Svoboda médií se v Česku zlepšila. Žebříček vede Finsko

ČTK ČTK
12. 2. 2014 14:11
Nejhorší podmínky mají podle indexu svobody psaní novináři v Severní Koreji a Eritreji.
Fotoreportéři například z New York Times nebo Getty Images utíkají před bombami svrženými provládními letadly poblíž kontrolního místa Rás Lanúf.
Fotoreportéři například z New York Times nebo Getty Images utíkají před bombami svrženými provládními letadly poblíž kontrolního místa Rás Lanúf. | Foto: Reuters

Paříž - V porovnávání svobody médií ve světě si Česká republika oproti loňskému hodnocení polepšila o tři místa a je třináctá mezi 180 sledovanými zeměmi. Vyplývá to z nejnovějšího indexu svobody médií, který zveřejnila mezinárodní organizace Reportéři bez hranic (RSF).

Nejsvobodnější média mají opět Finsko, Nizozemsko a Norsko. Naopak nejhorší podmínky ke svobodnému informování mají novináři v Turkmenistánu, Severní Koreji a Eritreji.

Česko se podle pořadí organizace ocitlo těsně před Německem, Švýcarskem, Irskem a výrazně například před Spojenými státy, Británií či Francií.

Vloni byla Česká republika šestnáctá a předloni čtrnáctá. Polepšilo si také Slovensko, které postoupilo z loňské 23. na 20. příčku. Také sousední Polsko poskočilo z 22. na 19. pozici.

Naopak Maďarsko se dále propadlo, a to z 56. na 64. místo. Podle RSF je to kvůli prosazování nedemokratických hodnot konzervativní vládou Viktora Orbána.

Zpráva si zvlášť všímá také propadu Spojených států, které se z 32. příčky posunuly za rok na 46. pozici. Podle autorů zprávy za to může příliš časté zneužívání národní bezpečnosti k omezování svobody sdělování.

Výrazně si pohoršily také Mali a Středoafrická republika, které zasáhly ozbrojené konflikty. To podle zprávy opět ukazuje, že při nestabilitě v nějaké zemi se média stávají strategickými cíli a terči skupin či jednotlivců, kteří se snaží kontrolovat sdělování bez ohledu na mezinárodní pravidla.

Rusko je stejně jako loni na 148. místě. Podle RSF si ale nepohoršilo jen díky odporu a houževnatosti občanské společnosti. "Ve skutečnosti (ruské) úřady zesilují každý den represivní odklon zahájený od návratu Vladimira Putina do Kremlu v roce 2012. A vyvážejí tento model do celého bývalého Sovětského svazu," uvedla organizace v textu.

Finsko je v čele žebříčku počtvrté za sebou a jako loni jsou na druhém a třetím místě Nizozemsko a Norsko. Oproti minulému roku se nezměnila ani poslední trojice tvořená Turkmenistánem, Severní Koreou a Eritreou. Tyto tři země jsou pro novináře podle RSF "skutečnými pekly". Velmi špatné podmínky pro jejich práci jsou tradičně také v Číně, Somálsku a Sýrii.

Organizace Reportéři bez hranic se sídlem v Paříži při sestavování každoročního žebříčku má v jednotlivých zemích na zřeteli řadu kritérií, a to od legislativy až po míru násilí vůči novinářům.

 

Právě se děje

Další zprávy