Šéf Knesetu: Přistupujte k Hamasu jako k Islámskému státu

ČTK ČTK
8. 9. 2014 14:55
Po jednání s předsedou Sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD) to řekl jeho izraelský protějšek Juli Edelstein.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Mezinárodní společenství musí k palestinskému radikálnímu hnutí Hamas přistupovat stejně, jako k fundamentalistům z Islámského státu v Iráku. Je také nutné zlepšit život běžných Palestinců, pak bude možné zastavit násilí na Blízkém východě a obnovit mírový proces.

Po jednání s předsedou Sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD) to řekl jeho izraelský protějšek Juli Edelstein. Hamáček odsoudil nedávné projevy antisemitismu v Evropě, které přirovnal k rakovině.

Izrael zahájil před dvěma měsíci vojenskou operaci v Pásmu Gazy v odvetě za ostřelování svého území raketami Hamasu. Od konce srpna sice platí časově neomezení příměří, podle Edelsteina je situace v regionu nadále velmi křehká.

"Hamas musí cítit, že vztah mezinárodního společenství vůči němu není politikou ústupků, ale je stejný, jakým mezinárodní společenství v této době přistupuje k jiným teroristickým organizacím, jako je například ISIS," uvedl šéf izraelského Knesetu na dotaz ČTK, co podle něj povede k obnově izraelsko-palestinského mírového procesu.

Za druhý důležitý krok pokládá zlepšování životních podmínek běžných Palestinců. "Aby přestali věřit rétorice Hamasu, že nejlepší způsob, jak mít lepší život, je povraždit všechny Izraelce a naházet je do moře. Pokud budou mít pocit, že to jde jinak, že existují lidé, kteří mají zájem o jejich životy, a nebudou jen živými štíty při vojenských operacích, pak snad je nějaká šance," soudí Edelstein.

Spolu s Hamáčkem se vyslovili pro větší zapojení parlamentní diplomacie do řešení situace na Blízkém východě. Česko-izraelské vztahy oba označili za vynikající.

"Je i prioritou této (české) vlády udržet tuto vysokou úroveň česko-izraelských vztahů a myslím si, že i konkrétní kroky této vlády jdou v těchto intencích. Nic se tedy nemění na zahraniční politice české vlády v tomto aspektu," řekl sociálnědemokratický šéf Sněmovny v nepřímé narážce na kritiku opoziční pravice, která kabinetu vytýká odklon od tradiční výrazné podpory Česka židovskému státu.

Oba politici spolu mluvili i o vlně antisemitismu, která v reakci na vojenské operace Izraele v Gaze propukla v některých evropských zemích. "Já jsem ujistil pana předsedu, že to je něco, co je potřeba zásadním způsobem odsoudit. Projevy antisemitismu nepatří do moderní demokracie a do moderní společnosti," uvedl Hamáček. "Takovéto věci jsou jako rakovina a je potřeba s nimi bojovat úplně od začátku," dodal.

Jeho izraelský kolega ocenil, že Česká republika byla jednou z "pozitivních výjimek", kterou tato vlna protižidovských nálad nezasáhla.

"V této otázce bychom měli nadále spolupracovat, abychom byli schopni ukázat jiným zemím, že se tyto otázky dají řešit jiným způsobem," řekl Edelstein, který pozval Hamáčka na návštěvu Izraele.

 

Právě se děje

Další zprávy