Uherský Brod – Vypadalo to téměř jako zatýkání Jiřího Kajínka: v Javořinské ulici v Uherském Brodě náhle v úterý hodinu před půlnocí zhasla domovní světla i pouliční lampy. Policejní komando vtrhlo s křikem a za použití výbušek do řadového domku číslo 2101, za okny jen problikávaly siluety postav.
Tentokrát ale policisté nehledali uprchlého vězně. Potřebovali jen zlomit odpor psychicky nemocné ženy, která jim šest hodin odmítala otevřít a mařila tak vyšetřování čerstvé kauzy svého manžela Zdeňka K. Třiašedesátiletého muže se zbrojním pasem, který ten den půlhodinu po poledni přišel do místní restaurace Družba a bez varování ze dvou pistolí postřílel osm lidí.
Když ho chtěla policie po desítkách minut vyjednávání při bleskové přepadové akci zatknout, obrátil vystresovaný muž zbraň i proti sobě.
Úterní tragédie – nejhorší masová vražda v dějinách české kriminalistiky - podtrhla podivuhodný příběh dvojice manželů, kteří si koncem 70. let postavili řadovku u sídliště Olšava a vychovali spolu syna. A kteří se postupem času, alespoň podle svědectví lidí z blízkého okolí, stali značně problémovými sousedy.
"Především paní se projevovala velmi zvláštně. Častokrát v noci vyšla na balkon a křičela do okolí vulgarity a nesmyslné věty. Napadala konkrétní lidi a urážela je. Bylo to vždycky pozdvižení pro celou čtvrť, ty výstupy byly hodně hlasité," vypráví Veronika Šillerová, která bydlí v domě necelých sto metrů od rodinného domu Zdeňka K.
Strážníci nepomohli
Hlasité projevy obtěžovaly okolí natolik, že lidé volali strážníky i policisty. Jenže dlouhodobé řešení se nikdy nenašlo. Současný starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar připustil, že strážníci k domu vyjížděli. Ale spíše kvůli malichernostem, které nikoho přímo neohrožovaly na životě.
Přesto obyvatelé okolních domů chtěli podepisovat petici proti problémovým sousedům. Nakonec ji ale na radnici téměř sedmnáctitisícového města nepodali. Prý se báli.
"Paní jim vyhrožovala zabitím. Vědělo se, že mají doma legální zbraně," říká jeden ze sousedů, který spolu se střelcem Zdeňkem K. stavěl místní řadový dům.
Podle ministra vnitra Milana Chovance neměl Zdeněk K. nikdy problémy se zákonem. Kde se naučil tak dobře střílet, není jasné. K lokálním registrovaným střelcům totiž nepatřil. "Není naším členem. A co já pamatuju, tedy zhruba třicet let, tak ani nebyl," potvrdil pro Aktuálně.cz Petr Mrázek, předseda Sportovně střeleckého klubu 0073 Uherský Brod.
Vztah ke zbraním tak mohl Zdeněk K. zdědit po otci, jenž údajně pracoval v místní slavné zbrojovce.
O povaze Zdeňka K. hovoří sousedé rozporuplně. Někteří jej prý neviděli několik let vycházet z domu a téměř jej neznali. Jiní zase tvrdí, že ven chodil. Zlý ale nebyl. Spíš neškodný podivín, na kterém se postupně podepsala péče o psychicky nemocnou manželku.
"Hodně je taky ovlivnilo, když oba ztratili práci," říká další ze sousedů.
Střelec Zdeněk K. byl profesí elektrikář. Podle lidí, kteří jej znali, pracoval v místní firmě na zpracování dřeva. V polovině 90. let ale firma zkrachovala a muž přišel o práci. Na úřadu práce nakonec zůstala i jeho partnerka, která do zaměstnání dojížděla do oděvního podniku v Uherském Ostrohu.
Podle sousedů pak oba žili převážně z příspěvků od státu a svorně si stěžovali na polistopadovou dobu. "Když měla paní svou náladu, křičela do okolí, že za komunismu se měla lépe," líčí Veronika Šillerová.
Manžel Zdeněk K. se k jejím veřejným projevům údajně nepřidával. Nakonec to byl ale on, kdo se v úterý současné společnosti pomstil. Sám při telefonátu do televize Prima popsal jako motiv svého činu především frustraci z postupu úřadů a z nezájmu okolí.
Policie v noci na středu potvrdila, že se nejednalo o teroristický útok. "S největší pravděpodobností šlo o zkratkovité jednání agresora, jenž mohl být pod velkým psychickým tlakem," oznámil mluvčí zlínské krajské policie Pavel Benedikt Stránský.
Proč šel do Družby?
Není ale zatím úplně jasné, proč si vybral právě restauraci Družba. Štamgastem tam údajně nebyl. V úterý napřed přišel podle svědků do restaurace beze zbraní. Palbu spustil teprve po návratu v půl jedné. Popravoval nemilosrdně do hlavy. Jeho oběťmi se stali třiačtyřicetiletá žena a sedm mužů ve věku 27 až 66 let.
Někteří hosté se zachránili včasným útěkem, jeden z nich se schoval na WC (rozhovor s ním čtěte ZDE).
Policie přijala oznámení o střelbě ve 12:38 a zhruba za deset minut později dorazila na místo hlídka. "Poté, co policisté vstoupili do prostor restaurace, útočník na ně začal pálit," sdělil mluvčí Stránský.
Z restaurace se podle něj podařilo dostat sedmatřicetileté postřelené účetní, matce dvou dětí, která nyní v nemocnici bojuje o život.
Policisté potom zcela uzavřeli okolí restaurace a začali s útočníkem vyjednávat. V jednu chvíli se ale komunikace zadrhla a policisté se rozhodli vpadnout dovnitř. Právě v tu chvíli se muž zastřelil.
"V určitém okamžiku rozhodl velitel zásahu, že se situace vyhrotila natolik, že je třeba vstoupit do objektu a pachatele eliminovat. Zásahová jednotka pak vnikla do objektu a pachatel, konfrontován s beznadějností své situace, se s největší pravděpodobností sám zastřelil. Policisté proti pachateli střelnou zbraň nepoužili," popsal policejní mluvčí.
Lidé měli strach
Lidé ve městě mezitím dostali strach. Měli jen kusé informace, nevěděli přesně, co se vlastně stalo a kde se šílený střelec pohybuje. "Ve dvě hodiny mi skončila směna v práci a já netušila, jestli je pro mě vůbec bezpečné jít domů," uvedla například Věra Šmilauerová, která pracuje v ulici, kde došlo ke smrtící střelbě.
Další informace k případu by měla policie uvolnit ve středu. Více by mohla říci především k nočnímu zásahu komanda v domě Zdeňka K. Například to, proč s akcí vyčkávala zhruba šest hodin a co se stalo se střelcovou manželkou, kterou si do své péče převzali záchranáři.
Ve středu se zároveň od 10 hodin uskuteční na místě tragédie pietní akce k uctění památky obětí.