Grafika: Tvrdý zákon proti kuřákům. Podívejte se, co přinese

Domácí Jiří Kropáček Veronika Rodriguez Domácí, Jiří Kropáček, Veronika Rodriguez
4. 6. 2015 5:30
Ministerstvo zdravotnictví přichází s nejtvrdším návrhem protikuřáckého zákona za posledních deset let. Z ankety Aktuálně.cz vyplývá, že mezi poslanci má podporu.

Praha - Pivo přestane být nejlevnějším pitím v restauraci, z lokálů zmizí také cigarety. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček přichází s nejtvrdším návrhem protikuřáckého zákona za posledních deset let. Ve středu ho schválila vláda, nyní putuje na stůl poslancům. Platit by měl začít už příští rok.

Novela přináší naprostý zákaz kouření v restauracích, barech, pivnicích i tanečních zábavách. Zapovězené budou nejen cigarety běžné, ale také ty elektronické. Tabák s alkoholem zmizí i z automatů.

Daleko větší odpovědnost přenáší zákon také na hospodské a pořadatele zábav, kteří nechají ve svých lokálech podnapilé děti. Takový podnik mohou úřady okamžitě zavřít, a to až na dva dny.

Třetina mladých lidí si poprvé zapálí u piva

Ministerstvo zdravotnictví si od nové normy slibuje úspory. Celospolečenské náklady na užívání tabáku, alkoholu a nelegálních drog totiž každým rokem vyšplhají na 56,2 miliardy korun ročně. Z toho 33,1 miliardy připadá na tabák, 16,4 miliardy na alkohol a 6,7 miliardy na drogy.

"Pokud by se podařilo snížit spotřebu tabáku o pět procent, klesnou příjmy státního rozpočtu o 2,1 miliardy korun. Pro zdravotní a sociální resort by to ale znamenalo díky poklesu nemocnosti, invalidity a úmrtnosti na následky užívání legálních i nelegálních drog úsporu 5,5 miliardy korun ročně," řekl šéf resortu Svatopluk Němeček.

Podle průzkumů Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy přitom může zákaz kouření v restauracích k úbytků kuřáků skutečně přispět. "Třetina mladých lidí si totiž poprvé zapálila právě s kamarády v restauraci," řekl vedoucí výzkumného projektu Univerzity Karlovy Miroslav Slíž.

Němečkův návrh zákona se téměř shoduje s normou, kterou navrhoval už jeho předchůdce Leoš Heger (TOP 09), tomu se ale zákaz kouření nepodařilo prosadit.

Foto: Aktuálně.cz

Kolik lidí si přeje zákaz kouření

Zdroj: průzkum FSV UK

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy