Britská královna vyznamená romského policistu z Česka

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 4. 2015 12:38
Rodina Petra Toráka opustila Liberec v roce 1999 po opakovaných fyzických útocích neonacistů. Královna mu řád propůjčí za služby romské komunitě.
Petr Torák
Petr Torák | Foto: Romea.cz

Londýn - Vysoké britské civilní vyznamenání, Řád britského impéria, udělí v květnu královna Alžběta II. českému Romovi Petru Torákovi. Informoval o tom Český rozhlas.

Torák působí už několik let v řadách britské policie, královna mu řád propůjčí za služby romské komunitě.

"Jsem velice hrdý na fakt, že jsem asi jeden z mála Čechů, kteří kdy takovéto ocenění dostali, a dozajista první Rom, kterému byla dána takováto pocta," uvedl Torák v rozhovoru pro server Romea.cz.

Jeho ocenění by prý mohlo přispět i k tomu, že si česká společnost uvědomí, "že pokud je Romům dána šance se uplatnit, tak ji většina Romů využije a bude velkým přínosem pro celou společnost". Většinová společnost by podle něj měla přestat soudit všechny Romy "podle několika individuí, které páchají kriminalitu nebo nežijí podle daných společenských norem".

Torák žije ve Spojeném království od roku 1999. Jeho rodina severočeský Liberec opustila po opakovaných fyzických útocích neonacistů.

Ve městě Peterborough, které leží asi 120 kilometrů severně od Londýna, pracuje jako policista.

Spojka s romskou komunitou

Kromě práce na běžných kriminálních případech Torák často pomáhá britským kolegům při komunikaci s romskou komunitou.

Hodí se mu tak prý nejen jazyková vybavenost a znalost mentality, ale i osobní kontakty mezi lidmi, kteří do Peterborough přišli mimo jiné z Česka či Slovenska.

Po práci se Torák podílí na mnoha projektech pomáhajících lidem z romské komunity. Spoluzakládal mimo jiné Asociaci romských policistů. Mnozí lidé Toráka vnímají jako příklad zdařilé integrace přistěhovalců do britské společnosti, uvádí web Českého rozhlasu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy