Vyvětrat lokál od cigaretového dýmu? To dokáže jen vichřice

Čtvrtina Čechů dýchá cigaretový dým pasivně. Zvyšuje to u nich riziko rakoviny, astmatu, zánětu dýchacích cest a infarktu.

Praha - Pokud by chtěli hospodští ochránit nekuřáky před škodlivinami z cigaret, museli by lokály odvětrávat vzduchem proudícím rychlostí 100 kilometrů v hodině. Pro srovnání: rychlost větru při mohutné vichřici dosahuje hodnot 103 až 117 kilometrů v hodině.

"Klimatizace s menším výkonem nikoho před karcinogeny neochrání," upozorňuje Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku při Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Pasivní kouření přitom podle ní zabíjí stejně účinně jako to aktivní.

Zvyšuje riziko rakoviny. Například pravděpodobnost, že člověku vyroste nádor na plicích, vzrůstá s pasivním kouřením dokonce o pětinu. "Zhoršuje astma, přivolává infekce dýchacích cest a způsobuje záněty středního ucha," vyjmenovává další problémy docentka Králíková. Pasivní kuřáci mají podle ní také o 23 procent vyšší pravděpodobnost, že dostanou infarkt myokardu.

Škodlivost cigaretového dýmu podle Králíkové potvrzují také čísla z okolních zemí, ve kterých kouření ve veřejných prostorách zakázali. Například v Anglii klesl počet astmatických záchvatů u dětí už po dvanácti měsících o 12 procent. V každém dalším roce ubyla další tři procenta dětských astmatiků se záchvatem. Počet lidí s infarktem se snížil o 17 procent.

V Česku kouří podle Státního zdravotního ústavu asi třetina populace, třicet procent z nich spotřebuje denně 10 až 14 cigaret. Česko je jedinou zemí OECD, ve které počet kuřáků stále vzrůstá - podle ministerstva zdravotnictví za to může neschopnost zákonodárců zakázat kouření v restauracích. Ostatní státy už cigarety ve veřejných prostorách zakázaly. Pasivnímu kouření je vystavena asi čtvrtina lidí - 23 procent doma a 25 procent v práci.

Foto: Aktuálně.cz

Kolik lidí kouří, kolik je pasivních kuřáků

Zdroj: Státní zdravotní ústav

 

Právě se děje

před 16 minutami

Při útoku z Pásma Gazy zahynuli na jihu Izraele dva thajští pracovníci

Vzdušný úder vedený z Pásma Gazy v úterý zabil dva thajské pracovníky v balírenském závodě na jihu Izraele. Informovala o tom izraelská policie. Dalších sedm lidí bylo při odpoledním raketovém útoku zraněno a převezeno do nemocnice, vyplývá z informací izraelské zdravotnické organizace Magen David Adom.

Útok na jih Izraele následoval několik hodin po izraelských náletech, při nichž byla zničena i šestipatrová budova, v níž byly knihovny a studijní centra Islámské univerzity v Gaze. Konflikt mezi Izraelem a Hamásem tak zatím příliš nepolevuje a stagnuje i jednání o příměří.

Palestinci v Izraeli, Jeruzalémě a na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes navíc zahájili generální stávku na protest proti Izraeli a současným bojům mezi Izraelem a palestinským Hamásem.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Národní knihovnu v noci napadli hackeři, pro veřejnost je uzavřena

Národní knihovna se stala v noci na úterý terčem kybernetického útoku. Řekla to mluvčí knihovny Irena Maňáková. Po zjištění útoku knihovna odstavila klíčové systémy a odborníci pracují na jejich bezpečném znovuzprovoznění, doplnila. Vedení Národní knihovny kvůli útoku podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

U Tuniska se potopila loď s migranty, utonulo nejméně 57 lidí

U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do Evropy. Nejméně 57 lidí se utopilo, dalších 33 se povedlo zachránit, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na tuniský Červený půlměsíc. Agentura AFP s odvoláním na tuniské ministerstvo obrany píše o stejném počtu zachráněných a více než 50 pohřešovaných. 

Třicítce lidí se podle mluvčího tuniského ministerstva obrany povedlo zachránit tak, že se drželi ropné plošiny nedaleko tuniského pobřeží. Poté jim pomohli pracovníci z plošiny, přiblížila agentura AP. Po pohřešovaných pátrá tuniské námořnictvo. Flavio di Giacomo z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na twitteru uvedl, že všech 33 přeživších pochází z Bangladéše, národnost dalších lidí neupřesnil. 

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

První krok k vyloučení kolegů Navalného z voleb. Ruští poslanci schválili omezení kandidátů

Ruští poslanci v prvním čtení přijali návrh zákona, který zakazuje nechat se zvolit poslancem členům organizací, prohlášených za extrémistické či teroristické. Předloha si podle agentury AFP bere na mušku hnutí uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného, které se prokuratura snaží zakázat jako extrémistické. Děje se tak čtyři měsíce před zářijovými parlamentními volbami, před kterými se vládnoucí strana Jednotné Rusko potýká s poklesem popularity.

Pro návrh hlasovalo 293 poslanců, 45 bylo proti.

Návrh předložila skupina zákonodárců v čele s předsedou výboru pro bezpečnost a potírání korupce Vasilijem Piskarjovem z Jednotného Ruska, uvedla agentura TASS. Iniciativa předpokládá, že občan, účastnící se činnosti společenského či náboženského sdružení a organizací, které soud prohlásil za extremistické či teroristické, nemá právo být zvolen poslancem Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy