Ze Staroměstského náměstí, kde zazněly projevy, se stávkující vydali na průvod městem. Zahájili tak zároveň protestní Týden pro klima, který nabídne řadu vzdělávacích, debatních i kulturních akcí a potrvá do 27. září. Na náměstí přišlo také asi deset lidí, kteří poklidně protestovali proti požadavkům studentů.
Páteční studentská stávka na podporu boje s klimatickými změnami je v Česku pátá. První se konala v březnu, další následovaly během jara. Podle mluvčího organizátorů protestu Petra Doubravského posunuly tyto protesty dobrým směrem debatu o snižování emisí skleníkových plynů v Česku.
"Kupříkladu vznikla uhelná komise, která by měla naplánovat útlum těžby a spalování uhlí v Česku. Zároveň ale vidíme, že je třeba dál na politiky tlačit, protože zatímco se ustanovovala uhelná komise, tak vláda dělala a stále dělá mnohé kroky a opatření, které jdou proti ochraně klimatu," řekl Doubravský.
Studentům podle něj vadí například to, že hnědouhelná elektrárna Chvaletice dostala výjimku z emisních limitů nebo že se očekává prodej hnědouhelné elektrárny Počerady skupině Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Nelíbí se jim také, že ministerstvo životního prostředí vydalo kladné stanovisko k rozšíření hnědouhelného dolu Bílina.
Dopoledne se na Staroměstském náměstí sešly asi dva tisíce středoškoláků, studentů vysokých škol nebo i dospělých s dětmi. Někteří si s sebou přinesli transparenty s nápisy jako Máme v rukou osud země - zkáza, nebo ráj? či Změňme politiku, ne klima. Po projevech studentů a jejich podporovatelů se protestující vydali na pochod.
Původně naplánovanou trasu na Střelecký ostrov studenti z organizačních důvodů změnili. Průvod vyšel Pařížskou ulicí po nábřeží směrem do Revoluční ulice a kolem 13:00 by měl skončit zpět na Staroměstském náměstí. Na Střeleckém ostrově naváže na protest od 14:00 Festival pro budoucnost.
Na Staroměstské náměstí dopoledne přišlo také asi deset odpůrců akce. Šlo o členy a sympatizanty strany Svobodní. Přinesli transparenty, které hlásaly například Chceme svobodu místo klimatického socialismu. Někteří studenti s nimi diskutovali, demonstraci to nenarušilo.
Ke stávce se připojily stovky lidí také v Brně na Moravském náměstí. Mezi účastníky demonstrace byli i rodiče s dětmi, studenti a učitelé z vysokých škol nebo senioři. Jako řečníci vystoupili na pódiu zástupci organizace Limity jsme my, nadace Veronica, Univerzit za klima, ale také matky s dětmi, žačka základní školy i důchodce, který aktivitu mladých podporuje.
Desítky lidí podpořily Studentskou stávku za klima také třeba na Masarykově náměstí v Hradci Králové. "Vydali se na pochod ulicemi v centru města. Sešlo se 50 až 70 lidí," řekla mluvčí hradecké policie Lucie Konečná.
Demonstrovat plánují studenti i v následujících měsících. Každý měsíc do konce roku by chtěli zorganizovat minimálně jednu stávku.
Dnešní protest zahájil akci Týden pro klima, jejímž cílem je zvýšit povědomí o klimatických změnách. Zájemci při něm mohou uspořádat vlastní akci a sdílet ji s ostatními na webových stránkách www.tydenproklima.cz.