Praha - Rozkrývání dalších korupčních kauz a zatýkání může pokračovat. Stačí jen, aby policie nepřišla o další lidi a především peníze.
Šest týdnů po svém jmenování to v rozhovoru pro Aktuálně.cz říká nová vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
Podle ní to například ukazuje kauza ROP Severozápad, ve které se Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu daří rozkrývat to, jak se protiprávně rozdělovaly evropské dotace.
"Nic nebrání tomu, aby se na straně policie i státního zastupitelství mohly kauzy rozkrývat. Je otázkou, jaké budou možnosti především u policie," říká Bradáčová v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Aktuálně.cz: Po měsíci a půl, změnil se váš pohled na vrchní státní zastupitelství?
Nezměnil se. Naopak já se v tom utvrzuji. Já si myslím, že pro zefektivnění celé soustavy státního zastupitelství, pro to, aby soustava dostala mnohem větší dynamiku, ale aby i efektivněji byly uplatňovány kontrolní mechanismy, mají být stupně jenom tři (podle zákona by se měla zrušit vrchní státní zastupitelství - pozn. red.).
Kdo je Lenka Bradáčová?
- Ambiciózní státní zástupkyně, která málokdy a hlavně nerada prohrává. Co se týče trestního práva, ani kritici jí neupírají, že se řadí v branži k nejlepším.
- Svou pověst dokázala mediálně zdatná Bradáčová v uplynulých letech přetavit do portrétu neúplatné žalobkyně, která se vzepře i politikům.
- Devětatřicetiletá rodačka ze severočeských Kostomlat pod Řípem je velmi precizní, při vyšetřování se nespoléhá výhradně na to, co jí policisté předloží, ale sama se účastní řízení.
- V poslední době řídila například vyšetřování dvou litoměřických soudců podezřelých z korupce, dozorovala citlivou kauzu novoroční střelby v Tanvaldu, při níž zemřel mladý Rom, či nedávný případ organizované skupiny, která pomocí policejních databází a odposlechů vydírala podnikatele.
- Především byla členkou úzkého týmu, který dostal do vazby exhejtmana Středočeského kraje Davida Ratha.
Vedle toho, je otázka, která se týká odboru závažné hospodářské a finanční kriminality, to vnímám ještě mnohem citlivěji, když jsem nyní v tomto úřadě, s tím, že tento odbor tam nemá co dělat. Vrchní státní zastupitelství je přezkumné, stížnostní a nemá co do činění se živými věcmi.
Negativně se tento systém promítal do tohoto odboru, který jinak nemůže fungovat sám o sobě, když je součástí úřadu, musí se podvolit některým léta zažitým vazbám. A to mu škodí. Proto by tu měl být jeden speciál (podle nového zákona by měl vzniknout úřad pro boj s korupcí - pozn. red.).
A.cz: Jaká byla atmosféra na vrchním státním zastupitelství poté, co jste si ho převzala? Přeci jenom se o něm dlouhodobě mluvilo jako o úřadu, který zametal kauzy.
Já nevím, jestli tam někdy byla touha něco změnit. Ta instituce je poznamenána všemi událostmi, které tam proběhly, a je poznamenána i tím, jaké má velmi zúžené kompetence v rámci státního zastupitelství.
A.cz: V poslední době jste spojována s kauzou Davida Ratha. Podle mě je ale větší kauzou ROP Severozápad, na kterém jste se také podílela.
Já tuto kauzu považuji z pohledu systému a skutečné přesvědčivosti práce orgánů činných v trestním řízení za důležitější. Padl už první rozsudek, i když dosud nepravomocný.
Policie šla po dalších skutcích, rozkrývá celý systém a skutečně se jí podařilo nahlédnout do toho systému, a protože se v tom systému začala orientovat, padají další obvinění. Je to proto, že jsou schopní rozkrývat všechny ty vazby. A to je ten cíl.
A.cz: Po vynesení rozsudku v této kauze se k tomu soudkyně odvážně vyjádřila slovy, že zatím nebyly odsouzeny hlavy celého systému. Přitom pronesla, že ústecký kmotr Patrik Oulický nemohl být blíže prameni. Překvapilo vás to?
Určitě nás to nepřekvapilo. To je přidaná hodnota, kterou paní soudkyně jako poselství veřejnosti sdělila.
Taky to bylo ještě v době, kdy nebyla seznámena s dalšími informacemi, další obvinění přišla až poté, možná ten její současný pohled ve světle informací, které má nové, je už také jiný.
A.cz: Je podle vás v Česku uvolněnější atmosféra na to, že obvinění dalších lidí a politiků kvůli korupci může pokračovat?
Spolupráce s policií je nastavena velmi dobře. Je to o personálních a materiálních možnostech policie. Útvar pro odhalování finanční kriminality prověřuje obrovské množství kauz.
Je otázkou, jestli na to bude stačit kapacitně. Jestli ty jejich současné možnosti personální a materiální jsou takové, aby ve všech kauzách mohli obstát a mohli se plně věnovat každé kauze. O čemž úplně přesvědčena nejsem.
A.cz: Brzy po vašem nástupu jste podala kárnou žalobu. Objevila se u vašich podřízených další pochybení?
Podala jsem jednu kárnou žalobu. Šlo o nečinnost, která se odehrála na úřadě, když jsem na vrchním státním zastupitelství ještě nebyla, ale měla jsem lhůtu pro podání tohoto návrhu.
Nečinnost způsobuje velmi často to, že se některé kauzy vůbec nedotáhnou do konce, nebo se neodsoudí. Nečinnost způsobuje devastaci důkazů. Pokud důkaz není obstarán včas, tak ztrácí svoji hodnotu.
Lenka Bradáčová v čele pražských žalobců, podívejte se na fotky:
A.cz: A na nečinnost u dalších žalobců jste nenarazila?
Ne na takovou, abych musela přistupovat k tomuto opatření. Ale říkám zatím.
A.cz: Po svém nástupu jste mluvila o tom, že očekáváte různé tlaky. Navíc po domovní prohlídce v budově pražského dopravního podniku se dají různé snahy o ovlivňování vyšetřování očekávat.
Mé působení je krátké, za celou dobu jsem nezaznamenala jakýkoliv tlak na to, abychom měli nějak rozhodovat nebo postupovat.
A.cz: Trvá dál válka mezi žalobci, nebo je nyní klid?
Pokud nejvyšší státní zástupce podá na vrchního státního zástupce návrh na odvolání, ta situace poté graduje tím, že pak ještě rozhodovaly soudy, tak je jasné, že mezi nimi asi nemůže panovat klidná lidská atmosféra. To se odráží i do jejich úřadů. Já si myslím, že tento hlavní animózní aspekt odpadl.
Podaří se policii rozkrývat další korupční kauzy? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.