Grafika: Tvrdý zákon proti kuřákům. Podívejte se, co přinese

Domácí Jiří Kropáček Veronika Rodriguez Domácí, Jiří Kropáček, Veronika Rodriguez
4. 6. 2015 5:30
Ministerstvo zdravotnictví přichází s nejtvrdším návrhem protikuřáckého zákona za posledních deset let. Z ankety Aktuálně.cz vyplývá, že mezi poslanci má podporu.

Praha - Pivo přestane být nejlevnějším pitím v restauraci, z lokálů zmizí také cigarety. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček přichází s nejtvrdším návrhem protikuřáckého zákona za posledních deset let. Ve středu ho schválila vláda, nyní putuje na stůl poslancům. Platit by měl začít už příští rok.

Novela přináší naprostý zákaz kouření v restauracích, barech, pivnicích i tanečních zábavách. Zapovězené budou nejen cigarety běžné, ale také ty elektronické. Tabák s alkoholem zmizí i z automatů.

Daleko větší odpovědnost přenáší zákon také na hospodské a pořadatele zábav, kteří nechají ve svých lokálech podnapilé děti. Takový podnik mohou úřady okamžitě zavřít, a to až na dva dny.

Třetina mladých lidí si poprvé zapálí u piva

Ministerstvo zdravotnictví si od nové normy slibuje úspory. Celospolečenské náklady na užívání tabáku, alkoholu a nelegálních drog totiž každým rokem vyšplhají na 56,2 miliardy korun ročně. Z toho 33,1 miliardy připadá na tabák, 16,4 miliardy na alkohol a 6,7 miliardy na drogy.

"Pokud by se podařilo snížit spotřebu tabáku o pět procent, klesnou příjmy státního rozpočtu o 2,1 miliardy korun. Pro zdravotní a sociální resort by to ale znamenalo díky poklesu nemocnosti, invalidity a úmrtnosti na následky užívání legálních i nelegálních drog úsporu 5,5 miliardy korun ročně," řekl šéf resortu Svatopluk Němeček.

Podle průzkumů Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy přitom může zákaz kouření v restauracích k úbytků kuřáků skutečně přispět. "Třetina mladých lidí si totiž poprvé zapálila právě s kamarády v restauraci," řekl vedoucí výzkumného projektu Univerzity Karlovy Miroslav Slíž.

Němečkův návrh zákona se téměř shoduje s normou, kterou navrhoval už jeho předchůdce Leoš Heger (TOP 09), tomu se ale zákaz kouření nepodařilo prosadit.

Foto: Aktuálně.cz

Kolik lidí si přeje zákaz kouření

Zdroj: průzkum FSV UK

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy