Státní zástupce zastavil stíhání Měkoty v kauze MUS

ČTK ČTK
26. 4. 2013 12:26
O osudu majetku, který mu byl stejně jako dalším obviněným zabaven, se zatím nerozhodlo
Zesnulý Luboš Měkota.
Zesnulý Luboš Měkota. | Foto: Isifa

Olomouc - Státní zástupce zastavil tento týden trestní stíhání bývalého manažera Mostecké uhelné (MUS) a miliardáře Luboše Měkoty kvůli jeho úmrtí.

O osudu jeho majetku, který mu byl stejně jako dalším obviněným v této kauze zabaven, se zatím nerozhodlo. Čeká se na výsledky dědického řízení, řekl Pavel Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Výše zabaveného majetku šesti obviněným bývalým manažerům a vlastníkům dolů v kauze MUS se vyšplhala na celkovou hodnotu 1,25 miliardy korun. Většina z toho patřila Měkotovi.

"Trestní stíhání pana Měkoty bylo nepřípustné z důvodu úmrtí obviněného," uvedl státní zástupce Šereda.

Miliardář a bývalý majitel TV Metropol a Pětka zemřel ve věku 55 let minulý měsíc. Jeden z nejbohatších lidí v Česku zkolaboval v těsné blízkosti berounského golfového hřiště.

Žalobci nyní musejí řešit, jak naloží s jeho obstaveným majetkem, jehož výše se vyšplhala na více jak půl miliardy korun. Zatím v této otázce nerozhodli, podle Šeredy je to předčasné.

"Byl nám doručen podnět jeho obhájce ohledně zrušení zajištění jeho majetku, kterému jsme nevyhověli s tím, že nebyl podán oprávněnou osobou. To může učinit jen majitel zajištěného majetku, který ze zákona přechází na dědice. V tuto chvíli čekáme na vývoj dědického řízení," dodal Šereda.

Škoda přes 1,6 miliardy korun

Bankovní účty, cenné papíry a nemovitosti obviněným policie obstavila na konci roku. Důvodem byla obava, že by jej mohli přepsat na příbuzné nebo převést do zahraničí.

"U více jak jedné miliardy jde čistě o finanční majetek, zbytek jsou nemovitosti či obchodní podíly," doplnil Šereda.

Bývalí manažeři a vlastníci dolů Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Luboš Měkota, Oldřich Klimecký a Petr Kraus byli ze zneužití informace a postavení v obchodním styku obviněni loni v červnu.

Policie je podezřívá, že z MUS vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS. V říjnu přibylo ještě obvinění z podvodu při privatizaci této firmy v roce 1999.

Podle žalobce způsobili státu škodu přes 1,6 miliardy korun.

Manažeři od počátku obvinění odmítají

Někdejší šéfové MUS od počátku trestní stíhání odmítají. Jejich stížnosti o zahájení stíhání nedávno zamítlo Nejvyšší státní zastupitelství s tím, že postup policie v této kauze byl v souladu se zákonem.

Minulý měsíc zase zamítl jejich stížnosti proti obstavení majetku Vrchní soud v Olomouci. Kauzou se bude policie i státní zastupitelství zabývat podle žalobce ještě řadu měsíců. O právní pomoc požádaly také v cizině.

Privatizaci MUS léta prověřují i švýcarské orgány kvůli podezření, že ji provázely finanční machinace. Tamní prokuratura předloni podala obžalobu na sedm lidí, bývalých manažerů MUS a Appian Group. Jde o šestici Čechů a jednoho Belgičana.

 

Právě se děje

Další zprávy