Žalobci po roce a půl zmrazili apartmán ostravského lobbisty na Mallorce

Radek Nohl Radek Nohl
1. 11. 2015 14:13
Lobbista s vazbami na ostravské politiky ČSSD Martin Dědic má zmrazený další majetek. Poté, co policie při domovní prohlídce loni na jaře našla v jeho domě peníze, brilianty a akcie v hodnotě přes 24 milionů korun, došlo i na nemovitost v zahraničí. Jde o apartmán na Mallorce, který vlastní Dědic se svou manželkou. Podle žalobce se vyšetřování kauzy blíží již do finále. Skončit by mělo během několika málo měsíců. Advokát Martina Dědice ale říká, že tak rychlé to nebude. Zatím prý nebyl vypracován klíčový znalecký posudek.
Lokalita Santa Ponsa na Mallorce, zde má apartmán také obviněný Martin Dědic.
Lokalita Santa Ponsa na Mallorce, zde má apartmán také obviněný Martin Dědic. | Foto: Thinkstock

Ostrava - Po roce a půl, kdy policisté prohledali dům obviněného lobbisty s vazbami na ČSSD Martina Dědice, se vyšetřovatelé dostali k zajištění dalšího jeho majetku.

Policie při domovní prohlídce loni na jaře našla peníze, brilianty a akcie v hodnotě přes 24 milionů korun. Kromě toho v Dědicově domě kriminalisté zajistili také kupní smlouvu na apartmán na Mallorce, za který zaplatil 7,6 milionu korun.

A právě tuto nemovitost podle zjištění deníku Aktuálně.cz žalobci nyní zmrazili. Apartmán se nachází v komplexu Golf Gardens v lokalitě Nova Santa Ponsa a včetně verandy a terasy má rozlohu bezmála 160 metrů čtverečních. K bytu patří i garáž v podzemí. Dědic tuto nemovitost vlastní se svou manželkou.

"Je možno konstatovat podezření, že finanční prostředky, za něž byla nemovitost zakoupena, byly získané trestnou činností," zdůvodnil v dokumentu žalobce Vít Koupil, který kauzu Martina Dědice dozoruje.

Apartmán Dědicovi zmrazili až nyní, protože státní zástupce nejdříve musel získat potvrzení od španělských úřadů. Ty zkontrolovaly, zda k zajištění apartmánu na Mallorce jsou splněny podmínky a jestli je v dokumentech vše správně vyplněno.

"Obecně mohu říct, že evropské úmluvy předpokládají vzájemnou součinnost justičních orgánů při zajišťování výnosů z trestné činnosti. Není to žádný velký problém, jde o komunikaci s danou zemí," popsal pro Aktuálně.cz Koupil. Dědicův advokát Miloslav Kijas nechtěl otázky ohledně majetku svého klienta komentovat.

Policie obvinila další lidi a firmu

V tomto případě je nyní obviněno celkem deset lidí a pět firem. Stíhání policie rozšířila naposledy letos v září. To byli nově obviněni další dva lidé a také jedna společnost. Kauza se dotkla také Ostravy, jejíž vedení si nechává zpracovat audit hospodaření městských firem, který se má zaměřit především na vztah k Dědicovi a jeho okolí.

Právě Martin Dědic je označován za hlavního aktéra celého případu. Obviněn byl z přijetí úplatku, krácení daně, legalizace výnosu z trestné činnosti a ze sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky. Hrozí mu od pěti do dvanácti let vězení.

Vyšetřovatelé tvrdí, že se Dědic měl podílet na ovlivňování zakázek. Společnost, ve které byl jediným akcionářem, podle žalobce získala na úplatcích 30 milionů korun, které prý kryla poradenskou činností. Dědic obvinění odmítá. Obvinění proti němu však ukazuje, že měl také úzké vazby na ostravské politiky - například hejtmana ČSSD Miroslava Nováka. Policie zaznamenala, že si během roku a půl vyměnili tisíce hovorů nebo SMS zpráv.

Vyšetřování jde do finále, tvrdí vyšetřovatelé

Žalobce vazby na politiky dokládá v dokumentu tím, že si Dědic s řadou politiků tyká, měl k dispozici interní materiály města Ostrava či místní nemocnice. Lidé, kteří s ním jednali, měli podle policie dojem, že je tím, kdo měl vliv na dění v regionu.

"Dědic tráví touto činností v podstatě veškerý svůj čas a vynakládá i nemalé finanční prostředky na cestování na jednání, telefon a další provozní výdaje. Je naprosto zřejmé, že tak nečiní bezúplatně. Lze předpokládat, že jeho příjmem jsou provize ze sjednání veřejných zakázek nebo uskuteční určité transakce," napsal do dokumentu žalobce Koupil.  

Vyšetřování se podle něj blíží už svému konci. Ukončeno by mohlo být v řádu několika měsíců. To, že by policie a žalobce vše stihli do konce tohoto roku, si ale Dědicův advokát nemyslí.

"Už jen z té skutečnosti, že dosud nebyl vypracován znaleckým ústavem a do spisu dodán významný posudek týkající se jednoho z vytýkaných skutků, napovídá, že dokazování v přípravném řízení bude ještě nějakou dobu pokračovat. Je téměř jisté, že závěry znaleckého posudku vyvolají vlnu návrhů na doplnění dokazováni, ať z té či oné strany," uvedl Dědicův obhájce.

Dědicův apartmán na Mallorce není jedinou nemovitostí, kterou policie v současné době zmrazila. Další je dům s pozemky Hany Kačenové z firmy Propag-Strom. Žalobce tvrdí, že se podílela na krácení daně ve výši 7,1 milionu korun. Kačenová svou vinu odmítá a již uvedla, že si podala proti stíhání stížnost.

 

Právě se děje

Další zprávy