Nejvyšší zastupitelství zamítlo stížnost v kauze MUS

ČTK ČTK
10. 1. 2013 14:56
Policie šestici obvinila ze zneužití informace a postavení v obchodním styku
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Olomouc - Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) zamítlo šestici bývalých manažerů a vlastníků dolů v kauze Mostecké uhelné stížnost proti jejich obvinění ze zneužití informace a postavení v obchodním styku.

Podle mluvčí NSZ Heleny Markusové byly zamítnuty jako nedůvodné. Zastupitelství o nich rozhodlo na konci loňského roku.

Případ MUS zaměstnává nyní i olomoucký vrchní soud, kam se dostaly stížnosti pěti z obviněných týkající se obstavení jejich majetku.

Podle žalobce Petra Šeredy, který má kauzu na starosti, dosáhla tato hodnota zhruba 900 milionů korun.

Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Luboš Měkota, Oldřich Klimecký a Petr Kraus byli ze zneužití informace a postavení v obchodním styku obviněni letos v červnu. Policie je podezřívá, že z MUS vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS.

V říjnu pak přibylo ještě obvinění o podvod při privatizaci této firmy v roce 1999. Podle žalobce tak způsobili státu škodu přes 1,6 miliardy korun.

Policie exmajitelům MUS na konci roku zároveň obstavila bankovní účty, cenné papíry a nemovitosti, které mají v České republice.

K rozhodnutí zmrazit podnikatelům český majetek vedla policii obava, že by jej mohli přepsat na příbuzné nebo převést do zahraničí.

Privatizaci MUS již roky prověřují také švýcarské orgány kvůli podezření, že ji provázely finanční machinace. Tamní prokuratura předloni podala obžalobu na sedm lidí, bývalých manažerů MUS a Appian Group. Jde o šestici Čechů a jednoho Belgičana.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden si volal s prvním zahraničními lídry od své inaugurace

Americký prezident Joe Biden si v pátek telefonoval s prvními zahraničními lídry od své středeční inaugurace. Nejdříve hovořil s kanadským premiérem Justinem Trudeauem, se kterým se podle agentury Reuters dohodli spojit síly v boji proti koronaviru. Následně šéf Bílého domu volal mexickému prezidentovi Andrésovi Manuelovi Lópezovi Obradorovi. Ten označil hovor za "příjemný a zdvořilý" a dodal, že vše nasvědčovalo tomu, že vztahy mezi oběma státy budou dobré.

"Probrali spolupráci ohledně vakcín," citoval Reuters z komuniké úřadu kanadského ministerského předsedy. Podle agentury AP státníci probírali možnost, aby Kanada dostávala vakcíny proti covidu-19 z výrobního zařízení firmy Pfizer v americkém Michiganu. V současné době Ottawa obstarává všechny dávky očkovací látky ze zařízení Pfizeru v Belgii a firma jí už oznámila, že bude mít v dodávkách zpožděn

Zdroj: ČTK
Další zprávy