Online: Policie vtrhla do domu střelce, manželku vyvedli

Přenos skončil
Události v Uherském Brodě jsme sledovali v online reportáži.
Policie po šesti hodinách vyjednávání vyvádí manželku střelce z jejího domu.
Policie po šesti hodinách vyjednávání vyvádí manželku střelce z jejího domu. | Foto: Vojtěch Marek

Uherský Brod - Sedm mužů a jednu ženu zastřelil krátce po poledni v restauraci Družba v Uherském Brodě třiašedesátiletý muž. Útočník nakonec obrátil zbraň proti sobě.

Podle starosty Uherského Brodu Patrika Kunčara byl muž psychicky labilní, na útok se vyzbrojil dvěma zbraněmi a své oběti popravil střelou do hlavy. 

Na místo tragédie přijeli ministr vnitra Milan Chovanec i policejní prezident Tomáš Tuhý. Premiér Bohuslav Sobotka, který je na cestě v Jižní Koreji, čin odsoudil.

"Nejednalo se o teroristický čin," řekl ministr Milan Chovanec. "S takovýmto případem jsme se ve své historii nesetkali, je to opravdu velká tragédie," řekl policejní prezident Tomáš Tuhý.

V nočních hodinách provedli policisté zásah v domě, kde útočník žil a kde se jeho manželka zabarikádovala. Po dvaceti minutách jí poté v doprovodu policie a zachranářů vyvedli.

Policisté zároveň v noci na středu v tiskové zprávě oznámili, že s útočníkem před zásahem vyjednávali.

Situaci v Uherském Brodě jsme pro vás sledovali v online přenosu.

Přenos skončil
1:27

Mezi oběťmi útoku je třiačtyřicetiletá žena a sedm mužů ve věku 27 až 66 let.

1:19

Policie rovněž upřesnila časový snímek úterní tragédie: ve 12:38 přijala oznámení, že do restaurace Družba vešel muž a začal bez jakýchkoli příčin střílet po hostech. Zhruba za deset minut dorazila na místo hlídka. "Poté, co policisté vstoupili do prostor restaurace, útočník na ně začal pálit," sdělil Stránský. Z restaurace se podle něj podařilo dostat sedmatřicetileté postřelené ženě, kterou pak zdravotníci převezli do nemocnice.

Policisté potom zcela uzavřeli okolí restaurace. "Policejnímu vyjednavači se podařilo telefonicky zkontaktovat s podezřelou osobou a ve spolupráci s velitelem zásahu se snažil získat bližší informace o celé situaci," uvedl mluvčí. "V určitém okamžiku rozhodl velitel zásahu, že se situace vyhrotila natolik, že je třeba vstoupit do objektu a pachatele eliminovat. Zásahová jednotka pak vnikla do objektu a pachatel, konfrontován s beznadějností své situace, se s největší pravděpodobností sám zastřelil. Policisté proti pachateli střelnou zbraň nepoužili," popsal situaci.

0:53

Policisté se střelcem ještě před úterním zásahem vyjednávali. Až poté vnikli do restaurace. Na policejním webu to oznámil mluvčí krajské policie Pavel Stránský. Při zásahu také podle něj policisté vůbec na útočníka nevystřelili, muž se zabil sám.

23:41

Policejní akce v ulici, kde bydlel střelec, který zřejmě zabil osm lidí, po zhruba šesti hodinách končí. Novináři čtvrť opouštějí.

23:39

Manželka střelce je živá. V současné době jí z domu vyvádí záchranáři v doprovodu policistů, hlásí z místa reportér Aktuálně.cz.

23:13

Podle informací deníku Aktuálně.cz jsou v domě záchranáři společně s policisty. Není jasné, zda manželka střelce je naživu.

23:05

Policie právě spustila zásah v domě, kde se zabarikádovala žena střelce. "Do domu se policisté dostali zadním vchodem. 'Balkon čistý,' hlásí člen zásahové jednotky," popisuje z místa reportér Aktuálně.cz. Z venku jdou skrz okna vidět pouze siluety postav policistů. Na místo přijela také sanitka.

Foto: Vojtěch Marek
22:54

V celé ulici, kde se schyluje k policejnímu útoku, vypnuli podle reportéra Aktuálně.cz elektřinu.

22:39

Policie se podle informací novinářů, kteří jsou na místě, připravuje na zásah v domě, kde se zabarikádovala žena střelce. Lidé, kteří jsou v okolí, vykazují policisté do větší vzdálenosti. "Jde o vaši bezpečnost," řekl jeden z policistů reportérovi Aktuálně.cz.

Foto: Vojtěch Marek
22:35

Postřelená žena, která je ve stabilizovaném stavu v nemocnici, pracuje podle informací deníku Aktuálně.cz jako účetní a do hospody, kde ke střelbě došlo, nesla dokumenty. V současné době si dodělává vysokovou školu.

Foto: Vojtěch Marek
21:23

"Naplňuje mě hlubokým smutkem, když se lidé stávají oběťmi nevybíravého násilí," uvedla německá kancléřka Angela Merkelová v telegramu zaslaném premiérovi Sobotkovi. "Chci vám i lidem v Česku vyjádřit upřímnou soustrast," napsala Merkelová.

Angela Merkelová na bezpečnostní konferenci v Mnichově.
Angela Merkelová na bezpečnostní konferenci v Mnichově. | Foto: Reuters
20:58

Město podle mluvčí radnice Elen Sladké hodlá pozůstalým poskytnout morální i finanční pomoc, stejně tak se chce zachovat i Zlínský kraj. "V nejbližší době bude také vyhlášena sbírka na pomoc pozůstalým po obětech," uvedla Sladká. Ve středu v 10:00 se bude na místě tragédie konat pietní akt, památku zesnulých uctí na svém zasedání i zastupitelé města. "Projevy soustrasti přicházejí ze všech stran, ty nejcitlivější jsou z družebních měst," doplnila Sladká. Za oběti byly v Praze i v Uherském Brodě slouženy mše svaté.

Foto: Reuters
20:29

Česká televize uvedla, že žena střelce se v domě zabarikádovala. Stejné informace z místa získal také reportér Aktuálně.cz.

20:07

"V České republice je drženo poměrně velké množství zbraní. Je otázkou, jestli chceme, aby v české společnosti bylo tolik držitelů zbrojních průkazů," řekl Milan Chovanec televizi Prima. Podle posledních statistik vypracovaných vnitrem za rok 2013 je mezi držiteli zbrojních průkazů a licencí v Česku zhruba 761 000 ručních zbraní.

20:04

Ministr vnitra Milan Chovanec v České televizi řekl, že muž střílel také po policistech. Nikdo ale zraněn nebyl. Chovanec také uvedl, že střelec volal do televize Prima zřejmě až po útoku. Podle něj je to ale dalším předmětem vyšetřování policie.

Foto: Reuters
19:53

Policie podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého vyšetřuje několik verzí tragédie, zatím se k žádné nechce přiklánět. Policie zatím nechce sdělovat další informace, dokud nedokončí vyšetřování na místě tragické střelby. Potrvá to zřejmě do středy, poté kriminalisté sdělí bližší detaily.

Foto: Reuters
19:49

Věra Šmilauerová pracuje v ulici, kde ke střelbě došlo. Reportérovi Aktuálně.cz řekla, že když jí skončila směna, tak nevěděla, co má dělat. Měla totiž strach, že útočník po střelbě v hospodě, může vyjít i do ulic a pokračovat v hrůzném činu.

19:34

Další fotografie z místa tragédie. Na celou galerii se můžete podívat zde.

19:15

Česká republika se po útoku střelce v restauraci v Uherském Brodě dostala do titulků předních světových médií. Jako neobvyklou událost pro zemi, která je klidná a nezažila velký útok střelce, popisuje uherskobrodský případ britská BBC nebo ruský list Kommersant. Zároveň připomínají, že jde o jeden z nejhorších násilných činů v historii Česka. Agenturní zprávy o útoku se objevily také na zpravodajských portálech v Indii nebo v Nigérii. Agentura AP připomíná, že v Česku jsou přísné zákony ohledně držení zbraní, ale že se velké oblibě těší myslivost. BBC v této souvislosti tvrdí, že mnoho lidí na venkově vlastní zbraně. Internetový portál britského deníku The Daily Telegraph případu věnuje online reportáž.

19:12

Glosa Martina Fendrycha: Můžeme se bránit šílencům? A střílel v Uherském Brodu vyšinutý člověk? Celý text si přečtěte zde.

19:09

Kolem domu, v němž žil muž, který zabil v Uherském Brodě osm lidi, je policejní páska. Uzavřeno je takto asi sto metrů čtverečních. Podle sousedů se muž i jeho manželka chovali "bláznivě". Žena je údajně i napadala a muž byl většinou doma. "Viděli jsme ho tak jednou za rok," řekla reportérce Aktuálně.cz žena, která bydlí ve vedlejším domě. Manželka střelce je prý doma, ale údajně nikomu nechce otevřít.

Foto: Kristýna Greplová
18:51

"Nyní zasedá krizový štáb města. Hledáme možnosti, jak pomoci pozůstalým po těchto obětech," řekl Českému rozhlasu starosta Uherského Brodu Patrik Kunčara.

 

Foto: Reuters
18:40

Smutek, zmar a děs. To jsou slova, která opakují místní, kteří postávají kolem pásky v ulici 26. dubna. „Nikdy by nás nenapadlo, že se něco takového stane, navíc tady, v klidném městě,“ říkají jednohlasně. Místní se shoduji, že možná tuší, o koho jde. "Prý to byl omrknout ráno a pak se vrátil se zbraní," říká jeden z mladíků v tmavě modré bundě, který postává u policejní pasky. Jméno říct nechce a zdůraznil, že to všechno můžou byt jen řeči, co se teď roji okolo ve velkém. "To víte, že o tom teď všichni mluví, že teď lidé ve městě kromě Družby nemyslí na nic jiného," řekl reportérce Aktuálně.cz.

18:31

Podle soudního znalce z oboru psychologie Jiřího Jelena muž čin zřejmě plánoval. Mohl prý trpět pocitem méněcennosti a chtít vyvolat krvavé divadlo. Psycholog zdůraznil, že zatím nejsou zřejmé důvody tragédie v restauraci Družba, nicméně střelec byl zřejmě asociální člověk, ve kterém podobný nápad uzrával již déle. V takovém člověku prý agrese časem zeslabuje a zesiluje, nemusí být ale poznat.

18:26

"Nepochopitelný, hrůzný čin, nad kterým docházejí slova. Myslím na oběti a pozůstalé tragédie v Uherském Brodě," uvedl k činu šéf ODS Petr Fiala (na snímku). "Myslím na všechny osoby a rodiny postižené dnešní střelbou. O to více, že část mojí rodiny pochází právě z UB," napsal na Twitteru europoslanec za ANO Pavel Telička. Upřímnou soustrast rodinám obětí vyjádřili i státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza a předseda Senátu Milan Štěch. "Na tomto případu se ukazuje, že v dnešní době brutálních scén v televizi a filmech, narůstajícího počtu informací o teroristických činech, jejich průběhu a závěrech, bohužel, nikdo nevíme, kdy, kdo a kde spáchá obdobný lidsky nepřijatelný teror. Věřím, že každý zodpovědný člověk přemýšlí o tom, kde jsou příčiny brutality a jak stav změnit," uvedl Štěch.

Petr Fiala ODS minuta
Petr Fiala ODS minuta | Foto: DVTV
18:21

Podívejte se na další video z místa činu.

 

Uherský Brod střelba - zásah policie

Video:
18:13

K tragédii se vyjadřují i další politici. "Je to obrovská tragédie, na takové tragédie nejsme u nás zvyklí. Chci vyjádřil upřímnou soustrast všem pozůstalým. Je mi to moc líto," napsal ČTK v reakci vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš (na snímku). Také vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek vyjádřil hlubokou soustrast. "Pokud se jednalo o útok šílence, nedá se, bohužel, takovým tragédiím úplně zabránit," napsal na Twitteru. Jeho stranický kolega a ministr kultury Daniel Herman věří, že budou rychle objasněny okolnosti tragédie, kterou je otřesen.

Foto: Ludvík Hradilek
18:10

Prezident Miloš Zeman je šokován střelbou v Uherském Brodě. "Děsivý vražedný útok mne šokoval. V této tragické chvíli mi dovolte, abych vyjádřil hlubokou soustrast rodinám a blízkým obětí střelby. Jsem v mysli s vámi," citoval Zemana jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

18:06

Ministr vnitra Milan Chovanec pokračuje v komentáři. "Pracujeme na ztotožnění lidí, kteří podlehli rukou střelce. Nejednalo se o teroristický čin, provedl to místní občan," řekl na briefingu ministr Milan Chovanec.

"S takovýmto případem jsme se své historii nesetkali, je to opravdu velká tragédie. Na místě zasahovaly místní složky i speciální jednotky Jihomoravského i Zlínského kraje. Rozhodl jsem i o nasazení URNA, ten už to ale nestihl," řekl policejní prezident Tomáš Tuhý (na snímku).

Policie podle něj bude na místě až do středy. Další podrobnosti zatím nechce zveřejňovat.

Foto: Ministerstvo vnitra ČR
18:04

Ministr vnitra Milan Chovanec řekl, že muž byl držitelem zbrojního průkazu. "Ale nevíme, zda střílel legální zbraní."

Foto: Ministerstvo vnitra
18:03

Zraněná žena v uherskohradišťské nemocnici utrpěla střelné zranění hrudníku a plic a podrobila se operaci. Mluvčí nemonice potvrdila, že do této nemocnice byla převezena pouze tato žena. Její stav je podle ní i po operaci velmi vážný.

Foto: Jakub Plíhal
17:50

Jako vyhlášenou jídelnu, která se především v době oběda těší velkému zájmu, popsal restauraci reportérce Aktuálně.cz šestadvacetiletý Libor. "Byl jsem tam 45 minut před tím, než se to stalo. Chodíme tam od pondělí do pátku na oběd. Je to místní vyhlášená jídelna, v deset otevřou, ve tři končí. Chodí tam lidé z okolních firem, v jedné části Družby je pak hospůdka, tam i večer sedí štamgasti," uvedl. Vnitřek podniku je členitý a díky tomu se podařilo čtyřem lidem před střelcem utéct. "Byl mezi nimi i jeden známý, který tam byl na obědě po nás. Já tam byl s kolegy z firmy, chodíme tam každý všední den. Střelbu jsme neslyšeli, dozvěděli jsme se o tom až od řidiče, co nám vozí materiál do firmy," dodává.

17:49

Střelec televizi Prima zavolal ve 12:56. "Oznámil nám, že je v Uherském Brodě a ať za ním přijedeme. Snažili jsme se zjistit proč, co nám chce ukázat. Na to nám po chvilce odpověděl, že mu spousta lidí ubližuje, že je šikanován a úřady to neřeší," popsal Pavel Lebduška z TV Prima telefonát, který trval zhruba čtyři minuty. Pachatel poté reportérovi řekl, "že má pistoli, rukojmí a že se zařídí po svém." Novinář se snažil hovor prodlužovat kvůli identifikaci, souběžně kontaktoval policii. Pachatele novinář popsal jako "osobu psychicky zcela na dně". "Představil se nám příjmením, zatím informace nezveřejňujeme, protože je nemáme od policie potvrzené," řekl Lebduška. "Muž byl podle mě pevně rozhodnutý, že to udělá," dodal novinář.

Foto: ČTK
17:44

Podívejte se na aktuální video z Uherského Brodu.

Uherský Brod střelba

Video:
17:35

Podle psychopatologa Andreje Drbohlava je celý útok zřejmě důsledkem dlouhodobého stresového období a nemusí se jednat přímo o střelce s psychickou poruchou. "Psychickým onemocněním začínají většinou všechny spekulace o střelbě. Je pravdou, že 85 procent masových střelců mívá dlouhodobé obtíže psychologického nebo psychiatrického rázu, ale zdaleka ne všichni mají skutečně duševní onemocnění, schizofrenii nebo paranoidní schizofrenii. Tam se bavíme v řádu procent," vysvětlil České televizi.

17:32

Státní zástupce Roman Kafka ČTK řekl, že podezřelý dvaašedesátiletý muž nemá kriminální minulost. Motiv policie vyšetřuje, podle Kafky šlo o kombinaci osobních důvodů. O duševních problémech muže zatím nechtěl spekulovat.

17:19

Střelba v Uherském Brodě zdaleka není jediným případem, kdy v Česku při střelbě umírali lidé. Projděte si přehled nejtragičtějších útoků střelců za poslední dobu.

17:10

Policejní zásah vyfotila jedna z obyvatelek Uherského Brodu.

 

Foto: Facebook, Ivča Adámková
16:56

Šok nad tragickou střelbou v Česku vyjádřil na Twitteru generální tajemník Rady Evropy Thorbjørn Jagland, bývalý norský premiér a dosavadní předseda výboru udělujícího Nobelovy ceny míru. "V našich myšlenkách jsme s oběťmi, rodinami a všemi Čechy," napsal Jagland

16:48

Pivnice Družba. Místo, kde v úterý krátce po poledni došlo ke střelbě, při které zemřelo celkem devět lidí.

Foto: © Přispěvatelé OpenStreetMap
16:41

Fotografie z místa tragédie si můžete prohlédnout ZDE.

16:30

Hlubokou lítost nad útokem a soustrast pozůstalým vyjádřil premiér Bohuslav Sobotka, který je momentálně na zahraniční návštěvě Jižní Korey. “Jsem stejně jako většina občanů šokován tragickým útokem,” napsal premiér v prohlášení. Požádal prý ministra vnitra Milana Chovance, který okamžitě zamířil na místo tragédie, aby osobně dohlédl na vyšetřování

Foto: Vojtěch Marek
16:22

Na místo přiletěl i záchranářský vrtulník.

16:12

České dráhy již zprovoznily vlakovou trať mezi Uherským Brodem a Újezdcem u Luhačovic.

16:11

Na bližší informace čeká i poslanec Ludvík Hovorka, který z Uherského Brodu pochází. "Zatím vím jen to, co se píše a co je v televizi. Ale pokud šlo o aktivního střelce, tak předpokládám, že musel být z okruhu zbrojovky nebo střeleckého klubu," řekl Aktuálně.cz.

Ludvík Hovorka vyzval, aby sjezd lidovcům potvrdil, že nemusí brát ohled na programové prohlášení vlády.
Ludvík Hovorka vyzval, aby sjezd lidovcům potvrdil, že nemusí brát ohled na programové prohlášení vlády. | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec
16:03

Muž před útokem volal do TV Prima. Potvrdil to redaktor Krimi Zpráv Pavel Lebduška.

15:55

Střelby si již všimla zahraniční média, v tomto případě BBC.

15:52

Devět mrtvých a jedna vážně zraněná žena, takový je aktuální stav po útoku muže v restauraci Družba. První zprávu o útoku si přečtěte ZDE.

15:49

Střelbu policii nahlásil Vlastimil Šmíd, ředitel Centra plaveckých aktivit Delfín, které je vedle restaurace. "Čtyři lidé utekli z restaurace zadním vchodem a ukryli se u nás. Nebyli zranění, jen vyděšení. Já jsem zavolal policii, která téměř okamžitě přijela. Na jejich pokyn jsme centrum z bezpečnostních důvodů uzavřeli," řekl Aktuálně.cz.

15:43

Podle starosty Uherského Brodu Patrika Kunčara (KDU-ČSL) vpadl do restaurace ozbrojený muž, který začal bezhlavě střílet. "Vypálil asi 25 ran a pravděpodobně zranil dva lidi," řekl ČTK Kunčar.

15:40

Na místo jede i ministr vnitra Milan Chovanec. Podle něj je v restauraci několik obětí a mrtvý je i střelec. Policie bude zkoumat, zda se zabil sám.

15:42

Informace o počtu obětí se zatím různí, podle České televize jich je 9, podle ČTK pět.

15:31

Dobré odpoledne z pražské redakce Aktuálně.cz. Situaci v Uherském Brodě pro vás sledujeme v online reportáži.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 25. 2. 2015 1:42
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Účty britské armády na sítích Twitter a YouTube napadli hackeři, objevila se tam propagace kryptoměn

"Jsme si vědomi narušení armádních účtů na sítích Twitter a YouTube, vyšetřujeme to," uvedl mluvčí armády. "Bezpečnost informací bereme velmi vážně a problém řešíme. Dokud nebude vyšetřování ukončeno, nebylo by vhodné se k tomu dál vyjadřovat," dodal.

Armádní účet na serveru YouTube hackeři přejmenovali na Ark Invest, což je americká investiční společnost. Místo obvyklého obsahu se tam objevila videa souvisejících s kryptoměnami. Twitterový účet armády pak retweetoval řadu příspěvků propagujících nezaměnitelné tokeny (NFT)

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Fotbalistky do 19 let zakončily domácí ME bez gólu, podlehly i Itálii

České fotbalové reprezentantky do 19 let prohrály na domácím mistrovství Evropy i třetí duel. Svěřenkyně trenéra Jana Navrátila utrpěly ve Frýdku-Místku debakl 0:4 s Italkami.

Češky zakončily skupinu A s celkovým skóre 0:12. V úvodním utkáním na turnaji mladé reprezentantky podlehly obhájkyním titulu Francouzkám 0:3 a následně 0:5 Španělkám.

Italky poslala ve Frýdku-Místku do vedení už ve třetí minutě Arcangeliová, ve 20. minutě na ni navázala Beccariová. Také po změně stran přidaly hostující hráčky dvě branky. Po necelé hodině hry se znovu prosadila Arcangeliová a v nastavení stanovila konečný výsledek střídající Della Perutaová.

"Utkání hodnotím velmi pozitivně, i když jsme prohráli 0:4 a vypadá to, že jsme znovu podlehli jednoznačně. Ale nebojím se říct, že to byl nejspíš náš nejlepší zápas, hlavně směrem do útočné fáze. Musím všem holkám moc poděkovat, protože nechaly na hřišti všechno," citoval Navrátila web FAČR.

Italkám však ani vysoká výhra k postupu do semifinále nestačila, na jejich úkor šly dál Španělky a Francouzky. Šampionát devatenáctek hostí Moravskoslezský kraj. Druhou skupinu tvoří Anglie, Německo, Norsko a Švédsko. Finále se odehraje 9. července.

Mistrovství Evropy fotbalistek do 19 let v Česku:

Skupina A:

Česko - Itálie 0:4 (0:2)

Branky: 3. a 59. Arcangeliová, 20. Beccariová, 90.+4 Della Perutaová.

Sestava Česka: Beránková - Huvarová, Ohlídalová (62. Trčková), Jelínková, Pavlíčková - Pouvová (52. Tenkrátová), Jonášová (81. Kochanová) - Ducháčková, Černá, Hlouchová (46. Bendová) - Švíbková (46. Střížová). Trenér: Navrátil.

Španělsko - Francie 1:1 (1:1).

Konečná tabulka:

1. Španělsko 3 2 1 0 9:2 7
2. Francie 3 1 2 0 6:3 5
3. Itálie 3 1 1 1 7:5 4
4. Česko 3 0 0 3 0:12 0

Skupina B:

20:00 Norsko - Švédsko (Opava), Německo - Anglie (Karviná).

před 2 hodinami

Zemřel ruský vědec Dmitrij Kolker, kterého na Sibiři zadržela tajná služba

Zemřel ruský vědec Dmitrij Kolker, kterého tento týden na Sibiři zadržela ruská tajná služba FSB a odvezla do Moskvy, přestože byl v posledním stadiu rakoviny. Kolkerův právní zástupce to dnes řekl agentuře Reuters. Vědce FSB podezírala z vlastizrady.

"Zemřel  v sobotu. Zítra kvůli jeho zadržení podáme stížnost," řekl právní zástupce čtyřiapadesátiletého vědce Alexander Fedurov.

Kolkerova rodina ruskému serveru Tajga.info už dříve sdělila, že vědec trpí rakovinou slinivky břišní. FSB jej podle nich odvezla do moskevské vazební věznice Lefortovo ze soukromé kliniky, ačkoliv byl na infúzi. Tajná služba ho podezírala, že spolupracoval s bezpečnostními službami v Číně, uvedla rodina. Podle ní byl Kolker nevinný.

Fyzik a matematik Kolker byl vedoucím Laboratoře kvantových optických technologií na Novosibirské státní univerzitě.

Agentura TASS v sobotu informovala, že FSB na Sibiři zadržela Anatolije Maslova, což je další vědec, kterého rovněž podezírá z vlastizrady. I on byl převezen do Moskvy, podezřelý je podle zdroje blízkého vyšetřování z poskytování dat, která jsou státním tajemstvím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy