Kdo sponzoruje české politiky? Jágr, Berdych i Železný

Martina Machová Martina Machová
3. 4. 2010 7:18
Největším dárcem ČSSD je společnost, kterou sama vlastní
Premiér Mirek Topolánek fandí, poradce Marek Dalík tleská.
Premiér Mirek Topolánek fandí, poradce Marek Dalík tleská. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Politické strany přestavily své sponzory. Jsou mezi nimi celebrity i přátelé z dětství.

ODS fandili nejvíce sportovci. Již podruhé věnoval nejsilnější pravicové straně nejvyšší částku hokejová hvězda Jaromír Jágr, a to čtyři miliony korun. Do desítky nejštědřejších sponzorů se vešel i tenista Tomáš Berdych. ODS věnoval 1,5 milionu korun. Půl milionem podpořila stranu i oštěpařská legenda Jan Železný.

Mezi významné sponzory ODS také patří pardubický poslanec Daniel Petruška. Své mateřské straně poslal 700 tisíc korun. Podle svého majetkového přiznání z roku 2008 nepobírá jiný plat než poslanecký a současně přiznává hypotéku ve výši 10,5 milionu korun.

"Z poslaneckého platu bych to samozřejmě platit nedokázal. Vlastním společnosti, ze kterých si mohu potřebné prostředky vzít," vysvětloval poslanec. Zákonodárci zveřejňují své hospodaření - oproti politickým stranám - až ke konci června.

Mirek Topolánek nevěnoval loni ODS nic.

Podívejte se, jak strany hospodařily
(text pokračuje pod grafikou):

.

U socialistů vede předsedův přítel z dětství, Čechorakušan Tomáš Melich. ČSSD věnoval 6,35 milionů na kongres Strany evropských socialistů v Praze. Strana tehdy uvedla, že hlavní strůjkyní nápadu je jeho matka Zuzana - nyní Melichová, za svobodna Bondyová, dlouholetá příznivkyně české ČSSD.

Po dvou letech tak Melich vystřídal v čele seznamu dárců Petra Bendu, kmotra Paroubkovy dcery Margharity . Ten loni přispěl "jen" 590 tisíci.

Kmotr Paroubkovy dcery Betr Benda je letos v žebříčku sponzorů až druhý
Kmotr Paroubkovy dcery Betr Benda je letos v žebříčku sponzorů až druhý | Foto: Ludvík Hradilek

Tradičně největším dárcem v případě firem je u ČSSD společnost Cíl, jejímž stoprocentním akcionářem je právě sociální demokracie. Loni straně darovala 10 milionů korun. Stejné společnosti přitom podle výroční zprávy dluží socialisté 270 milionů korun.

Zelené podpořil nejvíce sám její předseda Ondřej Liška. Loni ji věnoval 111 tisíc korun. "Chtěl jsem jít příkladem, že sponzorovat zelené má mysl," řekl Aktuálně.cz.

Do hospodaření Zelených se promítlo i předvolební spojenectví se Stranou pro otevřenou společnost. Zelení před loňskými předčasnými volbami uvolnili místo na svých kandidátkách jejich zástupcům. Za to darovala v současnosti spíše regionální partaj svým partnerům 400 tisíc korun.

Model předseda jako největší sponzor loni užili i komunisté. Vojtěch Filip poslal na konto strany 226 tisíc korun.

Oproti minulým letům zůstal sponzoring jen na komunistických poslancích a senátorech. Ti každoročně odevzdávají v průměru 15 procent ze svého platu straně za kampaň ve volbách.

Protentokrát u komunistů zůstala prázdná i kolonka dědictví. Na rozdíl od ostatních parlamentních stran totiž komunisté pravidelně získávali pozůstalost po svých sympatizantech.

Největšími sponzory Věcí veřejných je teprve do sněmovny kandidující trojice podnikatelů.

Pochybnosti provází největšího sponzora TOP 09. Brněnský podnikatel Dušan Novotný věnoval Kalouskově a Schwarzenbergově straně jedenáct milionů korun.

Od roku 2005 přitom jím ovládaná společnost Orgapol požaduje podle informací Aktuálně.cz po ministerstvu financí více než šestinásobek jako náhradu za údajně způsobenou škodu.

Ministerstvo financí poslední dva a čtvrt roku vedl právě jeden z lídrů TOP 09 Miroslav Kalousek a vliv na tento resort by si strana ráda ponechala i do budoucna.

Do kolonky kontroverzní pak jde zařadit dalšího i slovinského bankéře Štefan Loncnara.

Jím řízená společnost NLB Factoring, spadající pod lublaňskou banku, půjčila podle zjištění Aktuálně.cz sto milionů korun ústecké Setuze, ovládané mafiánským bossem Františkem Mrázkem a jeho spolupracovníkem Tomášem Pitrem. Navíc se jeho dcera vdala za Mrázkova ředitele Setuzy Františka Janů.

Loncnar půjčky Setuze deníku Aktuálně.cz potvrdil. Kdo za podnikem skutečně stojí, ho ale prý nezajímalo a klíčovou osobou byl pro něj právě Janů.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy