Praha - Schizofrenik, který kouří, potřebuje až dvakrát vyšší dávku svých léků. Cigarety mu navíc zkracují život - u čtvrtiny nemocných propukne rakovina, čtyřikrát častěji spáchají sebevraždu. Kouření by se proto mělo zakázat i na psychiatrických klinikách, navrhují experti.
Vedení resortu zdravotnictví ale s nápadem nesouhlasí. Kouření prý schizofrenikům naopak pomáhá. „Když kouřit přestanou, riziko relapsu se naopak zvyšuje,“ tvrdí ministerský náměstek Josef Vymazal. Možnost si zapálit proto zavřeným schizofrenikům nevezme.
Jenomže Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku při pražské Všeobecné fakultní nemocnici považuje takové rozhodnutí za krátkozraké. „Žádná výjimka pro psychiatrická oddělení by v protikuřáckém zákoně existovat neměla,“ domnívá se. Právě lidem s depresemi a schizofrenií totiž podle ní škodí cigarety nejvíce.
Rakovina a čtyřikrát častěji sebevražda
Dokládají to statistiky z českých nemocnic, podle kterých jsou kuřáci s psychickými problémy nemocní daleko častěji. Ke kouření jsou totiž tito lidé mnohem náchylnější: pacientů s depresemi kouří kolem 60 procent. Schizofreniků závislých na tabáku je dokonce 80 procent. V běžné populaci přitom propadá nikotinu asi 20 procent lidí.
Schizofrenici jsou také daleko silnější kuřáci. Zatímco běžný kuřák spotřebuje průměrně 15 cigaret denně, mentálně nemocný jich vykouří 25 denně. „Tito lidé také inhalují hlouběji a déle. Mají proto v krvi vyšší hladiny metabolitů tabákového kouře a jsou závislejší na nikotinu,“ tvrdí Eva Králíková.
Schizofrenici proto častěji onemocní rakovinou či nemocemi srdce a cév. „Kouření je příčinou čtvrtiny všech onkologických onemocnění a asi 15 procent všech kardiovaskulárních onemocnění. U pacientů s psychiatrickou diagnózou je tak jednou z hlavních příčin, proč tito lidé umírají dříve než populace bez psychických problémů,“ uvádí docentka. Mentálně nemocní kuřáci také čtyřikrát častěji spáchají sebevraždu.
Neskončí na ulici
Řada světových klinik už proto tabákové výrobky na svých psychiatrických odděleních zakázala. Kouřit se nesmí například na prestižní americké Klinice Mayo v Minnesotě. „Místo toho tu pacienti dostávají nikotinové náplasti, aby se u nich utlumily abstinenční příznaky,“ přibližuje Králíková. K dispozici jim je také terapeut.
Nemocnice tak ušetří za léky a pacienti nedostanou rakovinu. Lidé navíc neskončí tak snadno na ulici, protože neutratí tolik za tabák. „Většina schizofreniků je nejen závislých na nikotinu, ale také invalidních, tudíž bez pořádného příjmu. Za cigarety tak utratí i třetinu svých peněz, což je pro ně devastující,“ vysvětluje lékařka.
Kouření souvisí s rozvojem schizofrenie
Vlivu kouření na schizofreniky si všimli také britští lékaři z King's College London. Loni zveřejnili v časopise Lancet analýzu, podle které cigarety rozvoji schizofrenie dokonce pomáhají.
Analýza shrnuje výsledky více než šedesáti studií, kterých se zúčastnilo téměř patnáct tisíc kuřáků a více než 270 tisíc nekuřáků. Vědci v ní došli k závěru, že nikotin způsobuje změny v mozku, které vedou k rozvoji psychického onemocnění - u každodenních kuřáků se zvyšuje riziko vzniku schizofrenie až dvojnásobně. Nemoc se navíc objeví v průměru o rok dříve.
„Kouření schizofrenii jako takovou nezpůsobuje, ale zřejmě významně zvyšuje riziko jejího výskytu,“ uvedl k tomu doktor James MacCabea z King's College London. Vysvětlení je prý zřejmě v tom, že nikotin zvyšuje hladinu dopaminu v mozku. „Právě tato látka je přitom spojována se vznikem schizofrenie,“ řekl stanici BBC lékař.
Zákon mají na stole poslanci
Ministerstvo zdravotnictví přesto změnu v zákoně neplánuje. Podle náměstka ministra zdravotnictví Josefa Vymazala výjimka pro psychiatrická oddělení zůstane. „Podle našich informací má naopak kouření u schizofreniků pozitivní vliv,“ vysvětlil Vymazal.
Prostory, ve kterých se bude smět kouřit, ale budou alespoň stavebně oddělené. Výjimka bude platit nejen na psychiatrických odděleních, ale také v dalších zařízeních pro léčbu závislostí.
Pro zachování výjimky by byl též psychiatr Filip Španiel z Národního ústavu duševního zdraví. „Naprostou souhlasím s paní docentkou Králíkovou, následky kouření jsou pro pacienty opravdu fatální, a to zdravotně i sociálně. Problém je ale v tom, že ačkoliv schizofreniky kouření z dlouhodobého hlediska zabíjí, tak krátkodobě jim přináší zlepšení stavu. Proto tolik našich pacientů kouří, nemůžeme to ignorovat. Pokud svou cigaretu ti lidé nedostanou, zvýší se u nich agresivita,“ říká Španiel. Nikotinové náplasti podle něj na většinu pacientů nezaberou.
Protikuřácký zákon mají nyní na stole poslanci sněmovního zdravotního výboru.