Vězeň Srba dostal trest za vycházku. Šel, kam neměl

Jakub Antoš
12. 10. 2007 17:25
Ředitel věznice postupoval správně, konstatuje verdikt
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ostrov nad Ohří - Vedení věznice v Ostrově nad Ohří potrestalo Karla Srbu, který si ve vězení odpykává dvanáctiletý trest za objednání vraždy novinářky. Minulý týden porušil při povolené vycházce domluvená pravidla.

Ředitel věznice v Ostrově nad Ohří udělil Srbovi týdenní volno jako kázeňskou odměnu.

Během svého pobytu měl podle ředitele věznice Milana Kubíčka utužovat rodinné vazby. To byl také důvod, proč Srbu ven z cely pouštěli.

Z vězení na party s Janem Kavenem 

Odsouzený však návštívil také narozeninovou oslavu v Praze, kde se mimo jiné setkal se svým bývalým nadřízeným, sociálnědemokratickým exministrem zahraničí Janem Kavanem. Trest dostal Srba za to, že opustil místo určené k pobytu během volna.

"On se měl zdržovat v místě bydliště a je prokázáno, že byl i v Praze, kde být neměl," upřesňuje tiskový mluvčí Vězenské služby ČR Pavel Mitáš.

"Odsouzený Karel Srba při přerušení výkonu trestu odnětí svobody porušil své povinnosti tím, že se pohyboval na jiném místě, než které měl rozhodnutím ředitele věznice určeno, za což byl 10. října 2007 potrestán umístěním do uzavřeného oddělení v mimopracovní době na 28 dnů," píše se v tiskové zprávě Vězeňské služby.

Srba tak nebude smět téměř měsíc po pracovní době komunikovat se spoluvězni. "Ten trest znamená, že bude obývat oddělenou část věznice, nebude v kontaktu s ostatními vězni, bude mít omezený přístup k volnočasovým aktivitám a nebude se smět například dívat na televizim," vyjmenovává následky porušení pravidel Mitáš.

Z interního šetření, kterému se tisková zpráva taktéž věnuje, vyplývá, že ředitel věznice, který Srbu na vycházku pouštěl, zákon ani interní předpisy neporušil. Jeho počínání pracovníci vězeňské služby prošetřovali už od minulého čtvrtka.

Karel Srba na ministerstvu

Karla Srbu poslal soudce do vězení za objednávku vraždy novinářky. Nájemná vražda není ovšem jedinou Srbovou kauzou, kterou soud řešil. Zabýval se také třemi případy zpronevěry a korupce na ministerstvu zahraničních věcí (MZV). Ve všech třech byl ale Karel Srba zproštěn obžaloby.

Srba na MZV vykonával funkci generálního sekretáře, byl tedy jakousi Kavanovou pravou rukou. V době působení Kavana a Srby na ministerstvu propukl skandál s nevýhodným pronájmem Českého domu v Moskvě. Pronájem způsobil státu v roce 2001 škodu přesahující 26 milionů korun.

Policie také zjistila, že se v resortu zahraničí při stavebních zakázkách na rekonstrukce ambasád v zahraničí uplácelo. Žalobkyně vyčíslila škody způsobené navýšením cen rekonstrukčních prací v českých zastupitelských úřadech v Keni, Alžírsku a Chorvatsku na téměř 9 milionů korun.

Posledním případem, který byl spojen se jménem Karel Srba, jsou finanční nejasnosti kolem státního zámku Štiřín. Žalobkyně vinila Srbu a některé jeho spolupracovníky z toho, že se před několika lety dohodli na tom, že ošidí stát. Od podzimu 1999 do konce roku 2000 měli ministerstvo zahraničí připravit o více než 13 milionů.

 

Právě se děje

Další zprávy