Soud s uhlobarony začíná. Připravena je i česká policie

Jan Němec (redaktor) Radek Nohl Jan Němec (redaktor), Radek Nohl
12. 5. 2013 18:05
Před soudem ve Švýcarsku stanou exmanažeři MUS Koláček, Klimecký, Kraus, Diviš a Čmejla
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jeden z nejsložitějších případů v dějinách švýcarské justice - kauza Mostecké uhelné společnosti - začne v pondělí u soudu a kromě pětice bývalých uhlobaronů bude mít i další českou stopu.

U soudního jednání ve Švýcarsku budou jednak pracovníci z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, tak i právníci, kteří v této věci zastupují stát.

"Česká republika bude v tomto sporu na straně poškozených," uvedl pro Aktuálně.cz mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Robert Hurt.

Ti, kteří u soudu budou, by však měli pomoct i českým vyšetřovatelům, kteří skupinu uhlobaronů loni obvinili ze dvou trestných činů. A kterým by zástupci státu měli od soudu psát své poznámky k této kauze.

"Určitě nás velice zajímá, jak bude soud probíhat a jak to celé dopadne," řekl Aktuálně.cz šéf odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petr Šereda.

Švýcarská prokuratura obžalovala bývalé manažery MUS Antonína Koláčka, Oldřicha Klimeckého, dnes již zesnulého Luboše Měkotu, Petra Krause, Jiřího Diviše a Marka Čmejlu a Belgičana Jacquesa de Grooteho v říjnu 2011.

Soud s nimi nyní tak začne po více než jeden a půl roce. V Česku zatím vyšetřování probíhá.

Žalobci: Budou nám psát poznámky

Kdo konkrétně z České republiky do Švýcarska pojede, však Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových i ministerstvo financí říct nechce.

Ministr financí Miroslav Kalousek jen potvrdil, že podepisoval příkaz na českou účast u švýcarského soudu. "Budeme tam mít své zástupce, právníky. Situaci budeme monitorovat," upřesnil pro Aktuálně.cz mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Státní zástupce Petr Šereda řekl, že se se zástupci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových dohodli, že pro ně budou během soudního přelíčení zpracovávat své poznámky, které jim následně předají.

Informace, které u soudu zazní, mohou pomoct při pokračování kauzy v Česku. Tady kromě Groote vyšetřovatelé stíhají pětici Čmejla, Diviš, Koláček, Kraus a Klimecký. Proti Luboši Měkotovi bylo obvinění zastaveno, protože nedávno zemřel na srdeční selhání.

Česká policie od loňského června byznysmeny podezřívá, že z MUS vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS. O několik měsíců poté ještě přibylo obvinění z podvodu při privatizaci této firmy v roce 1999. Státu podle žalobce způsobili škodu přesahující 1,6 miliardy korun.

Jenže zatímco ve Švýcarsku je již případ u soudu, v Česku bude šetření jenže řadu měsíců trvat. "Rozhodně to ještě v letošním roce nebude," řekl Šereda.

 

Právě se děje

Další zprávy