000 let. Za posledních dvacet let je to pouze jeden z mnoha převratných objevů, které se tuzemským archeologům povedly. Podívejte se na přehled nejvýznamnějších nálezů.
Foto: Česká televize

Srpen 2014 - Na Vyšehradě objevili pozůstatky kostela, jednoho z největších ve střední Evropě

Na pražském Vyšehradě objevili v roce 2014 archeologové základy jednoho z největších kostelů střední Evropy. Jedná se rovněž asi o nejstarší známý vyšehradský kostel. Pozůstatky kostela byly nalezeny zhruba 150 metrů od hlavní baziliky na Vyšehradě.

"Unikátnost této stavby spočívá ve dvou věcech. Zaprvé v jejím půdorysném tvaru, který odkazuje na prostředí pravděpodobně byzantské říše, a zadruhé v její velikosti, protože asi o 40 procent překonává plochu rotundy svatého Víta na Pražském hradě," řekl Ladislav Varadzin z Archeologického ústavu Akademie věd ČR.

Dnes již zaniklá svatovítská rotunda přitom podle Varadzina byla dosud považována za největší kostel svého druhu na území Česka i v prostoru západních Slovanů. 

 

Právě se děje

Další zprávy