Schvaloval na internetu terorismus, soud ho za to poslal na šest let za mříže

Domácí Domácí
16. 3. 2021 14:36
Krajský soud v Brně poslal Benedikta Čermáka za schvalování terorismu na internetu na šest let do vězení, píše iDNES.cz. Muž se vyjádřil k předloňskému teroristickému útoku na mešity v novozélandském Christchurchi. „Jak jim chutná jejich medicína. Dobrá práce???!“ napsal v diskuzi. Útočník tehdy usmrtil 51 lidí. Rozsudek zatím není pravomocný, muž se plánuje odvolat k Vrchnímu soudu v Olomouci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Čermák pod přezdívkou Ssman video z útoku komentoval na serveru, kde se podobný násilný obsah běžně objevoval a uživatelé se k němu v komentářích vyjadřovali. Státní zástupkyně ho za tento komentář obvinila z podpory a propagace terorismu. "Byl to komentář na to, že teď se karty obrátily a najednou je tu jiný psychopat, který střílí na muslimy," uvedl muž. Později naznačil, že lituje, že video takto komentoval, protože se kvůli tomu teď ocitl před soudem.

Muž se snažil obhájit přes otazníky, které ve svém příspěvku použil. "Obžalovaný sice umístil za komentář čtyři otazníky a vykřičník, nemyslel to však jako pochvalu, ale výzvu k zamyšlení pro ostatní komentátory," uvedl podle serveru iDNES.cz obhájce.

"Obžalovaný nevyjádřil lítost nad činem, ale jen nad sebou samým. Z toho samotného znění komentáře jde odvodit, že se nejednalo o kritiku, ale o pochvalu," řekl soudce při odůvodnění verdiktu, kterým je nepodmíněný šestiletý pobyt ve vězení. Rozsudek zatím není pravomocný, muž se plánuje odvolat k Vrchnímu soudu v Olomouci.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Šéf vojenských zpravodejců Beroun potvrdil, že se debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu

Šéf vojenských zpravodajců Jan Beroun potvrdil, že se na schůzce na ministerstvu vnitra debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu, řekla předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS).

Šéf komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství Vít Rakušan (STAN) uvedl, že nemá pochybnosti o tom, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) cestu do Ruska plánoval. Není to podle něj v souladu s tím, co bylo řečeno dřív.

Připravujeme podrobnosti.

Další zprávy