Praha - Více než rok poté, co začala platit zpětná daň 26 % na proud z fotovoltaických elektráren, se schyluje k prvním arbitrážím s českým státem.
Jedenáct velkých zahraničních investorů, členů mezinárodního sdružení IPVIC, oznámilo, že za šest až osm týdnů podají žaloby na ministerstvo financí, s nímž od loňska vedli jednání o kompenzaci za retroaktivní daň platnou od roku 2011.
O svém kroku už informovali ministerstvo financí. "Předmětem arbitráží bude náhrada významných finančních škod, které zahraniční investoři utrpěli neférovou retroaktivní legislativou," sdělil Aktuálně.cz Michal Donath z agentury Donath Business & Media, která firmy mediálně zastupuje.
Kolik peněz budou požadovat, investoři zatím neoznámili. "Přesné vyčíslení výše škod připravují specialisté na oceňování výnosnosti investic. Právním podkladem pro uplatnění těchto nároků jsou bilaterální smlouvy o ochraně investic," uvedl Donath.
Daň tlumí zdražování elektřiny
Instalovaný výkon fotovoltaických elektráren jedenácti zahraničních investorů činí 80 megawattů. Na základě tohoto údaje Aktuálně.cz odhaduje, že firmy mohou požadovat řádově až stovky milionů korun. Stát přitom předpokládal, že na šestadvacetiprocentní dani vybere ročně něco přes čtyři miliardy korun.
Retroaktivní solární daň na elektrárny zprovozněné v letech 2009 a 2010 zavedly od loňského ledna na tři roky vláda a Parlament proto, aby stát získal peníze na utlumení skokového zdražení elektřiny pro domácnosti i firmy kvůli nezvládnutému rozvoji fotovoltaických parků. Daň se vyhýbá pouze malým elektrárnám do výkonu 30 kilowattů na střechách domů.
Stát nám způsobuje nemalé škody
Podle zahraničních firem ovšem není možné, aby stát řešil svůj problém tím, že zpětně zdaní jejich investice.
"Období pro vyjednávání už u všech poškozených uplynulo," řekl Frank Schulte, generální sekretář sdružení IPVIC, jehož členy jsou české i zahraniční společnosti, například z Německa, Velké Británie nebo Lucemburska.
Sdružení kritizuje i další kroky státu, který radikálně omezuje solární odvětví, včetně nedávného vyjádření předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové, která plánuje úplné zrušení finančního zvýhodnění proudu z obnovitelných zdrojů.
"Činí tak bez ohledu na škody způsobené firmám i jednotlivcům, kteří do solárních projektů v dobré víře a zcela v souladu s platnou českou legislativou investovali nemalé prostředky," uvedl Schulte.
Odškodnění chce další stovka
Jedenáct zahraničních firem nejsou jedinými investory, kteří požadují kompenzace za to, že stát zavedl zpětnou daň a zrušil během jejich podnikání další zvýhodnění solární elektřiny. Ministerstvo financí na podzim evidovalo asi 100 domácích i zahraničních firem.
Pokud firmy ve sporu se státem uspějí, mohl by rozpočet zchudnout o miliardy korun. Ministerstvo financí si však takovou variantu nepřipouští. "Domníváme se, že naše právní pozice zůstává pevná," sdělilo Aktuálně.cz ministerstvo financí.
Varování z Bruselu
Česká průmyslová fotovoltaická asociace varovala, že kvůli dani hrozí Česku arbitráže a soudní spory za stovky miliard korun.
Po zavedení zpětné daně se ozvala i Evropská komise, která napsala dopis tehdejšímu ministrovi průmyslu Martinu Kocourkovi.
"V uplynulých týdnech se na nás obrátili různí investoři a vyjádřili značné znepokojení kvůli zákonu, který zavádí 26procentní daň na elektřinu ze solárních instalací uvedených do provozu v letech 2009-2010. Zvláště retroaktivní charakter tohoto zákona způsobil vážné znepokojení. Oznamujeme vám, že sdílíme tuto obavu," uvádí se v dopise eurokomisařů pro energetiku a pro klima Günthera Oettingera a Connie Hedegaardové.