Vůdce Palestiny Abbás obvinil Hamas, že prodloužil konflikt

ČTK ČTK
29. 8. 2014 21:45
Abbás vládne na Západním břehu Jordánu, Hamas je konkurenční hnutí.
Mahmúd Abbás.
Mahmúd Abbás. | Foto: Reuters

Ramalláh/Jeruzalém - Palestinský vůdce Mahmúd Abbás, který vládne na Západním břehu Jordánu, v pátek obvinil konkurenční hnutí Hamas, kontrolující Pásmo Gazy, z odpovědnosti za prodloužení ozbrojeného konfliktu s Izraelem.

Zároveň podle agentury AP vyjádřil pochybnosti nad životaschopností dohodnuté vlády národní jednoty, na níž se obě palestinské strany domluvily před vypuknutím bojů. Abbás se tak vyslovil tři dny po uzavření posledního příměří mezi Hamasem a Izraelem.

Vstřícnost vůči Abbásovi projevil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, podle kterého by konec 50 dnů trvajícího konfliktu mohl vést k obnovení mírových rozhovorů s Abbásem. Dodal nicméně, že je brzy na to, aby se dalo říci, zda "nová realita" umožní obnovu tohoto politického procesu.

Konflikt mezi Palestinou a Izraelem si vyžádal už přes 2000 mrtvých mezi Palestinci a 71 mezi Izraelci. Egypt v průběhu bojů několikrát zprostředkoval mezi oběma stranami příměří. Hamas nakonec to poslední - jehož podmínky jsou prakticky totožné s tím prvním - přijal, aniž by je zatím porušil.

"Mohli jsme tomu všemu zabránit. Je to 2000 mučedníků, 10.000 zraněných, 50.000 (zničených) domů," řekl Abbás v palestinské televizi. Podle něj Hamas trval na zdlouhavém projednávání podmínek vyhlášení příměří s cílem jen prodloužit zbytečné násilí.

Nynější příměří trvá od úterý a obě strany se dohodly, že budou pokračovat v jednáních o dlouhodobých sporech, které je rozdělují. Vůdce Hamasu Chálid Mišál ale následně odmítl jakýkoli plán na odzbrojení bojovníků jeho hnutí, což patří k základních požadavkům Izraele.

V dubnu se Abbás dohodl s Hamasem na sestavení společného vládního kabinetu, a ukončit tak několikaletý politický rozkol, který brání jednotnému postupu palestinského vedení. Zatímco Abbásova Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) ovládá palestinská území na Západním břehu Jordánu, Hamas má od roku 2007 plnou kontrolu nad Pásmem Gazy, což znamená existenci jakéhosi dvoustátí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy