Jeden z nejbohatších Čechů Měkota (55) zemřel na golfu

Domácí Domácí
10. 3. 2013 19:01
Měkota je znám jako spoluprivatizátor Mostecké uhelné a podnikatel v TV branži
Foto: Isifa

Praha - Ve věku 55 let zemřel jeden z nejbohatších Čechů Luboš Měkota.

Informoval o tom server motejlek.com. Podle zpravodajského serveru iHned.cz se tak stalo při golfu na hřišti v Berouně. Podnikatele, který patří mezi padesát nejbohatších Čechů, pravděpodobně postihla srdeční příhoda.

Luboš Měkota vlastnil například TV Metropol a sesterskou stanici Pětka, které ukončily vysílání po pár měsících počátkem února poté, co jako investor z projektu odstoupil. Donedávna vlastnil i Vysokou školu finanční a správní.

Současně patřil mezi privatizátory Mostecké uhelné společnosti, za což byl vyšetřován českou i švýcarskou policií. V souvislosti s tím mu byl od loňského listopadu spolu s dalšími lidmi obstavený majetek a bankovní konto.

Česká policie zablokovala Měkotovi a dalším šesti bývalým manažerům majetek v hodnotě 800 milionů korun. Ve Švýcarsku pak jejich kolegové zmrazili 661 milionů franků (zhruba 14 miliard korun).

Nelegální transakce spojené s privatizací MUS měly Česku způsobit několikamiliardovou škodu.  

Stíhání zemřelého podnikatele bude nyní zastaveno, uvedl v České televizi šéf protikorupční policie Tomáš Martinec.

Měkorův profesní život se točil kolem dolů. Luboš Měkota začínal v dělnické profesi jako revírník v mosteckých dolech. Později se stal předsedou odborů v Komořanské úpravně uhlí. V roce 1995 byl jmenován personálním ředitelem Mostecké uhelné. 

 

Právě se děje

před 18 minutami

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sedm lidí zemřelo při explozi v čínské továrně na pyrotechniku

Sedm lidí zemřelo a 13 dalších bylo raněno při explozi v továrně na zábavní pyrotechniku v centrální čínské provincii Chu-nan. Informovala o tom dnes agentura AP.

Správa města Liou-jang uvedla, že výbuch nastal ve středu ráno a že výroba byla nelegální. Tým sestavený k vyšetření neštěstí vyslýchá zadržené manažery podniku. Ve čtvrtek byla ve městě pozastavena výroba veškeré zábavní pyrotechniky.

Podobné incidenty nejsou v Číně výjimkou. Přibývá jich zejména před oslavami nového lunárního roku, které nadcházející rok připadají na 25. ledna.

Další zprávy