7,5 roku. Za službu kmotrům se pyká, vzkázala soudkyně

Domácí Radek Nohl Domácí, Radek Nohl
12. 7. 2012 14:15
Soudkyně naznačila, že odsouzený exšéf úřadu Kušnierz nemusel být tím, kdo vše řídil

Ústí nad Labem - Několik minut poté, co ústecká soudkyně Kamila Elsnicová vynesla rozsudek v největší korupční kauze související s podvody s evropskými dotacemi, poslala politikům nečekaný, ale významný vzkaz.

Ten si lze přeložit tak, že odsouzený bývalý ředitel ústeckého dotačního úřadu Petr Kušnierz, který odešel od soudu s trestem 7,5 roků vězení, nemusel být tím, kdo vše řídil. 

"Úřad sídlí v domě, jehož majitelem je ústecký kmotr Patrik Oulický, blíže prameni už by snad být ani nemohl," řekla podle ČTK Elsnisová po vynesení rozsudku.

Oulický je vlivným členem severočeské ODS. Dlouhodobě je silnou figurou, která v zákulisí ovlivňuje dění nejen v Ústeckém kraji, ale i na celorepublikové úrovni.

"Je nezbytné, aby se ti, kteří jsou vystavení pokušení, uvědomili, že za své činy budou pykat," dodala Elsnisová.

Exšéf úřadu se odvolal

Soudkyně krajského soudu ve čtvrtek bývalého vlivného úředníka odsoudila za přijetí úplatků nejen k vysokému trestu, zároveň Kušnierz musí zaplatit pokutu 750 tisíc korun. Navíc nesmí 5,5 roku působit ve veřejné správě.

Vinných je i šest dalších lidí, kteří v korupční kauze figurují. Trojice Kušnierzových kompliců stráví ve vězení pět let.

Další tři podnikatelé, kteří se je výměnou za přidělení dotace snažili uplatit, dostali podmínku od jednoho do dvou let. Rozsudek není pravomocný.

Na místě se proti němu odvolali advokáti Kušnierze a dalších dvou obžalovaných, ostatní si nechali lhůtu na rozhodnutí.

Kušnierz je ve vazbě

Podle verdiktu Elsnicové chtěl Kušnierz po žadatelích o dotace minimálně 1,7 milionu korun jako úplatek, 255 000 korun pak i fyzicky převzal.

"Je to první korupční kauza podobného typu s vyneseným rozsudkem. Musím pochválit policisty, zajišťování důkazů provedli velmi dobře," řekla Elsnicová.

Petr Kušnierz.
Petr Kušnierz. | Foto: ROP Severozápad

Ústecký krajský soud kvůli obavám z přílišného zájmu omezil vstup do soudní síně vstupenkami. Kušnierz ale v síni nebyl, požádal o uvolnění z jednání.

Ve své závěrečné řeči se však Kušnierz vylíčil jako oběť, proti které se všichni spikli. Do tohoto seznamu zařadil i státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. Ta však tento případ vůbec nedozorovala.

V současné době je Kušnierz ve vazbě v Litoměřicích, kam ho před několika dny poslal soud kvůli jiné aféře související však rovněž s rozdělováním dotací.

Deset procent je normální taxa

Příběh, za který byl Kušnierz odsouzen, se začal psát už v roce 2009 v době, kdy byl ekonomickým náměstkem ministra zemědělství, kam si ho přivedl exministr, v současné době český velvyslanec v USA Petr Gandalovič.

Parta kolem Kušnierze si jednoho podnikatele, Martina Mikeše, který žádal o dotace na rekonstrukci rodinného hotelu v Toužimi v Karlovarském kraji, vyhlédla a pozvala ho na ministerstvo. Tam ho poté přiměla k tomu, aby jim do druhého dne zaplatil první úplatek ve výši 250 tisíc korun.

"Jistě víte, jak to při dotacích chodí, deset procent z poskytnuté částky je normální taxa za zprostředkování dotací z fondů EU," řekl odsouzený Vladislav Ivanovyč Hleb podle obžaloby Mikešovi.

Proč jde Petr Kušnierz do vězení? Podívejte se, co napsali žalobci:

Tím ale se zastrašováním podle něj neskončili. I když žadatel o dotace dál poslušně platil statisícové částky, vyhrožoval mu bývalý šéf úřadu, že si na přidělené peníze dlouho počká.

"Projekt projdu důkladně, položku po položce, a nenechám na něm kámen na kameni," řekl podle žalobců Kušnierz. Svá slova dodržel. Krátce nato zastavil tok peněz. A další peníze nedostal dodnes.

Mikeš časem se skupinou přestal spolupracovat a vše nahlásil policii. Nakonec dostal osmnáctiměsíční podmínku a jako jediný vyvázl bez peněžitého trestu, soud mu ale navíc přičetl ještě půl roku za porušený zákaz řízení.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koronaviru podlehlo již 56 lidí, podezření na infekci hlásí Vídeň

Novému koronaviru v Číně podlehlo již 56 lidí a nakažených je přes 2000. S odvoláním na úřady provincie Chu-pej, odkud se infekce začala šířit, o tom informovaly zahraniční tiskové agentury. První nemocnou s podezřením na koronavirus - čínskou letušku - dnes oznámilo Rakousko, první potvrzený případ rovněž ohlásila Kanada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy