České unikáty z pravěku: ostrý meč, otisk žraloka na kosti, nejstarší studna na světě

ČTK Pavel Mazanec ČTK, Pavel Mazanec
23. 5. 2020 20:17
Vědci tento týden posunuli dataci nejstarší kresby v Česku, která se nachází v Hlavním dómu Kateřinské jeskyně v Moravském krasu. Černé čáry na mohutném kameni jsou podle nich staré 7000 let. Za posledních dvacet let je to pouze jeden z mnoha převratných objevů, které se tuzemským archeologům povedly. Podívejte se na přehled nejvýznamnějších nálezů.
Lidské pohřebiště
Lidské pohřebiště | Foto: Associated Press

Září 2018 - Nálezy u Hvozdnic na Královéhradecku odkryly chybějící článek

Nálezy u Hvozdnic na Královéhradecku významným způsobem změnily pohled na pravěký vývoj na území Čech. Objevy jsou významné v tom, že dosavadní poznatky ze zkoumané lokality dokazují, že východní Čechy v době bronzové patřily ke kolébce kultury lužických popelnicových polí. 

"Tato kultura představuje, co do počtu nalezišť, vrchol pravěkého vývoje východních Čech. Donedávna se soudilo, že se vyvinula severně od našeho území, ve Slezsku, a následně se rozšířila do celé severní poloviny Čech," řekl vedoucí archeologického oddělení hradeckého Muzea východních Čech Miroslav Novák.

Podle něj tvar a výzdoba nalezených nádob z pohřebišť z doby bronzové odpovídá jednak takzvané mohylové kultuře a jednak následující kultuře lužických popelnicových polí. "U Hvozdnic byl zaznamenán plynulý přerod mohylové kultury v kulturu lužickou, tedy chybějící vývojový článek," řekl Novák.

 

Právě se děje

Další zprávy