Šéf věznice: Pustil jsem Srbu, aby upevnil rodinu

Jakub Antoš
5. 10. 2007 11:10
Srba je venku z vězení. Šel slavit narozeniny známého
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Rozhovor - Milan Kubíček je mužem, který udělil Karlu Srbovi kázeňskou odměnu a pustil ho na týden z cely. Srba si ve věznici v Ostrově nad Ohří odpykává dvanáctiletý trest za to, že si objednal vraždu novinářky Sabiny Slonkové.

Jak informoval deník Právo, pár hodin po propuštění se Srba ve středu večer zúčastnil oslavy, kde se potkal také se svým bývalým nadřízeným, exministrem zahraničních věcí Janem Kavanem (ČSSD).

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Vězeňská služba vyšetří, jak se Srba dostal na svobodu

Šéf věznice Kubíček Srbu dočasně pustil za vzorné chování a přístup k práci. Vězeňská služba ČR dnes začala jeho postup prověřovat. Ředitel věznice Milan Kubíček své počínání v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz obhajuje.

Aktuálně.cz: Karel Srba se včera objevil na veřejnosti. Mluvčí Vězeňské služby ČR říká, že rozhodnutí pustit Srbu na svobodu, jste učinil vy. Je to tak?

Milan Kubíček: Ano, pustili jsme ho pro vzorné chování. Má to jako odměnu za vzorné chování, přístup k výkonu trestu a přístup k práci.

A.cz: On o to dočasné propuštění požádal sám?

Kubíček: Rozhodl jsem o tom já na návrh komise. Ten impuls vzešel od vychovatelů.

A.cz: Myslíte, že je vhodné pouštět na svobodu člověka, který je za mřížemi proto, že si objednal něčí vraždu?

Kubíček: Podívejte se, já nejsem soud, abych toto posuzoval. Vězni se takto propouští v případech, kdy je třeba posilovat sociální vazby, aby se po výkonu trestu měli kam vrátit. Předpokládá se, že by měli ten čas využít právě ke kontaktu s rodinou.

A.cz: Nehrozí při dočasném propuštění, že se odsouzený pokusí o útěk? Jakou máte pojistku?

Kubíček: K dočasnému propuštění se přistupuje, pokud je předpoklad, že toho nebude zneužito. On má trest pozastavený do úterý 9. října, pak se musí přihlásit ve věznici.

A.cz: Jak chráníte Sabinu Slonkovou, když je Srba na svobodě? Informovali jste ji?

Kubíček: Sabina Slonková tehdy nepožádala soud, abychom ji informovali.

A.cz: Vězeňská služba ČR váš postup v případu prošetřuje. Tvrdí sice, že zákon nejspíš porušen nebyl, ale mohl jste prý postupovat v rozporu s jejími interními předpisy. Máte dojem, že jste porušil interní předpisy?

Kubíček: Já si to nemyslím. Samozřejmě, pokud někdo zjistí, že jsem chybu udělal, tak za to ponesu plnou odpovědnost.

 

Právě se děje

Další zprávy