7,5 roku. Za službu kmotrům se pyká, vzkázala soudkyně

Domácí Radek Nohl Domácí, Radek Nohl
12. 7. 2012 14:15
Soudkyně naznačila, že odsouzený exšéf úřadu Kušnierz nemusel být tím, kdo vše řídil

Ústí nad Labem - Několik minut poté, co ústecká soudkyně Kamila Elsnicová vynesla rozsudek v největší korupční kauze související s podvody s evropskými dotacemi, poslala politikům nečekaný, ale významný vzkaz.

Ten si lze přeložit tak, že odsouzený bývalý ředitel ústeckého dotačního úřadu Petr Kušnierz, který odešel od soudu s trestem 7,5 roků vězení, nemusel být tím, kdo vše řídil. 

"Úřad sídlí v domě, jehož majitelem je ústecký kmotr Patrik Oulický, blíže prameni už by snad být ani nemohl," řekla podle ČTK Elsnisová po vynesení rozsudku.

Oulický je vlivným členem severočeské ODS. Dlouhodobě je silnou figurou, která v zákulisí ovlivňuje dění nejen v Ústeckém kraji, ale i na celorepublikové úrovni.

"Je nezbytné, aby se ti, kteří jsou vystavení pokušení, uvědomili, že za své činy budou pykat," dodala Elsnisová.

Exšéf úřadu se odvolal

Soudkyně krajského soudu ve čtvrtek bývalého vlivného úředníka odsoudila za přijetí úplatků nejen k vysokému trestu, zároveň Kušnierz musí zaplatit pokutu 750 tisíc korun. Navíc nesmí 5,5 roku působit ve veřejné správě.

Vinných je i šest dalších lidí, kteří v korupční kauze figurují. Trojice Kušnierzových kompliců stráví ve vězení pět let.

Další tři podnikatelé, kteří se je výměnou za přidělení dotace snažili uplatit, dostali podmínku od jednoho do dvou let. Rozsudek není pravomocný.

Na místě se proti němu odvolali advokáti Kušnierze a dalších dvou obžalovaných, ostatní si nechali lhůtu na rozhodnutí.

Kušnierz je ve vazbě

Podle verdiktu Elsnicové chtěl Kušnierz po žadatelích o dotace minimálně 1,7 milionu korun jako úplatek, 255 000 korun pak i fyzicky převzal.

"Je to první korupční kauza podobného typu s vyneseným rozsudkem. Musím pochválit policisty, zajišťování důkazů provedli velmi dobře," řekla Elsnicová.

Petr Kušnierz.
Petr Kušnierz. | Foto: ROP Severozápad

Ústecký krajský soud kvůli obavám z přílišného zájmu omezil vstup do soudní síně vstupenkami. Kušnierz ale v síni nebyl, požádal o uvolnění z jednání.

Ve své závěrečné řeči se však Kušnierz vylíčil jako oběť, proti které se všichni spikli. Do tohoto seznamu zařadil i státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. Ta však tento případ vůbec nedozorovala.

V současné době je Kušnierz ve vazbě v Litoměřicích, kam ho před několika dny poslal soud kvůli jiné aféře související však rovněž s rozdělováním dotací.

Deset procent je normální taxa

Příběh, za který byl Kušnierz odsouzen, se začal psát už v roce 2009 v době, kdy byl ekonomickým náměstkem ministra zemědělství, kam si ho přivedl exministr, v současné době český velvyslanec v USA Petr Gandalovič.

Parta kolem Kušnierze si jednoho podnikatele, Martina Mikeše, který žádal o dotace na rekonstrukci rodinného hotelu v Toužimi v Karlovarském kraji, vyhlédla a pozvala ho na ministerstvo. Tam ho poté přiměla k tomu, aby jim do druhého dne zaplatil první úplatek ve výši 250 tisíc korun.

"Jistě víte, jak to při dotacích chodí, deset procent z poskytnuté částky je normální taxa za zprostředkování dotací z fondů EU," řekl odsouzený Vladislav Ivanovyč Hleb podle obžaloby Mikešovi.

Proč jde Petr Kušnierz do vězení? Podívejte se, co napsali žalobci:

Tím ale se zastrašováním podle něj neskončili. I když žadatel o dotace dál poslušně platil statisícové částky, vyhrožoval mu bývalý šéf úřadu, že si na přidělené peníze dlouho počká.

"Projekt projdu důkladně, položku po položce, a nenechám na něm kámen na kameni," řekl podle žalobců Kušnierz. Svá slova dodržel. Krátce nato zastavil tok peněz. A další peníze nedostal dodnes.

Mikeš časem se skupinou přestal spolupracovat a vše nahlásil policii. Nakonec dostal osmnáctiměsíční podmínku a jako jediný vyvázl bez peněžitého trestu, soud mu ale navíc přičetl ještě půl roku za porušený zákaz řízení.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy