Praha - V bitce ve vedení ODS nejde jen o vyřizování účtů a vyškrtnutí názorových oponentů z kandidátek, značnou roli v tom hrají i peníze.
Nasvědčuje tomu i scéna z poslední výkonné rady, na níž odcházející lídr Mirek Topolánek před svým pádem pohrozil, že spolu s ním může ODS přijít až o 150 milionů korun na předvolební kampaň.
"Pokud by padl i Ivan Langer, může se to stát. V takovém případě by se o peníze musela postarat Praha a Středočeský kraj," uvedl vlivný občanský demokrat.
Přítomné členy ODS Topolánek svým vyjádřením překvapil. Jedni to vnímali jako nemístný nátlak, druzí nad tím mávli rukou. "Ano, zaznělo to, ale omlouvám Mirka Topolánka tím, že atmosféra na jednání byla skutečně napjatá," hájí končícího šéfa ODS vlivný regionální boss ODS Roman Jurečko, přítel exministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.
Langer a Bém z kola ven?
Langera, stejně jako pražského primátora Pavla Béma, chtěl Topolánek stáhnout při svém odchodu s sebou. Argumentoval tím, že právě oni nejsou dobrou vizitkou strany. Topolánek je možná dokonce přesvědčen, že za jeho pádem stojí právě Langer.
Mluvit se o tom bude dnes odpoledne na výkonné radě, byť regiony, které tito dva politici zastupují, jejich odchod nežádají.
Možný odliv peněz spojený s Langerovým pádem tak může pro mnohé sloužit jako argument jej nechat být. Exministr vnitra coby volební manažer strany má přesné informace o toku stranických peněz a do značné míry rovněž ovlivňuje, odkud přijdou.
"Je pravda, že pozice Ivana Langera byla a je z hlediska vnímání vlivných podnikatelů dobrá. To se teď může změnit, ale oběma směry," reagoval na to Ivan Adamec, který ve výkonné radě zastupuje Královéhradecký kraj.
ODS v mínusu
ODS v letošní výroční zprávě přiznává, že po loňském roce skončila ve ztrátě 165 milionů korun. Od sponzorů jí nicméně do stranické pokladny přiteklo 97 milionů. Měla nejvíc dárců ze všech politických stran.
Strana už přiznala, že bude v kampani šetřit, kde se dá. Jeden z vlivných pražských občanských demokratů pod podmínkou anonymity připustil, že strana spoléhá při shánění peněz zejména na dva největší volební kraje - Prahu a střední Čechy.
"Praha i Střední Čechy počítají s tím, že letošní kampaň zaplatí podnikatelé právě odtud," uvedl doslova.
"Nemám obavy z toho, že by s odchodem Ivana Langera přišla strana o peníze," namítá jeden ze členů výkonné rady. "Je možné, že nám to odradí část sponzorů, ale může je taky naopak přivést. Máme totiž lepší šanci získat sponzory, když uvidí, že máme po změně lídra větší šanci uspět ve volbách," dodal.
Strana si už loni vzala úvěr. Služby, které měla čerpat na původní loňskou kampaň, použije strana až teď. Přesto podle mluvčího spoléhá ODS právě na sponzory. "Zatím se nikdo z nich nevyjádřil v tom smyslu, že poslední události ve straně neovlivní jejich přízeň směrem k nám," řekl Aktuálně.cz mluvčí strany Martin Kupka.
Kdo sponzoruje jednotlivé partaje? A jak si finančně vedou. Projděte si podrobnou grafiku Aktuálně.cz