Soud osvobodil Srbu v kauze Český dům

Redakce Aktuálně.cz
3. 5. 2007 15:40
Srba ovšem zůstává ve vězení kvůli plánování vraždy

Praha - Soud osvobodil bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srbu, kterého obžaloba vinila z nevýhodného pronájmu Českého domu v Moskvě.

Obžaloby zprostil Městský soud v Praze podle ČTK také další dva někdejší zaměstnance ministerstva, šéfa akciové společnosti Hotel Český dům Stanislava Breie a hlavního účetního moskevského komplexu Miroslava Karla.

Verdikt soudu padl téměř přesně pět let poté, co případ zveřejnili novináři. Právě oni vypátrali, že ministerstvo zahraničí vedení tehdejším sociálním demokratem Janem Kavanem uzavřelo s rakovnickou firmou Hotel Český dům smlouvu o pronájmu moskevského komplexu, a to za takových podmínek, které byly jednoznačně nevýhodné pro stát.

Kauza nevýhodného pronájmu nakonec vyustila v plán na vraždu novinářky Sabiny Slonkové, která se na odhalení případu Český dům a rozplétání majetkových poměrů jeho aktérů podílela. Za přípravu její fyzické likvidace byl odsouzen ke dvanáctiletému vězení právě Karel Srba. I po dnešním rozsudku tedy zůstává za mřížemi. 

Kdo je kdo
Autor fotografie: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Kdo je kdo

Karel Srba (1959) - Někdejší generální sekretář ministerstva zahraničí. Do Černínského paláce nastoupil s Janem Kavanem. Narozdíl od Breie byl "jen" spolupracovníkem vojenské výzvědné služby.

Podle dokumentu tajné služby roku 1999 měl krycí jméno Salima, byl placeným agentem vojenské špionáže a plnil její úkoly přímo v Kavanově resort. Za dobu, co pracoval jako státní úředník, si pořídl rozsáhlé nemovitosty za více než patnáct miliónů, při jeho zatčení policie nalezla dalších třicet miliónů v hotovosti. Úřady ale nikdy nebyly schopny prokázat původ peněz.

Obvinění, že bral úplatky za zmanipulované zakázky na obnovu ambasád, byl Srba zproštěn. Na dvanáct let byl odsouzen za přípravu vraždy novinářky.

Stanislav Brei (1962) - Majitel firmy Hotel Český dům. Byl kmenovým pracovníkem armádní špionáže, ta tvrdila, že se s ním už rozloučila pro absolutní ztrátu důvěry.

Do Moskvy ho tajná služba vyslala pod diplomatickým krytím v roce 1996, na ministerstvu zahraničí uspěl ve výběrovém řízení na šéfa tehdy ještě resortního Českého domu. Přes rok měl moskevský komplex v pronájmu.

Příběh také ilustruje dvojí metr úřadů při poměřování práce ministrů. Zatíco Vladimír Mlynář byl před časem odsouzen k pětiletému vězení za to, že podepsal, co mu podřízení předložili a expertní komise resortu schválili, tehdejší ministr zahraničí Kavan z případu Český dům vyvázl bez obvinění.

Ovlivnila případ kontrarozvědka? 

Nejasné zůstává, jakou roli v případu sehrála vojenská rozvědka. Karel Srba byl už z dob komunismu jejím elitním spolupracovníkem, Karel Brei pak přímo kmenovým zaměstnancem.

Hotel Český dům byl nadto pro tajnou službu strategickým objektem, protože se v něm odehrávala spousta schůzek českých podnikatelů i státních úředníků s ruskými protějšky. Český dům navíc roky vedl právě Stanislav Brei.

Sám Srba v minulých letech tvrdil, že Breiova firma byla krycí společností rozvědky a Český dům měl sloužit k získávání černých peněz pro vojenskou špionáž. Důkazy pro toto tvrzení nepředložil a rozvědka to vždy oficiálně popírala.

Faktem nicméně je, že ve chvíli, kdy případ začali před lety vyšetřovat policisté, dostalo se jim obratem varování: Ruce pryč od Českého domu, narušíte tam naše aktivity. A varování detektivům tlumočili právě další pracovníci vojenské špionáže.

Soukromé podnikání á la Kavan

Firma, které ministerstvo s požehnáním Kavana pronajalo Český dům bez jakéhokoli výběrového řízení, měla jedinou povinnost: ročně odvádět státu dvacet osm milionů korun. Smlouva jí však umožňovala, aby sama na dalším pronájmu vydělávala mnohem víc. Poté, co si správu domu převzal zpět stát, vydělal na Českém domu 80 miliónů ročně.

Smlouva byla natolik nevýhodná, že se od ní tehdy distancovali i někdejší Kavanovi straničtí kolegové: například tehdejší velvyslanec v Moskvě Jaroslav Bašta či náměstek ministra financí Jan Mládek.

Společnost Hotel Český dům totiž nebyla registrovaná v Rusku, používala účet zastupitelského úřadu v Moskvě, neplatila ruským úřadům daně a využívala výhodu, která náleží jen diplomatickým misím - nakupovala neproclené a nezdaněné zboží.

Kavanův resort nadto firmě zajistil nejen výhodný pronájem, ale dokonce i příslib budoucího prodeje lukrativního objektu. Vlastnit Český dům bylo tehdy terno: komplex leží v centru metropole, která se řadí mezi nejdražší velkoměsta světa. Do komplexu budov patří hotel, restaurace, relaxační centrum, garáže, fitnesscentrum, autoservis, byznyscentrum a kanceláře.

Záhadná role exministra

I přes dnešní verdikt zůstává v příběhu několik bílých míst, která zřejmě už nikdy nebudou objasněna.

Především jde o to, nakolik vzal Karel Srba vinu na sebe a nakolik nese odpovědnost za nevýhodný pronájem bývalý ministr Jan Kavan a jeho tehdejší náměstkyně Helena Opolecká. Oba to striktně odmítali a tvrdili, že smlouva byla věcí Srby.

Krátce po vypuknutí skandálu Srba rezignoval na post na ministerstvu, Kavan jej tehdy z úřadu vypovodil se slovy: "Pan Srba rezignuje proto, že způsobil svému ministrovi problém, nikoli proto, že by porušil zákon. Zvedl laťku pro státní úředníky nezvykle vysoko."

Novináři však přinášeli další a další důkazy, že Kavan i Opolecká o přípravě pronájmu dopodrobna věděli a dokonce byli varováni. Nikde na smlouvách však nefigurovaly jejich podpisy a tak je policie z ničeho neobvinila.

 

Právě se děje

Další zprávy