Michal Koudelka

Koudelka je v karanténě, Senát odložil jednání výroční zprávě BIS

Senátní bezpečnostní výbor ve středu neprojedná výroční zprávu Bezpečnostní informační služby (BIS) za rok 2019. Vyplývá to z pozvánky zveřejněné na webu Senátu. Jednání se nemůže zúčastnit Michal Koudelka, který je do zjištění výsledku testu na covid-19 v karanténě, řekl mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Projednání výroční zprávy mělo být třetím bodem středeční schůze senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Na programu zůstalo projednání senátních tisků či bod nazvaný "národní bezpečnost a dostavba jaderných bloků elektrárny Dukovany".

Zdroj: ČTK

Vláda popáté apeluje na Zemana, aby povýšil šéfa BIS Koudelku na generála

Vláda bude opět po prezidentovi Miloši Zemanovi žádat povýšení ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelky do hodnosti generála. Soubor návrhů na jmenování do vyšších hodností v pondělí schválila beze změny, uvedl na tiskové konferenci po jednání kabinetu vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Vyšší generálskou hodnost vláda navrhuje i pro policejního prezidenta Jana Švejdara, jeho náměstka Martina Vondráška nebo pro ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala či šéfa vojenských zpravodajců Jana Berouna.

Povýšení Koudelky vláda prezidentu Miloši Zemanovi navrhuje už popáté. Zeman to dosud vždy odmítl. Kontrarozvědku, která ve svých zprávách opakovaně upozorňuje například na nebezpečí ruských či čínských špionů, prezident často kritizoval. Návrh vlády v minulosti nevyslyšel, přestože premiérovi Andreji Babišovi povýšení Koudelky slíbil.

Prezident generály každoročně povyšuje u příležitosti státních svátků 8. května a 28. října. Letošní květnové jmenování generálů se ale kvůli pandemii koronaviru neuskutečnilo, říjnový termín zatím odložen nebyl.

Zdroj: ČTK

Vláda chce opět navrhnout šéfa BIS Koudelku na generála. Zeman to už čtyřikrát odmítl

Vláda opět bude chtít navrhnout ředitele Bezpečnostní a informační služby (BIS) Michala Koudelku na povýšení do generálské hodnosti. Vyšší generálskou hodnost bude navrhovat i pro policejního prezidenta Jana Švejdara, jeho náměstka Martina Vondráška nebo pro ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala. Projedná to na svém pondělním zasedání.

Premiér Andrej Babiš (ANO) serveru Lidovky.cz potvrdil, že povýšení Koudelky opět prezidentu Miloši Zemanovi navrhne. Vláda se o to pokoušela už čtyřikrát, Zeman ale dosud Koudelku povýšit odmítal.

Zdroj: ČTK
Pokračovat