Ostravská nemocnice předražila za Němečka nákup o 65 milionů, tvrdí policie. Část peněz zmrazila

Radek Nohl Veronika Rodriguez Radek Nohl, Veronika Rodriguez
Aktualizováno 22. 10. 2015 16:20
Policisté v rámci vyšetřování nákupu přístroje CyberKnife zajistili část peněz, které podle kriminalistů odtekly z této zakázky pro ostravskou nemocnici. Kriminalisté 14 milionů korun zmrazili poté, co zjistili, že při koupi došlo ke škodě ve výši 65 milionů korun. V kauze dosud nikdo obviněn nebyl. K nákupu přístroje za 200 milionů došlo v éře současného ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka.
Přístroj CyberKnife stál ostravskou nemocnici 200 milionů.
Přístroj CyberKnife stál ostravskou nemocnici 200 milionů. | Foto: Aktuálně.cz, cyberknife.eu

Ostrava - Ostravská fakultní nemocnice v době ředitelování současného ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka předražila podle policie nákup přístroje CyberKnife o 65 milionů korun. Vyšetřovatelé nyní zmrazili 14 milionů na účtu moravské firmy. Uvedla to Česká televize a Mladá fronta Dnes. Celkově nemocnice zaplatila za přístroj 200 milionů korun.

"Policisté oddělení hospodářské kriminality Moravskoslezského kraje prověřují informace týkající se financování a nákupu zdravotnického přístroje zdravotnickým zařízením. Moravskoslezští policisté zajistili v rámci vedeného prověřování okolností předmětné věci finanční částku ve výši 8 900 000 korun," řekla MF Dnes policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Podle MF Dnes však kromě těchto peněz bylo zmrazeno ještě dalších zhruba pět milionů korun. Pro deník Aktuálně.cz se mluvčí policie k případu vyjadřovat nechtěla. "Obraťte se na státního zástupce," uvedla jen Holčáková.

Ale ani žalobci nechtějí zatím případ komentovat. "Krajské státní zastupitelství v Ostravě prozatím nebude podávat žádné informace z důvodu možného ohrožení prováděného prověřování. Mohlo by to ohrozit objasňování skutečností důležitých pro trestní řízení," řekla ČTK ostravská krajská žalobkyně Zlatuše Andělová.

Policie dosud ale nikoho neobvinila. "Nejsem ani vyšetřován, ani obviněn," komentoval případ ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Na mimořádné tiskové konferenci potvrdil, že před několika dny v rámci této kauzy vypovídal na policii. 

Oznámení podal Babišův úřad

Trestní oznámení v případě nákupu přístroje CyberKnife podávalo loni v listopadu ministerstvo financí. Úřad ministra Andreje Babiše měl podezření, že byla zakázka o sto procent předražena. "Vypadá to, že ministerstvo financí napsalo to trestní oznámení dobře," řekl Babiš pro Aktuálně.cz k posunu v kauze.

CyberKnife v nemocnici funguje již pět let a za tu dobu ozářil přes 2500 pacientů. Přístroj na roboticky řízené ozařování od kalifornské firmy Accuray stál nemocnici 200 milionů korun. Ve světě přitom stejné zařízení stojí zhruba polovinu, Česká republika proto v ceně "supernože" získala světové prvenství.

"Proč v USA koupíte stejný vůz o polovinu levněji než v České republice? To je asi ta odpověď," odpověděl Němeček na otázku novinářů, proč stál CyberKnife více nežli v jiných státech.

Dalších 45 milionů stála stavba nového pavilonu, který byl k provozu nože nezbytný. Ani tam se nepodařilo cenu snížit, protože do výběrového řízení se stejně jako v prvním případě přihlásila jediná firma.

O nákupu rozhodla Topolánkova vláda

O nákupu rozhodla Topolánkova vláda v roce 2009, která peníze na nákup uvolnila. Peníze byly převedeny ze zdrojů bývalého Fondu národního majetku.

CyberKnife se nejčastěji používá k léčbě rakoviny prostaty, umí ale léčit i rakovinu slinivky, plic nebo jater. Podle dřívějšího vyjádření ostravské nemocnice už policie podezření prověřovala a případ byl odložen.

Pozornost policie ale nepřitáhl jen nákup přístroje CyberKnife, kriminalisté v ostravské nemocnici vyšetřují také podezřelé nákupy dvou tomografů, které se odehrály v roce 2009, tedy rovněž za vedení současného ministra Němečka. Cétéčka mohla být podle nich předražená až dvojnásobně. Nákup navíc doprovázela řada nejasností.

Policie se zajímá i o jiné Němečkovy nákupy

Například sotva nemocnice jeden tomograf za 15 milionů opravila, uložila ho bez užitku do skladu. Místo něj si pak pořídila za dvojnásobek z evropských dotací nový - navíc od firmy VarioMedical, která vznikla jen dva měsíce před vyhlášením tendru. Firma sloužila jen jako prostředník, neměla zkušenosti, ale ani zaměstnance. Ještě rok po získání zakázky vykazovala podle obchodního rejstříku jen kolem 25 tisíc korun na mzdové náklady. Na případ jako první upozornil server Aktuálně.cz.

Podle Petra Soukenky z Nadačního fondu proti korupci se nabízí otázka, jestli nebyla firma VarioMedical jen účelově založená kvůli této jedné zakázce.

Trestní oznámení na neznámého pachatele, který se měl dopustit porušování povinnosti při správě cizího majetku, proto kvůli těmto nákupům podal poslanec Jiří Štětina. Policie už potvrdila, že podezřívá Němečkovu nemocnici z toho, že se dopustila podvodu při nákupu dvou počítačových tomografů. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy