Jan Horák
Aktualizováno 8. 5. 2023 14:26
Petr Pavel slaví Den vítězství 8. května poprvé jako prezident. Premiéra pro něj byla také to, že při výročí porážky nacistického Německa povyšoval vybrané příslušníky bezpečnostních a obranných složek na generály. Bylo jich čtrnáct. Slavnostní akt začal v poledne. Prezident, sám armádní generál v záloze, se rozhodl všem návrhům vlády vyhovět. Aktuálně.cz přináší přehled budoucích generálů.
Nejzkušenější z českých zpravodajců
V České republice je minimum zkušenějších zpravodajců, než je současný ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace. Pokud vůbec někdo. Vladimír Posolda se přidal k tajným službám už v roce 1990. Začínal v Úřadu pro ochranu ústavy a demokracie Federálního ministerstva vnitra, což byla předchůdkyně dnešní Bezpečnostní informační služby.
Rodák z jižní Moravy se po pádu komunistického režimu poprvé angažoval ve veřejném životě v prověrkových komisích v Brně. Následně strávil v BIS osm let, než si ho tehdejší šéf rozvědky Petr Zeman vytáhl k sobě. V Úřadu pro zahraniční styky a informace strávil 22 let. Během služby řídil operativu i analytiku, byl také oficiálním zástupcem služby v Německu a Polsku.
"Výrazně přispěl k budování českých demokratických zpravodajských služeb. Má významný osobní podíl na utváření důležité role civilních zpravodajských služeb v bezpečnostním systému státu. Úřad pro zahraniční styky a informace je v současné době pod jeho vedením respektovaným partnerem domácích a zahraničních zpravodajských služeb," stojí v návrhu vlády.
Posolda velí rozvědce od loňského podzimu. Na sklonku roku 2020 ji kvůli tehdejšímu řediteli Marku Šimandlovi opustil, před svým návratem do služby působil rok a půl jako poradce na ministerstvu zahraničí. Letos šedesátiletý Posolda ve službě dosáhl na několik ocenění. Vysloužil si medaile, které se v rozvědce udělují "za věrnost" a "za zásluhy o bezpečnost".