ODS požaduje odchod hejtmana Nováka kvůli kauze Dědic

ČTK ČTK
9. 6. 2014 17:31
Strana tvrdí, že hejtmanovo přátelství se stíhaným lobbistou poškozuje dobré jméno Moravskoslezského kraje.
Hejtman Miroslav Novák vlevo.
Hejtman Miroslav Novák vlevo. | Foto: archiv

Ostrava - Klub zastupitelů opoziční ODS v Moravskoslezském kraji vyzval hejtmana Miroslava Nováka (ČSSD), aby odstoupil z funkce. Důvodem je podle ODS podezření, kterému hejtman čelí v souvislosti se zadržením lobbisty Martina Dědice stíhaného za korupci. Informovala o tom oblastní manažerka strany Eva Prudilová. Hejtman situaci označil za absurdní.

ODS chce o odvolání hejtmana jednat na nejbližším zasedání krajského zastupitelstva, které se koná tento čtvrtek.

"Je nepřijatelné, aby Miroslav Novák nadále zůstával hejtmanem. V souvislosti s vyšetřováním svého přítele Martina Dědice, na kterého si najednou nevzpomíná, čelí velmi závažným podezřením z ovlivňování veřejných zakázek a jako hejtman poškozuje dobré jméno Moravskoslezského kraje," uvedl místopředseda klubu krajských zastupitelů ODS Radim Miklas.

Dále řekl, že pokud se ČSSD bude snažit jednání o této problematice zablokovat, bude ODS požadovat svolání mimořádného zastupitelstva.

"Především nevím, o jakém podezření je řeč. Nic z věcí, které jsou policií vyšetřovány, nesouvisí s Moravskoslezským krajem nebo krajským úřadem. Pan Dědic nikdy neměl žádnou smlouvu s krajem ani s žádnou další veřejnou institucí, kde jsem působil," řekl Novák, který je teď v Číně.

Média před časem upozornila na to, že Novák byl podobně jako ostravští radní za ČSSD Lumír Palyza a Simona Piperková v úzkém telefonickém kontaktu s Dědicem.

Novák: Známe se roky, je to absurdní

"Jestliže mám být skandalizován proto, že se s tímto člověkem znám několik let, naše manželky byly spolužačky a s bratrem pana Dědice jsem byl spolužák, tak mi to přijde absurdní," uvedl Novák.

Policie nyní stíhá osm fyzických a čtyři právnické osoby kvůli veřejným zakázkám ostravského dopravního podniku a městské nemocnice. Jde o zakázky na dopravní prostředky a u nemocnice o zakázky na stavební práce a dodávky zdravotnického materiálu.

Společnost spojená s lobbbistou Dědicem prý měla firmám zajišťovat vítězství ve výběrových řízeních. Za to pak údajně dostávala úplatky a jejich příjem zakrývala poradenskou činností. Získala tak údajně 30 milionů korun. Podle dostupných informací měl mít Dědic úzkou vazbu na regionální politiky či ředitele městských společností.

Dědic, který je jako jediný ve vazbě, byl obviněn z přijetí úplatku, legalizace výnosu z trestné činnosti a ze sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, veřejné soutěže a veřejné dražby. Hrozí mu trest odnětí svobody od pěti do 12 let.

K odchodu z funkcí už dříve primátor a posléze i klub zastupitelů za ČSSD vyzval i oba ostravské radní Palyzu a Piperkovou. Oba to odmítli.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy