Soud ulehčil Srbovi. Poslal ho do nejmírnějšího vězení

Jakub Antoš
19. 6. 2008 18:30
Muž, který objednal vraždu, sedí v Drahonicích
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Karel Srba, někdejší státní úředník odsouzený za plánování vraždy, má po šesti letech ve vězení ulehčený trest.

Někdejšího generálního sekretáře ministerstva zahraničí, který odpykává trest za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové, přeřadil Okresní soud v Karlových Varech do věznice s nejmírnějším režimem.

V dubnu jej tak vězeňská eskorta převezla z Ostrova nad Ohří do Drahonic na Lounsku. Aktuálně.cz to potvrdili ředitelé obou nápravně výchovných ústavů.

Karla Srbu, pravou ruku exministra zahraničí Jana Kavana, poslal soud v roce 2002 za přípravu vraždy za mříže na celkem 12 let. Plánovaná oběť Sabina Slonková se jako novinářka zabývala podivnými obchody, s nimiž byl Srba spojen.

Začne Srba pracovat mimo věznici?

Poté, co si Srba ve vězení v Ostrově nad Ohří odseděl polovinu svého trestu v cele s dozorem, požádal místně příslušný Okresní soud v Karlových Varech, aby mu režim výkonu trestu zmírnil.

Ten 14. dubna letošního roku žádosti vyhověl a poslal ho do vězení s dohledem.

Režim s dohledem je v českém vězeňství nejmírnější formou výkonu trestu. Znamená například, že se vězni mohou pohybovat i v nestřežených částech areálu či mohou dojíždět za prací vně věznice.

Rozsah práv a volnosti pohybu v káznici přesto posuzuje určená komise individuálně s ohledem na osobu vězně.

Důvod, proč Okresní soud v Karlových Varech poslal muže odsouzeného za přípravu vraždy do věznice určené zpravidla pro vězně s nedbalostními trestnými činy, se redakci nepodařilo získat.

Srbova vycházka za Kavanem

Rozhodnutí soudu o zmírnění výkonu trestu a převoz Karla Srby do věznice v Drahonicích následovalo jen půl roku poté, co Srba byl Srba v Ostrově nad Ohří kázeňsky potrestán.

V říjnu loňského roku na povolené vycházce opustil vymezený prostor a místo toho, aby se zdržoval ve svém trvalém bydlišti, zamířil do Prahy na oslavu narozenin svého známého. Během ní se potkal také se svým bývalým nadřízeným, sociálnědemokratickým exministrem zahraničí Janem Kavanem.

Za porušení pravidel vycházky udělil ředitel věznice v Ostrově nad Ohří Srbovi trest osmadvacet dní na samotce.

Karel Srba na ministerstvu

Nájemná vražda není jedinou Srbovou kauzou, kterou soud řešil. Zabýval se také třemi případy zpronevěry a korupce na ministerstvu zahraničních věcí (MZV). Ve všech třech byl ale Karel Srba zproštěn obžaloby. Srba na MZV vykonával funkci generálního sekretáře, byl tedy jakousi Kavanovou pravou rukou.

V době působení Kavana a Srby na ministerstvu propukl skandál s nevýhodným pronájmem Českého domu v Moskvě. Pronájem způsobil státu v roce 2001 škodu přesahující 26 milionů korun.

Policie také zjistila, že se v resortu zahraničí při stavebních zakázkách na rekonstrukce ambasád v zahraničí uplácelo. Žalobkyně vyčíslila škody způsobené navýšením cen rekonstrukčních prací v českých zastupitelských úřadech v Keni, Alžírsku a Chorvatsku na téměř 9 milionů korun.

Posledním případem, který byl spojen se jménem Karel Srba, jsou finanční nejasnosti kolem státního zámku Štiřín. Žalobkyně vinila Srbu a některé jeho spolupracovníky z toho, že se před několika lety dohodli na tom, že ošidí stát. Od podzimu 1999 do konce roku 2000 měli ministerstvo zahraničí připravit o více než 13 milionů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Vláda prodloužila firmám příspěvek Antivirus A do konce letošního roku, a to na náhrady pro lidi v karanténě

Vláda dnes prodloužila do konce roku firmám příspěvek Antivirus A. Jde o náhrady pro lidi v karanténě. Na tiskové konferenci po jednání vlády to oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Maximální částka podpory činí 80 procent z vyplacené mzdy včetně odvodů, přičemž nejvyšší měsíční částka příspěvku na jednoho zaměstnance činí 39 000 Kč.

Z Antiviru stát poskytuje příspěvky na mzdy od loňského 12. března firmám, na něž dopadla nařízená protiepidemická omezení a koronavirová krize. Naposledy vláda rozhodla o prodloužení Antiviru A v červnu, a to do konce letošního října.

Zdroj: ČTK
Další zprávy