Romské děti jsou ve školách diskriminovány, tvrdí zpráva

ČTK ČTK
29. 1. 2015 17:05
Výroční zpráva mezinárodní organizace Human Rights Watch zmiňuje Česko v souvislosti s řízením Evropské komise kvůli diskriminaci romských dětí ve vzdělávacím systému.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ZŠ Masarykova

Praha - V prosazování lidských práv v zemích Evropské unie nastal mírný pokrok, tvrdí organizace Human Rights Watch (HRW). Ta zveřejnila výroční zprávu, kde v této souvislosti zmínila i krok Evropské komise, která zahájila řízení proti České republice kvůli diskriminaci romských dětí v českém vzdělávacím systému.

Evropská komise podle HRW představila mechanismus, kterým může napadnout členské státy za "systematické ohrožování právního státu". Také Rada Evropské unie, tedy setkání ministrů členských států EU, potvrdila, že její hlavní rolí je "zajišťování existence právního státu v EU".

V této souvislosti zpráva zmiňuje případ z loňského září, kdy Evropská komise zahájila řízení vůči České republice kvůli diskriminaci romských dětí v českém vzdělávacím systému. Jinak se dokument o České republice nezmiňuje.

V loňském roce zpráva konstatovala, že v Evropské unii ubývá tolerance a rovněž kritizovala přístup některých zemí k Romům, muslimům a žadatelům o azyl. O Česku se ale nezmiňovala, stejně tomu bylo i v předchozím roce. V dřívějších letech HRW zpravidla odsuzovala životní podmínky Romů i v České republice.

Výroční zpráva Human Rights Watch, která byla zveřejněna v Bejrútu, se zabývá zejména situací na Blízkém východě, kde v posledních měsících obsadili rozsáhlá území radikálové z hnutí Islámský stát. Pojednává ale celkem o více než 90 zemích.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Cisternová loď řízená českým kapitánem poškodila most v nizozemském Groningenu

Cisternová loď, kterou řídil 59letý český kapitán, narazila do důležitého mostu v nizozemském Groningenu. Nikomu se nic nestalo, ale škody na mostě jsou podle zástupců města velké.

Policie českého kapitána zadržela. Testy ukázaly, že nepožil alkohol, ani si nevzal žádní drogy. Čelí podezření, že nemá dostatečné schopnosti k řízení lodi.

Svědci nehody, která se stala v noci na sobotu, vypověděli, že slyšeli hlasitou ránu. V té době most zrovna nepřejíždělo žádné auto, jen jeden řidič mopedu. Náraz lodi ho vyděsil.

Vyšetřování nehody bude pokračovat i v příštích dnech. Cisternová loď Bodensee je 110 metrů dlouhá a pluje pod německou vlajkou. Podle policie na ní nebyly žádné technické závady. Se čtyřčlennou posádkou plula ze Štrasburku do nizozemského Delfzijlu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy