Na podstavec někdo bílou barvou napsal "Ne krvavému maršálovi, nezapomeneme" a letopočty '45, '56, '61 a '68. Připomněl tím roky, v nichž hrál sovětský maršál důležitou roli - konkrétně osvobození Československa v roce 1945, řízení násilného potlačení maďarského povstání v roce 1956, stavbu Berlínské zdi v roce 1961 a okupaci Československa v roce 1968.
Policisté už čin vyšetřují. "Po deváté hodině nám bylo oznámeno, že tu sochu někdo poškodil barvou, takže na místo vyrazili kolegové, kteří to ohledali. Budeme pátrat po zatím neznámém pachateli," řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk.
Lidé tu Koněva nechtějí, říká radnice
"Byť jde samozřejmě o vandalství, mám pro lidi, kterým socha vadí, jisté pochopení, neboť to, co se děje jen o pár kilometrů dál, na Hradě, logicky vyvolává i tyto rozporuplné reakce," uvedl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).
"Možná, než začneme pátrat po tom, kdo použil barvy, měli bychom zapátrat a ukázat na toho, kdo zatím nutí svým jednáním Čechy brát do rukou barvy. A možná je už konečně načase začít zcela vážně jednat o přesunu sochy Koněva na zahradu ruské ambasády," dodal Kolář.
Radnice připomněla, že podobné incidenty se opakují dvakrát ročně - v květnu, když se u pomníku scházejí komunisti, a v srpnu na výročí okupace. "Abychom poškozování pomníku zabránili, už jsme toho udělali hodně, a přestože desky vysvětlují, co všechno Koněv za svůj život 'dokázal', vox populi mluví jasně. Dejvice Koněva nechtějí."
S ruskou ambasádou radnice v minulosti jednala o přemístění sochy. "Budeme znovu jednat s Rusy a znovu jim nabídneme, že si mohou sochu dát třeba k nim na ambasádu. A dodávám, že dokud nezačnou jednat konstruktivně a z jejich strany uslyším jen normalizační fráze o přepisování dějin, zůstane socha pomalovaná. Nakonec, rudý je rusky krásný…" napsal starosta. Radnice uvedla, že za opakované opravy a čištění sochy zaplatila za poslední roky statisíce korun, které už dál platit nechce.
Koněv je zase pomalovaný, v Dejvicích se střídají televizní štáby a všichni se ptají, co na to Praha 6? Každý rok se incident opakuje dvakrát - v květnu, když se u pomníku scházejí komunisti a v srpnu na výročí okupace. Abychom poškozování pomníku zabránili, už jsme toho udělali hodně a přestože desky vysvětlují, co všechno Koněv za svůj život „dokázal“, vox populi mluví jasně. Dejvice Koněva nechtějí. S ruskou ambasádou jsme v minulosti jednali o přemístění sochy a dokonce jim nabízeli, že si Koněva mohou odvézt na nedalekou zahradu velvyslanectví. O odstranění budeme jednat znova, a dokud nezačnou jednat konstruktivně, zůstane socha pomalovaná. A zdaleka nejde jen o to, že nás opakované čištění sochy stojí peníze, které už platit nechceme.
Zveřejnil(a) Praha 6 dne 22. August 2019
Socha už byla i růžová, hrozilo jí odstranění
Socha kontroverzního maršála, která stojí na náměstí Interbrigády v pražské Bubenči, byla terčem útoků už několikrát. Například loni v květnu ji někdo polil růžovou barvou. V minulosti se objevila iniciativa žádající její odstranění.
"Socha má být dávno v muzeu. Celá kauza podle mého názoru dokládá nejen rostoucí drzost ruské historické politiky, ale také nutnost vybudovat v Praze památník obětem totalitních režimů 20. století, kde by mohla být muzeální expozice vysvětlující i role Koněva v letech 1945, 1956 a 1968," uvedl před časem historik Petr Blažek.
Při loňském 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila radnice Prahy 6 u sochy tabulku s doprovodným textem, který vysvětluje roli Koněva v uvedených letech. "V roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa," stojí také na desce. Proti vysvětlující tabulce protestovali čeští komunisté a ruské velvyslanectví.
Z radnice deska zmizela, ulice zatím zůstává
Maršála v Praze donedávna připomínala také pamětní deska na Staroměstské radnici, která oceňovala podíl Rudé armády v čele s Koněvem na osvobození Prahy od nacistů. Kvůli opravě ji v roce 2017 sundali, po rekonstrukci se na místo už nevrátila, jak minulý týden informovalo Aktuálně.cz.
Za její opětovné vyvěšení přitom lobboval i předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO), který kvůli tomu požádal o schůzku pražského primátora Zdeňka Hřiba (piráti). Ten však vrácení desky na místo odmítl, podle něj skončí v Muzeu hlavního města Prahy.
Radnice Prahy 3 se zase začala zabývat možným přejmenováním Koněvovy ulice, jedné z nejdelších a nejfrekventovanějších ulic v metropoli. "Nikdo z nás nemá úplně radost z toho, že má ulice název po rozporuplném Koněvovi," řekl v červenci starosta Jiří Ptáček (TOP 09) Hospodářským novinám.
"Když se lidé dozvědí, co všechno napáchal, nebudou chtít žít v ulici nesoucí jeho jméno," uvedl pro Aktuálně.cz Filip Stome, jeden z autorů dopisu žádajícího změnu názvu. Radnice zadala posudek historikům a čeká na stanovisko.