Nejvyšší zastupitelství zamítlo stížnost v kauze MUS

ČTK ČTK
10. 1. 2013 14:56
Policie šestici obvinila ze zneužití informace a postavení v obchodním styku
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Olomouc - Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) zamítlo šestici bývalých manažerů a vlastníků dolů v kauze Mostecké uhelné stížnost proti jejich obvinění ze zneužití informace a postavení v obchodním styku.

Podle mluvčí NSZ Heleny Markusové byly zamítnuty jako nedůvodné. Zastupitelství o nich rozhodlo na konci loňského roku.

Případ MUS zaměstnává nyní i olomoucký vrchní soud, kam se dostaly stížnosti pěti z obviněných týkající se obstavení jejich majetku.

Podle žalobce Petra Šeredy, který má kauzu na starosti, dosáhla tato hodnota zhruba 900 milionů korun.

Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Luboš Měkota, Oldřich Klimecký a Petr Kraus byli ze zneužití informace a postavení v obchodním styku obviněni letos v červnu. Policie je podezřívá, že z MUS vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS.

V říjnu pak přibylo ještě obvinění o podvod při privatizaci této firmy v roce 1999. Podle žalobce tak způsobili státu škodu přes 1,6 miliardy korun.

Policie exmajitelům MUS na konci roku zároveň obstavila bankovní účty, cenné papíry a nemovitosti, které mají v České republice.

K rozhodnutí zmrazit podnikatelům český majetek vedla policii obava, že by jej mohli přepsat na příbuzné nebo převést do zahraničí.

Privatizaci MUS již roky prověřují také švýcarské orgány kvůli podezření, že ji provázely finanční machinace. Tamní prokuratura předloni podala obžalobu na sedm lidí, bývalých manažerů MUS a Appian Group. Jde o šestici Čechů a jednoho Belgičana.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy