Kavan: Karel Srba je považován za příkladného vězně

Jakub Antoš
6. 10. 2007 23:00
Srba plánoval vraždu a dostal 12 let. Dnes je doma, má týdenní volno

Rozhovor - Karel Srba si odpykává dvanáctiletý trest za to, že si objednal vraždu novinářky Sabiny Slonkové. Tento týden ale za mřížemi není. Ředitel věznice mu udělil kázeňskou odměnu a pustil ho na týden z cely. Vězeňská služba ČR prověřuje, zda ředitel neporušil interní předpisy.

Pár hodin po propuštění se Srba na oslavě narozenin známého potkal se svým nadřízeným - sociálnědemokratickým ministrem zahraničních věcí Janem Kavanem - z doby, během níž se odehrály všechny události spojené s přípravou vraždy.

Srba na na MZV vykonával funkci generálního sekretáře, byl tedy jakousi Kavanovou pravou rukou. V době působení Kavana a Srby na ministerstvu propukl skandál s nevýhodným pronájmem Českého domu v Moskvě. Pronájem způsobil státu v roce 2001 škodu přesahující 26 milionů korun.

Kriminalisté nevěděli, že Srba opustil bránu věznice

Policie také zjistila, že se v resortu zahraničí při stavebních zakázkách na rekonstrukce ambasád v zahraničí uplácelo. Žalobkyně vyčíslila škody způsobené navýšením cen rekonstrukčních prací v českých zastupitelských úřadech v Keni, Alžírsku a Chorvatsku na téměř 9 milionů korun.

Posledním případem, který byl spojen se jménem Karel Srba, jsou finanční nejasnosti kolem státního zámku Štiřín. Žalobkyně vinila Srbu a některé jeho spolupracovníky z toho, že se před několika lety dohodli na tom, že ošidí stát. Od podzimu 1999 do konce roku 2000 měli ministerstvo zahraničí připravit o více než 13 milionů.

Ve všech třech případech zpronevěry a korupce byl Karel Srba zproštěn obžaloby.

Exministr zahraničních věcí Jan Kavan popisuje setkání s Karlem Srbou v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz:

Aktuálně.cz: Novináři informovali, že jste se ve středu viděl s Karlem Srbou na oslavě narozenin vašeho společného známého. Sešli jste se?

Jan Kavan: Ano, viděli jsme se. Ve středu večer jsem šel na oslavu šéfa Jazzové sekce Karla Srpa, kde byly desítky dalších lidí. Asi v polovině té oslavy přišel i Karel Srba. Myslím, že pro většinu z přítomných to bylo opravdové překvapení. Včetně mě.

A.cz: Vy jste nevěděl, že mu ředitel věznice udělil týdenní propustku?

Kavan: Ne. Já jsem do té chvíle ani nevěděl, že je něco takového možné.

A.cz: Myslíte, že je v pořádku, když ředitel věznice Srbovi odsouzenému za přípravu vraždy udělil týdenní volno?

Kavan: Jen chci říct, že není pravda, jak psali v Právu, že požádal o přerušení trestu ze zdravotních důvodů. Ředitel mu udělil odměnu. Na té oslavě padla věta, že ředitel považuje Srbu za příkladného vězně.

A.cz: Není společenská nebezpečnost takového činu důvodem, proč by Srbovi ředitel takové volno udělovat neměl?

Kavan: Já nejsem právník. Ale souhlasím s vámi, že by mělo být při schvalování dočasného pozastavení výkonu trestu přihlíženo i k závažnosti činu, za který byl odsouzený poslán do vězení.

A.cz: O čem jste spolu mluvili? Zmínil se o svém pobytu ve vězení?

Kavan: On myslím slíbil vedení věznice, že nebude dávat žádné informace o výkonu trestu a že nekontaktuje novináře. Takže o podmínkách ve vězení jsme spolu nemluvili. Jediné, na co jsem se ho zeptal bylo, jestli se jeho advokát nějak ozve poté, co soud tři z jeho kauz uzavřel kvůli nevěrohodnosti svědkyně Evy Tomšovicové. Ty tři se týkaly korupce na ministerstvu zahraničí, ale v té čtvrté, kde šlo o nájemnou vraždu Sabiny Slonkové, také svědčila Tomšovicová. Karel Srba na to odpověděl, že se tím teď zabývá Nejvyšší soud.

A.cz: Říkal vám, co bude na svobodě těch šest dní dělat?

Kavan: Já jsem se ho na toto neptal, ale zaslechl jsem na té oslavě větu, že naprostou většinu času stráví doma s manželkou.