Vůdce Palestiny Abbás obvinil Hamas, že prodloužil konflikt

ČTK ČTK
29. 8. 2014 21:45
Abbás vládne na Západním břehu Jordánu, Hamas je konkurenční hnutí.
Mahmúd Abbás.
Mahmúd Abbás. | Foto: Reuters

Ramalláh/Jeruzalém - Palestinský vůdce Mahmúd Abbás, který vládne na Západním břehu Jordánu, v pátek obvinil konkurenční hnutí Hamas, kontrolující Pásmo Gazy, z odpovědnosti za prodloužení ozbrojeného konfliktu s Izraelem.

Zároveň podle agentury AP vyjádřil pochybnosti nad životaschopností dohodnuté vlády národní jednoty, na níž se obě palestinské strany domluvily před vypuknutím bojů. Abbás se tak vyslovil tři dny po uzavření posledního příměří mezi Hamasem a Izraelem.

Vstřícnost vůči Abbásovi projevil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, podle kterého by konec 50 dnů trvajícího konfliktu mohl vést k obnovení mírových rozhovorů s Abbásem. Dodal nicméně, že je brzy na to, aby se dalo říci, zda "nová realita" umožní obnovu tohoto politického procesu.

Konflikt mezi Palestinou a Izraelem si vyžádal už přes 2000 mrtvých mezi Palestinci a 71 mezi Izraelci. Egypt v průběhu bojů několikrát zprostředkoval mezi oběma stranami příměří. Hamas nakonec to poslední - jehož podmínky jsou prakticky totožné s tím prvním - přijal, aniž by je zatím porušil.

"Mohli jsme tomu všemu zabránit. Je to 2000 mučedníků, 10.000 zraněných, 50.000 (zničených) domů," řekl Abbás v palestinské televizi. Podle něj Hamas trval na zdlouhavém projednávání podmínek vyhlášení příměří s cílem jen prodloužit zbytečné násilí.

Nynější příměří trvá od úterý a obě strany se dohodly, že budou pokračovat v jednáních o dlouhodobých sporech, které je rozdělují. Vůdce Hamasu Chálid Mišál ale následně odmítl jakýkoli plán na odzbrojení bojovníků jeho hnutí, což patří k základních požadavkům Izraele.

V dubnu se Abbás dohodl s Hamasem na sestavení společného vládního kabinetu, a ukončit tak několikaletý politický rozkol, který brání jednotnému postupu palestinského vedení. Zatímco Abbásova Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) ovládá palestinská území na Západním břehu Jordánu, Hamas má od roku 2007 plnou kontrolu nad Pásmem Gazy, což znamená existenci jakéhosi dvoustátí.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Padesátku migrantů vysadili převaděči v Bavorsku poblíž české hranice

Převaděči vysadili na dálnici v Bavorsku poblíž německo-české hranice 56 migrantů. Ponechali je svému osudu při nízkých teplotách a sněžení. Spolková policie podle agentury DPA sdělila, že uprchlíci pocházející ze Sýrie, Somálska a Palestiny, mezi nimi i šest dětí ve věku od dvou do 14 let, si museli vystoupit z nákladního vozu v noci pravděpodobně na parkovišti využívaném pendlery poblíž obce Wernberg-Köblitz.

Skupina musela čekat několik hodin na další převaděče. Někteří uprchlíci bloudili po okolí - po dálnici A6, místní spolkové silnici a obci Wernberg. Část skupiny hledala útočiště v selském dvoře u vesnice Kötschdorf.

Policie, kterou o případu informoval místní občan, migranty zatím umístila do hasičské zbrojnice ve Wernbergu, kde jim bylo poskytnuto jídlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy