Česko opustil kvůli rasismu, teď jej ocení britská královna

Domácí Domácí
17. 4. 2015 23:30
Petr Torák pracuje sedm let u britské policie, ve městě Peterborough pomáhá přistěhovalcům. Cenu od Alžběty II. dostane za služby romské komunitě.
Petr Torák
Petr Torák | Foto: Jiří Hošek

Praha/Londýn - "Rom, který uprchl z České republiky, je novou tváří britské policejní taktiky," takovým titulkem uváděl před sedmi lety britský deník Daily Mail tehdy sedmadvacetiletého Petra Toráka. Dnes je z něj důležitá spojka mezi britskou policií a místní převážně romskou komunitou, za což mu v květnu britská královna Alžběta II. udělí vysoké britské civilní vyznamenání Řád britského impéria.

Ceny si mladý muž velmi váží a chce ji využít i pro další práci. "Získání Řádu britského impéria pro mě znamená strašně moc. Moc si vážím toho, že mé úsilí o zlepšení životních podmínek Čechů a Slováků žijících v Peterborough a jiných městech bylo oceněno tímto způsobem," říká v rozhovoru pro server Romea.cz.

Petr Torák studoval soukromou právní akademii v Liberci, kterou úspěšně zakončil maturitou. Ve studiu chtěl pokračovat dál, a tak si podal přihlášku na dvě vysoké školy. Na první ho přijali a na druhé, což byla policejní škola, měl splněnou polovinu testů, když přišla nečekaná změna.

Petr i jeho matka se stali oběťmi fyzických útoků neonacistů. Když chtěli napadení řešit a poskytnout policii popis osob, neměla prý zájem případ začít vyšetřovat. Petrův otec se proto rozhodl Liberec s celou rodinou opustit. V květnu roku 1999 emigrovali do Velké Británie.

Spojka s romskou komunitou ovládá pět jazyků

Tam Petr po projití emigračním procesem vystřídal několik zaměstnání. Pracoval v McDonaldu, na poli se staral o růže. Pak si našel práci na radnici, odkud přešel k místní policii.

Připojil se ke sboru městských strážníků a později přešel ke státní policii, kde je považován za důležitého člena týmu také proto, že ovládá pět jazyků, mluví česky, slovensky, anglicky, polsky a portugalsky.

Petr pracuje v Peterborough ve východní Anglii, které leží asi 120 kilometrů severně od Londýna, v nejvíce multikulturní části města a většina jeho práce je spojena s místními Romy, kterých zde bydlí asi čtyři tisíce.

K policejnímu sboru se přidal proto, že chtěl Anglii oplatit to, jak se k němu a jeho rodině Angličané chovali jako k emigrantům. Ví, jaké to je přijít do cizí země a nemít se na koho obrátit. Proto se sám stal pomocnou rukou cizincům.

I přesto, že se Petr Torák snaží pomáhat Romům a všem občanům svého okrsku, kteří o pomoc požádají, ne vždy je o jeho služby zájem. "Našlo se pár jedinců, kterým se nelíbilo, že mají v okolí romského policistu," vysvětluje. Byli to převážně Romové, kteří nechtěli, aby policie věděla jejich jména nebo další informace o Romech.

V minulosti dokonce čelil i několika výhrůžkám. Tamní policie ale tenkrát na jeho dům nainstalovala kamerový systém a nechala jej hlídat policistou.

Nad Čechy zahořkl

V Česku se prý již necítí moc dobře. Vždy když se sem vrátí, je mu prý připomenuto, že je občanem druhé třídy. V ulicích Velké Británie je to ale jiné. Angličané ho na ulici pozdraví, i když jej neznají. "Rom, tak jako jiní lidé z menšinových skupin, se tu cítí jako člověk, který může být hrdý na to, že je Rom," popisuje rozdíl.

Když do České republiky v roce 2012 cestoval s anglickými kolegy, zažil hned několik situací, v nichž mu bylo připomenuto, že není rovnocenným občanem. Tenkrát se styděl za Českou republiku, protože jeho angličtí kolegové viděli, jak to tady chodí.

Návrat do Česka tak neplánuje. Jeho dcera i syn chodí v Británii druhým rokem do školy a prý by jim mohlo dělat problémy adaptovat se na nové podmínky. Zatím zůstane v Anglii, kde je pro něj prý ještě spousta práce. "Můj záměr je nadále pokračovat v komunitní práci a ve využití mého vlivu ke zlepšení situace Romů nejen ve Velké Británii, ale také v ostatních evropských zemích," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy