Stát ušetří na pomůckách pro invalidy, ti si připlatí tisíce. Pojišťovny před změnou varují

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
6. 11. 2015 13:25
Pacienti s protézou nebo jiným na míru vyrobeným zdravotnickým prostředkem řeší problém: zatímco dnes jim umělou končetinu hradí pojišťovna, do budoucna by si na ni mohli připlácet sami. Sumy přitom mohou jít do tisíců, varují zdravotní pojišťovny. Může za to novela zákona, která má stanovit jasná pravidla při hrazení zdravotnických prostředků. Připravilo ji ministerstvo zdravotnictví. Podle kritiků je ale norma problematická. Ministerstvo proto uvažuje, že ji znovu pošle do připomínkového řízení.
Foto: Reuters

Praha - Nemoc či nehoda je připravila o nohu, takže musí používat protézu. Takový osud potká každoročně až osm tisíc Čechů. Teď na ně ale čeká ještě další komplikace: zatímco doposud jim umělou končetinu hradila pojišťovna, do budoucna si na ni připlatí sami. Sumy přitom podle zdravotních pojišťoven mohou jít do tisíců.

Může za to novela zákona, která má stanovit jasná pravidla při hrazení zdravotnických prostředků. Připravilo ji ministerstvo zdravotnictví, platit by měla už příští rok na jaře. Jenomže podle kritiků je norma problematická.

„Potíže nastanou hlavně u protéz a dalších individuálně zhotovovaných pomůcek,“ upozorňuje například Pavel Krupička - vedoucí odboru kontroly zdravotnických prostředků pod Oborovou zdravotní pojišťovnou.

Protézy nejsou jehly

Novela totiž počítá s tím, že už pojišťovny lidem zaplatí jen základní variantu každého výrobku – tu nejlevnější. Na ostatní pomůcky si pacienti přispějí.

Zástupci pojišťoven namítají, že takovou praxi si dovedou představit u jehel, ale ne u individuálně vyrobených pomůcek. "Jak určíme jejich základní variantu? To si řekneme, že je základem jen dvacet centimetrů vysoká protéza pana Nováka a všechno ostatní, co je nad to, už budou muset pacienti platit?“ ptají se. Novela je podle nich nedomyšlená.

Podobné problémy ale nastanou i jinde - u doplňků zdravotnických prostředků. Jde například o sedáky nebo kryty na kola pro invalidní vozíky. „Také tady platí, že co jeden pacient nepotřebuje, může být pro jiného nutnost,“ upozorňuje Krupička.

Pacient se bez pomůcek neobejde

Doplňky různých značek se navíc nedají kombinovat. "Jakmile dostane pacient vozík Sopur, musí si k němu pořídit příslušné příslušenství. Nic jiného, byť by to stálo o polovinu méně, mu na jeho vozík nasadit nepůjde,“ namítají pojišťovny.

Pojišťovny i pacientské organizace už proto tlačí na ministerstvo, aby novelu zákona upravilo. „Už jsme měli s ministerstvem čtyři nebo pět schůzek. Obáváme se hlavně o úhrady individuálních zdravotnických prostředků. Měly by mít jiný režim,“ říká předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Pacienti se totiž bez těchto pomůcek neobejdou.

Ministerstvo zdravotnictví změny v zákoně připouští. „To, že jsou všichni nespokojení, sice považujeme za dobrý výsledek naší práce, přesto zřejmě zopakujeme připomínkové řízení,“ řekl po vlně kritiky náměstek pro legislativu Radek Policar. Úřad tedy znovu požádá pojišťovny, výrobce i pacientské organizace, aby se k normě vyjádřili.

Jakmile bude zákon hotový, může se podle Policara zavést nadstandard. „Konečně bude definován nárok pacienta, od kterého se budeme moci odrazit,“ vysvětlil.

"Cinklé" jednání

Vedení resortu se snaží změnit pravidla, podle kterých se čočky, berle či pleny platí, už potřetí. Naposledy se o to pokusit bývalý ministr Leoš Heger. Ministerstvu totiž vadí pochybné smlouvání pojišťoven s výrobcem. Mají ho nahradit předem dané tabulky, tvořit je má lékový ústav. Ceny do nich bude hledat - stejně jako u léků - ve správním řízení. 

"Zatímco doposud si vyjednávali výrobci s pojišťovnou cenu sami, napříště jim částku automaticky určí tabulka. Výrobce, který bude chtít nabízet svou pomůcku na českém trhu, se přihlásí do speciálního registru, v něm si najde příslušný chlíveček, kam jeho výrobek spadá, a dostane přidělenou úhradu," vysvětlil bývalý poradce ministra zdravotnictví Pavel Vepřek.

V systému se tak podle něj udělá pořádek. „Odbourá se individuální rozhodování jedné osoby, protože bude pro všechny výrobce stříkaček jedna kategorie. Nikoho už to nebude moci svádět k cinklému chování,“ doplňuje Vepřek. Doposud byly podle něj k dostání stejné výrobky za různě vysoké úhrady, rozdíly šly občas do tisíců.

Za zdravotnické prostředky, jako jsou třeba stříkačky, glukometry, nitrooční čočky či rentgeny, se v roce 2013 utratilo podle ministerstva zdravotnictví kolem 28 miliard korun. Individuálně zhotovené pomůcky jsou podle Pavla Krupičky pátou nejčastěji vydávanou skupinou zdravotnických prostředků.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 24 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 53 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy