Michal Koudelka

Sněmovní komise pro kontrolu BIS se kvůli Zemanovým výrokům sejde ve čtvrtek

Sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) se kvůli nedělním výrokům prezidenta Miloše Zemana na adresu civilní kontrarozvědky sejde ve čtvrtek. Předseda komise Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) v pondělí potvrdil, že přijde i ředitel BIS Michal Koudelka. "Chceme znát pozici ředitele služby," řekl Bělobrádek. Předpokládá, že poslancům může Koudelka na uzavřeném jednání říct víc, než může říct do médií.

Zeman v neděli v rozhovoru pro Blesk.cz řekl, že Koudelka nařídil před několika lety odposlechy lidí z jeho nejbližšího okolí včetně ekonomického poradce Martina Nejedlého. Prezident uvedl, že vzhledem k tomu, že sám nemá mobilní ani pevný telefon, týkají se odposlechy i jeho.

"Stanovisko této služby bylo, že vždy postupuje podle zákona, čemuž rozumím, nicméně myslím, že stojí za to, aby si komise vyslechla názor ředitele trochu podrobněji," řekl Bělobrádek. Podotkl, že na rozdíl od orgánu pro kontrolu tajných služeb, který už je několik let ukotven v zákoně, ale není naplněn, nemůže komise vstupovat do živých svazků.

Člen komise Robert Králíček (ANO) řekl, že si chce vyslechnout verzi pozvaných zástupců BIS. Očekává, že by na jednání mohly být k dispozici relevantní podklady, které by poslance o kauze informovaly. Poznamenal, že informace má pouze z médií. Nedělní Zemanovo vyjádření vnímá jako jeho osobní výroky.

Další člen komise Marek Benda (ODS) sdělil, že se možná bude ptát na to, zda byl odposloucháván některý ústavní činitel. Což ovšem není neformální poradce prezidenta republiky, podotkl. "Já už jsem zvyklý, že prezident jednou za čas vystoupí a zaútočí na BIS," uvedl.

Poslanec Pirátů Lukáš Kolářík bude chtít vědět, zda jsou Zemanovy informace pravdivé, a pokud ano, zda byl odposlech jeho okolí povolen podle zákona a byly naplněny všechny podmínky. Bude také chtít vědět, jaké v takovém případě hrozí riziko pro Česko. Bude ho také zajímat, jak se tato informace dostala z BIS k prezidentovi a jestli se to může dít i v jiných případech. "V momentě, kdy odposlouchávaní vědí, že jsou odposloucháváni, tak je to odposlouchávání k ničemu," dodal.

Premiér Andrej Babiš podle ministryně financí Aleny Schillerové řekl, že záležitosti BIS a odposlechů probíral vždy jen se Zemanem. Podle prezidenta byl přítomen i kancléř Vratislav Mynář.

Zdroj: ČTK

Prezident Zeman má výhrady vůči Bezpečnostní informační službě. "Neměla by fízlovat ústavní činitele," řekl

Prezident Miloš Zeman chce brzy zveřejnit další výhrady vůči nyní pověřenému řediteli Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalu Koudelkovi. V rozhovoru, který v úterý zveřejnil server Parlamentní listy, naznačil, že se budou týkat odposlechů. Zeman uvedl, že by se civilní kontrarozvědka neměla zabývat některými odposlechy, protože to jí nepřísluší.

"Důležité je, aby BIS skutečně plnila svoji funkci, jakou má definovanou zákonem, takže například odhalovala vážnou ekonomickou kriminalitu, a na druhé straně aby nefízlovala ústavní činitele," řekl Zeman. Míní, že příští vláda, kterou bude jmenovat po říjnových sněmovních volbách, by měla o Koudelkově osudu rozhodnout i na základě nových argumentů.

BIS podle svých slov nebude vyjádření prezidenta komentovat. Kontrarozvědka uvedla, že vždy postupuje striktně podle zákona.

Zdroj: ČTK

Vláda pověřila nynějšího šéfa BIS Koudelku zastupováním na pozici ředitele civilní kontrarozvědky od 16. srpna do doby jmenování nového šéfa.

Vláda v pondělí pověřila nynějšího šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku zastupováním na pozici ředitele civilní kontrarozvědky od 16. srpna do doby jmenování nového šéfa. Novinářům to po krátkém mimořádném zasedání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Výběr nového ředitele BIS bude podle něj náležet vládě, který vzejde z říjnových sněmovních voleb. Koudelkovi končí funkční období v polovině srpna.

Zdroj: ČTK

Hejtman Kuba jmenoval z recese Koudelku generálem pro jižní Čechy

Ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, kterého prezident dlouhodobě odmítá jmenovat generálem, se stal brigádním generálem pro jižní Čechy. Fiktivní hodnost mu recesisticky udělil jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) při Koudelkově návštěvě na jihočeském krajském úřadě. V tiskové zprávě o tom informoval David Hocke z kanceláře hejtmana. Prezident Miloš Zeman odmítl Koudelku jmenovat generálem už šestkrát. K práci civilní kontrarozvědky i jejího šéfa má dlouhodobé výhrady.

"Hodnost mu platí pro území celého Jihočeského kraje. V každé normální zemi by jím (generálem) už dávno byl, tak u nás v jižních Čechách jím už je," uvedl Kuba, který na Twitteru zveřejnil i podobu hejtmanského dekretu. Koudelka dnes v Českých Budějovicích na krajském úřadě přednášel studentům jihočeských gymnázií. Několik desítek posluchačů pozval na akci v projektu Jihočeských nadějí Kuba.

Zeman odmítl vládní návrh na jmenování Koudelky do generálské hodnosti naposledy letos v květnu. Loni na podzim premiérovi Andreji Babišovi (ANO) předal materiál, který podle hlavy státu zdůvodňoval, proč jmenování šéfa BIS generálem odmítá. Podle týdeníku Respekt v dokumentu stálo, že Koudelka neplní své povinnosti, dlouhodobě zamlčuje a neposkytuje informace zákonným adresátům a zveřejňuje informace v rozporu se zákonem. Koudelka, který před dvěma lety převzal ve Spojených státech cenu od americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) za zahraniční spolupráci, je nyní plukovníkem.

Zdroj: ČTK
Pokračovat