Poslední chvilky Mirka Topolánka. Takto odcházel

Kateřina Eliášová
1. 4. 2010 15:55
Poslední den šéfa ODS proběhl bez zákulisních jednání
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předseda občanských demokratů Mirek Topolánek dnes na jednání grémia přicházel s naprosto jasnou představou, jak se postaví ke svému odchodu z čela strany, již téměř osm let vedl. Nepředpokládal, že se grémium bude radit 12 hodin, jak tomu bylo minulý týden poté, co jej k odchodu vyzval šéf Senátu Přemysl Sobotka.

Že chce odejít, věděl Topolánek podle svých slov hned poté, co minulý týden přenechal post lídra místopředsedovi Petru Nečasovi.

Technické řešení odchodu v něm krystalizovalo až do středečního večera.

Jeho plán znali bezpečně dva lidé, zbytek jen hádal. Když tedy členové grémia ráno novinářům tvrdili, že nevědí, co Topolánek oznámí, neříkali vyloženou lež. "Něco jsme tušili, ale jisti jsme si nebyli do poslední chvíle," uvedl jeden z místopředsedů strany.

Poslední věrný

"S Mirkem Topolánkem jsem v poslední době trávil hodně času, téměř každý den. Viděli jsme se i v předvečer jednání grémia. Jeho rozhodnutí jsem znal dopředu," připustil šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.

On jediný Topolánka hájil do poslední chvíle. Přál si, aby předseda opustil svůj post až po volbách a nesouhlasil s výměnou lídra dva měsíce před volbami.

Podle svých slov to věděl i 1. místopředseda ODS David Vodrážka, který s Topolánkem ještě ve středu před jeho rozhodnutím jednal. "Jeho rozhodnutí pro nás nebyl blesk z čistého nebe," řekl Aktuálně.cz.

Mlčení před médii byla jednou z podmínek, kterou si Topolánek kladl. "Dodrželi jsme to, jinak by důvěra mezi námi byla už zcela pryč a naše spolupráce by už nefungovala vůbec," vysvětlil Vodrážka.

Hodina hříchů a domů

Jednání grémia bylo klidné, trvalo hodinu, během níž Topolánek členy grémia seznámil se svým plánem a poté se každého z nich zeptal, zda s takovým plánem souhlasí. Delší diskuzi ale Topolánek nepřipustil.

Došlo i na nepříjemné věci, když Topolánek, stejně jako na tiskové konferenci, vyjmenovával, co z jeho pohledu ODS poškodilo nejvíc. Nejhůř bylo v tu chvíli Petru Gandalovičovi, kterému Topolánek vytkl, že jeho loňskou snahu nahradit jej na postu předsedy, považuje za jeden ze čtyř "gólů ODS do vlastní branky".

"Řekl mi to do očí. Komentovat to teď už nechci. Už se k tomu nechci vracet, teď se musíme soustředit na představivání programu, se kterým jdeme do voleb," řekl k tomu sám Gandalovič po tiskové konferenci.

Reorganizace, 5 platů a konec

V ODS dnes netuší vůbec nikdo, co teď bude s Mirkem Topolánkem. Technicky je jasné, že se funkce předsedy vzdá 12. dubna, pokud výkonná rada pověří vedením strany Petra Nečase. Jiný scénář dnes nikdo v ODS nepředpokládá.

"Bude s ním rozvázán pracovní poměr z důvodů reorganizace a bude to stejné, jako s jakýmkoli jiným zaměstnancem. Dostane odstupné ve výši 2+3 platů," oznámila kancelář strany.

Stanovy ODS umožňují předsedu platit, pokud nepobírá jinou mzdu. Plat je na úrovni platu předsedy klubu sněmovny, tedy přibližně devadesát tisíc korun.

Topolánek si o nic neřekl

Aktuálně.cz hovořilo s téměř všemi členy grémia a ti shodně potvrdili, že o Topolánkově budoucnosti nepadlo na grémiu, a na dalších jednáních, ani slovo.

"Na to nebyl čas, řešit, co mu nabídnout. Pokud by sám přišel s variantou, kde by chtěl, aby ho ODS podpořila v jeho ambicích, tak to samozřejmě uděláme. Je to dlouholetý předseda ODS, který udělal spoustu dobrých věcí," uvedl jeden z místopředsedů strany. “Sám si o nic zatím neřekl. Chce prý čas, aby si to mohl promyslet,” dodal.

Sám Topolánek na tiskové konferenci prohlásil, že odmítá odpovídat na otázky a nebude dávat žádné rozhovory. Je tak obtížné odhadnout, jaký plán se mu nyní rodí v hlavě. Potvrdil nicméně, že se nebude účastnit tiskových konferencí strany a jejích volebních mítinků.

 

Právě se děje

Další zprávy