Soud opět zrušil osvobozující verdikt nad exšéfem SŽDC

ČTK ČTK
30. 9. 2013 14:45
Komárek měl uzavřít nevýhodné smlouvy na nákup elektrické energie
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Městský soud v Praze již podruhé zrušil osvobozující verdikt nad bývalým šéfem Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC) Janem Komárkem.

Případem se tak bude potřetí zabývat obvodní soud. Informaci ze soudní databáze rozhodnutí potvrdila mluvčí odvolací instance Markéta Puci. Více však rozhodnutí odmítla komentovat.

Podle státního zástupce Komárek uzavřel nevýhodné smlouvy na nákup elektrické energie, čímž mohl způsobit škodu nejméně 439 milionů korun.

"Městský soud v Praze v odvolacím jednání rozsudek soudu prvního stupně 24. 9. zrušil a vrátil Obvodnímu soudu pro Prahu 1 k novému projednání a rozhodnutí," uvedla mluvčí. Obvodní soud někdejšího dlouholetého šéfa SŽDC již dvakrát obžaloby zprostil kvůli tomu, že skutek není trestným činem.

Komárek podle obžaloby v prosinci 2008 jako generální ředitel SŽDC uzavřel smlouvy na dodávky elektřiny na roky 2010 a 2011, přestože věděl, že ceny ve smlouvách neodpovídají tržním cenám. Cena elektřiny mezi 13. listopadem, kdy byla vybrána jedna z nabídek, do 19. prosince téhož roku, kdy byla smlouva podepsána, klesla na burze zhruba o 30 procent.

Cena elektřiny, která byla sjednána jako fixní, tak prý byla ve smlouvě na rok 2010 předražena nejméně o 201 korun za megawatthodinu, ve smlouvě na rok 2011 pak nejméně o 181 korun. Škoda nebyla způsobena díky tomu, že společnosti České dráhy a ČD Cargo, kterým měla SŽDC energii prodávat, s ní smlouvy nakonec neuzavřely.

Komárek: Neměl jsem přehled

Komárek podle státního zástupce Tomáše Černého vývoj cen průběžně sledoval a nechal si zpracovat přehled cenového vývoje na pražské energetické burze, navíc prý věděl o obecném poklesu cen kvůli nastupující ekonomické krizi i o tom, že může výběrové řízení zrušit.

Někdejší dlouholetý ředitel ale vinu odmítá. U soudu se hájil tím, že neměl o cenách na burze přehled, k dispozici neměl ani žádné analýzy, jak tvrdí státní zástupce.

Smlouvy prý podepsal, protože odborníci ze SŽDC k nim neměli žádné výhrady, nezpochybnili tedy ani cenu kontraktů a ani jejich délku. Podle něho měli také experti informace, že cena bude opět narůstat, a proto považovali fixní cenu za odpovídající.

Muži za pokus o porušení povinnosti při správě cizího majetku hrozí až osmileté vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy