Bývalý prezident Miloš Zeman začal svůj druhý mandát v březnu 2018. O dva měsíce později se spolek jeho přátel přesunul na Pražský hrad. Usadil se v Klarově vile, přímo od ní vedou Staré zámecké schody. Z vily se otevírá atraktivní výhled na Valdštejnskou zahradu, Malou Stranu a část Prahy ležící na pravém břehu Vltavy.
Spolek vznikl v roce 2008 jako platforma, která měla umožnit návrat Miloše Zemana do politiky. Ve volbách 2018 sloužil jako prostředník peněz na úhradu většiny nákladů Zemanovy kampaně. Spolek řídí Vratislav Mynář, který během dvou Zemanových mandátů vedl prezidentskou kancelář.
Ve zmíněné Klarově vile míval Mynář služební byt. Přestal ho využívat krátce předtím, než se do objektu přesunul spolek. Nájemní smlouva Zemanovým přátelům vypršela na sklonku roku 2019. Spolek však hradní adresu uvádí v obchodním rejstříku dodnes. Administrativa nového prezidenta Petra Pavla to však hodlá změnit.
"Žádám vás o změnu sídla"
"Správa Pražského hradu udělila v minulosti souhlas se zapsáním spolku na adresu (…) po dobu trvání nájemního vztahu založeného smlouvou uzavřenou mezi Správou Pražského hradu a spolkem, (…) ze dne 16. dubna 2018," stojí mimo jiné v dopise, jímž prezidentská kancelář vyzvala Mynáře ke změně adresy a jejž Aktuálně.cz získalo.
Při příchodu spolku na Pražský hrad přitom Mynář uzavíral nájemní smlouvu se svým podřízeným. Za Hrad kontrakt podepisoval Ivo Velíšek, šéf Správy Pražského hradu, jež podléhala Mynářovi coby prvnímu muži prezidentské kanceláře. Mynář sjednal se svým podřízeným měsíční nájem ve výši 5291 korun za 30 metrů čtverečních.
Z dopisu plyne dosud neveřejná informace. Ačkoliv nájemní smlouva 31. prosince 2019 zanikla, Mynář si pak u podřízené hradní správy domluvil laskavost. "Následně byl vysloven na základě Vaší žádosti souhlas s ponecháním zájmového spolku na uvedené adrese i po skončení nájemního vztahu, nejpozději však do 1. března 2023," stojí v listu.
Více než sedm týdnů poté se však spolek ke změně sídla nemá. Hrad přitom už 28. března adresoval Mynářovi zmíněný dopis, v němž padla jasná výzva. "Vzhledem k výše uvedenému Vás žádám o zajištění změny adresy sídla spolku bez zbytečného odkladu," píše se v dopise, pod nímž je podepsaná vedoucí právního odboru hradní správy Michaela Voříšková.
Podnikneme další kroky, říká kancléřka
Zda Mynář na dopis směrem k Hradu reagoval, není jasné. Na dotazy Aktuálně.cz neodpověděl. Stejnou otázku nechala bez odpovědi i prezidentská kancelář. Její vedoucí Jana Vohralíková ovšem zdůraznila, že z výzvy spolku Zemanových přátel nehodlá uhnout.
"Dopis, který spolku odešel, byl ultimativní ve smyslu 'přeregistrujte se'. Pokud zjistíme v přiměřené lhůtě, že se tak nestalo, podnikneme další kroky," řekla Aktuálně.cz Vohralíková k apelu, na který upozornily Seznam Zprávy. Jaké kroky má na mysli, Vohralíková neupřesnila. Nicméně v úvahu by připadala předžalobní výzva, případně poté samotná žaloba.
Podle informací Aktuálně.cz se Hrad zabýval myšlenkou, zda nechtít od spolku peníze za poslední tři a půl roku veřejného užívání jeho adresy. Nakonec však nenašel argument pro. "Správa nebude vymáhat ušlý nájem, protože spolek prostory fakticky přestal užívat k 31. prosinci 2019," řekla Aktuálně.cz mluvčí Pavla Eva Hromádková.
Spolek jako prázdná schránka
"Je s podivem, že Správa Pražského hradu umožňuje spolku užívat tyto prostory jako virtuální sídlo. Prázdné schránky nezakrývají své sídlo, ale i hospodaření či personální obsazení, což je případ i tohoto spolku," řekl už na podzim 2021 pro Aktuálně.cz někdejší analytik Transparency International Milan Eibl.
Spolek odkryl své hospodaření za roky 2018 a 2019 až poté, co na nesplnění zákonné povinnosti zveřejňovat včas účetní závěrky upozornilo Městský soud v Praze Aktuálně.cz. Právě u této instance je spolek registrovaný. Experti oslovení redakcí přitom po odhalení zmíněných závěrek podotkli, že původ peněz stejně nevysvětlují.
Na poslední Zemanovu prezidentskou kampaň poskytl spolek 11,5 milionu korun. Peníze však předposlednímu prezidentovi jen zprostředkoval od dárců. U většiny z nich navíc nebylo jasné, kde finance vzali. Například podnikatel Drahomír Zradička poslal ze své firmy 885 tisíc korun v době, kdy společnost měla dluhy několik set milionů.
Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Zemanovu kampaň označil za netransparentní. Problém byl právě to, že nebyl známý prvotní zdroj peněz. "Hlavním důvodem je skutečnost, že v případě třetích osob, které nemají povinnost se u úřadu registrovat, není z volební kampaně zřejmé její detailní financování," uvedl tehdy úřad.