E-cigareta pomáhá při odvykání, zjistil výzkum. V EU smí být léčivem, Česko váhá

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
Aktualizováno 24. 9. 2015 20:43
Elektronická cigareta pomáhá při odvykání kouření. Úspěch přinesla až 14 procentům lidí, vyplynulo z průzkumu Eurostatu. Od května příštího roku se proto bude moci na elektronickou cigaretu v Evropě pohlížet jako na léčivo. Výrobek ale bude muset získat registraci u lékového ústavu a jeho výrobce předloží podrobnou klinickou studii o odvykacích účincích. Česko ale stále s přijetím nového léčiva váhá.
Foto: Thinkstock

Praha/Brusel - Sedmině lidí, kteří po ní sáhnou při odvykání kouření, elektronická cigareta skutečně pomůže. Vyplynulo to z průzkumu Eurostatu - statistického úřadu Evropské unie. Od poloviny příštího roku se proto bude moci na elektronickou cigaretu v Evropě pohlížet jako na léčivo.

Inhalátor nikotinu, který bude chtít být léčivem, ale bude muset získat registraci u lékového ústavu. To znamená, že jeho výrobce předloží také podrobnou klinickou studii o odvykacích účincích výrobku.

„Jedna elektronická cigareta také nebude moci obsahovat více než dvacet miligramů nikotinu, což odpovídá přibližně jedné krabičce klasických cigaret. Výrobce k ní navíc bude muset přiložit leták s doporučeným způsobem použití,“ popisuje Lenka Kostelecká z českého ministerstva zdravotnictví.

Jestli ale e-cigaretu jako léčivo přijmou, si budou moci jednotlivé evropské země vybrat. Podle mluvčí Evropské komise Karolíny Kottové to musí jen stihnout do 19. května příštího roku. A Česko ještě váhá.

V restauraci kouření zakázáno

Elektronické cigarety

Co je elektronická cigareta?

  • E-cigarety jsou zařízení na baterii, která přeměňují kapalnou náplň s nikotinem na páru. Jde o daleko méně škodlivou alternativu ke kouření běžných tabákových cigaret. Mezi řadou kuřáků jsou oblíbené, protože neobsahují dehet a další chemické látky jako běžné cigarety.

Jsou už dnes e-cigarety léčivem?

  • Státní ústav pro kontrolu léčiv v současné době nevede žádné řízení o registraci nikotinových náplní do elektronických cigaret. Výrobci tady zaregistrovali jen jiné formy náhradní nikotinové terapie (žvýkačky, náplasti).
(Zdroj: MZČR)

 

Tuzemské ministerstvo zdravotnictví má zatím jasno jen v tom, že od ledna příštího roku zakáže používat inhalátory nikotinu ve veřejných prostorách - stejně jako běžné cigarety. Počítá s tím návrh takzvaného protikuřáckého zákona, který mají poslanci projednat v říjnu. „Prozatím se spíš předpokládá, že elektronická cigareta zůstane v kategorii běžného výrobku,“ doplnila Kostelecká.

Jenomže to se řadě odborníků nelíbí. Proti takovému záměru vystoupila například Česká lékárnická komora. „Dokud budeme brát elektronickou cigaretu jako obecný výrobek, nikdy se nedozvíme, jestli nás tyto věci ohrožují. Rozhodně bych byl radši, aby se na to objevily věrohodné klinické studie,“ řekl prezident komory Lubomír Chudoba.

Podobně se vyjádřil také europoslanec a sociální demokrat Pavel Poc. „Většina těchto náplní se vyrábí v Číně. Nejde ani o potraviny, ani o potravinové doplňky, na tyto náplně se proto nevztahuje žádná legislativa a neexistuje povinnost uvádět jejich složení ani není žádná kontrola nad jejich obsahem,“ vysvětlil. To by se podle něj s registrací u lékového ústavu změnilo.

Jako léčivo by e-cigarety neodmítala ani docentka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku při Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Elektronické cigarety totiž sice obsahují určitou dávku návykového nikotinu, na ten se ale neumírá. „Pára, kterou kuřák vdechne a která se pak rozpustí, neobsahuje tisíce toxických látek jako klasický tabákový kouř,“ vysvětluje Králíková.

Po e-cigaretě sahá desetina Čechů

Přesvědčivé jsou navíc podle ní výsledky průzkumu Eurostatu. Podle nich přešlo 67 procent uživatelů elektronických cigaret k tomuto typu výrobku jen proto, že chtělo přestat kouřit. „A 14 procentům z nich se to skutečně povedlo, což je úžasné,“ podotkla Králíková. Ne každá odvykací kúra se podle ní může pochlubit právě takovými výsledky.

„I když je pravda, že klinické studie jsou velmi drahá a složitá záležitost, takže by to zřejmě elektronické cigarety výrazně zdražilo,“ podotkla Králíková. Velké tabákové společnosti už si ale podle ní stejně vědce na klinický výzkum většinou drží. Například Philip Morris podle ní zaměstnává 300 vědců a do výzkumu posílá ročně dvě miliardy dolarů.

Po elektronických cigaretách sáhla podle výsledků šetření Státního zdravotního ústavu asi desetina české populace. Největší část z nich – asi 8,5 procenta – je ale zkusila jen jednou. Uživatelé elektronických cigaret jsou většinou stávající nebo bývalí kuřáci. Jen necelé procento lidí začalo inhalátor používat, aniž by předtím mělo zkušenosti s kouřením klasických tabákových výrobků.

Podle Bohdana Reslera ze Svazu vapingu už dnes většina elektronických cigaret, které se pohybují na českém trhu, neobsahuje více než dvacet miligramů nikotinu v jedné náplni. Kromě této látky obsahují výrobky také propylenglykol, glycerol a aromata. „Pro uživatele tedy nejsou o nic nebezpečnější než například žvýkačky,“ dodal Resler.

Na následky kouření zemře každoročně v Unii asi 700 tisíc lidí, uvádí Evropská komise. Podle údajů Bruselu a dalších mezinárodních organizací se v Evropě kouří nejvíc na světě: cigaretu si zde zapaluje skoro třetina obyvatel.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy