Grafika: Tvrdý zákon proti kuřákům. Podívejte se, co přinese

Domácí Jiří Kropáček Veronika Rodriguez Domácí , Jiří Kropáček , Veronika Rodriguez
4. 6. 2015 5:30
Ministerstvo zdravotnictví přichází s nejtvrdším návrhem protikuřáckého zákona za posledních deset let. Z ankety Aktuálně.cz vyplývá, že mezi poslanci má podporu.
Foto: Thinkstock, Aktuálně.cz

Praha - Pivo přestane být nejlevnějším pitím v restauraci, z lokálů zmizí také cigarety. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček přichází s nejtvrdším návrhem protikuřáckého zákona za posledních deset let. Ve středu ho schválila vláda, nyní putuje na stůl poslancům. Platit by měl začít už příští rok.

Novela přináší naprostý zákaz kouření v restauracích, barech, pivnicích i tanečních zábavách. Zapovězené budou nejen cigarety běžné, ale také ty elektronické. Tabák s alkoholem zmizí i z automatů.

Daleko větší odpovědnost přenáší zákon také na hospodské a pořadatele zábav, kteří nechají ve svých lokálech podnapilé děti. Takový podnik mohou úřady okamžitě zavřít, a to až na dva dny.

Třetina mladých lidí si poprvé zapálí u piva

Ministerstvo zdravotnictví si od nové normy slibuje úspory. Celospolečenské náklady na užívání tabáku, alkoholu a nelegálních drog totiž každým rokem vyšplhají na 56,2 miliardy korun ročně. Z toho 33,1 miliardy připadá na tabák, 16,4 miliardy na alkohol a 6,7 miliardy na drogy.

"Pokud by se podařilo snížit spotřebu tabáku o pět procent, klesnou příjmy státního rozpočtu o 2,1 miliardy korun. Pro zdravotní a sociální resort by to ale znamenalo díky poklesu nemocnosti, invalidity a úmrtnosti na následky užívání legálních i nelegálních drog úsporu 5,5 miliardy korun ročně," řekl šéf resortu Svatopluk Němeček.

Podle průzkumů Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy přitom může zákaz kouření v restauracích k úbytků kuřáků skutečně přispět. "Třetina mladých lidí si totiž poprvé zapálila právě s kamarády v restauraci," řekl vedoucí výzkumného projektu Univerzity Karlovy Miroslav Slíž.

Němečkův návrh zákona se téměř shoduje s normou, kterou navrhoval už jeho předchůdce Leoš Heger (TOP 09), tomu se ale zákaz kouření nepodařilo prosadit.

Foto: Aktuálně.cz

Kolik lidí si přeje zákaz kouření

Zdroj: průzkum FSV UK

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 8 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy