7,5 roku. Za službu kmotrům se pyká, vzkázala soudkyně

Domácí Radek Nohl Domácí, Radek Nohl
12. 7. 2012 14:15
Soudkyně naznačila, že odsouzený exšéf úřadu Kušnierz nemusel být tím, kdo vše řídil

Ústí nad Labem - Několik minut poté, co ústecká soudkyně Kamila Elsnicová vynesla rozsudek v největší korupční kauze související s podvody s evropskými dotacemi, poslala politikům nečekaný, ale významný vzkaz.

Ten si lze přeložit tak, že odsouzený bývalý ředitel ústeckého dotačního úřadu Petr Kušnierz, který odešel od soudu s trestem 7,5 roků vězení, nemusel být tím, kdo vše řídil. 

"Úřad sídlí v domě, jehož majitelem je ústecký kmotr Patrik Oulický, blíže prameni už by snad být ani nemohl," řekla podle ČTK Elsnisová po vynesení rozsudku.

Oulický je vlivným členem severočeské ODS. Dlouhodobě je silnou figurou, která v zákulisí ovlivňuje dění nejen v Ústeckém kraji, ale i na celorepublikové úrovni.

"Je nezbytné, aby se ti, kteří jsou vystavení pokušení, uvědomili, že za své činy budou pykat," dodala Elsnisová.

Exšéf úřadu se odvolal

Soudkyně krajského soudu ve čtvrtek bývalého vlivného úředníka odsoudila za přijetí úplatků nejen k vysokému trestu, zároveň Kušnierz musí zaplatit pokutu 750 tisíc korun. Navíc nesmí 5,5 roku působit ve veřejné správě.

Vinných je i šest dalších lidí, kteří v korupční kauze figurují. Trojice Kušnierzových kompliců stráví ve vězení pět let.

Další tři podnikatelé, kteří se je výměnou za přidělení dotace snažili uplatit, dostali podmínku od jednoho do dvou let. Rozsudek není pravomocný.

Na místě se proti němu odvolali advokáti Kušnierze a dalších dvou obžalovaných, ostatní si nechali lhůtu na rozhodnutí.

Kušnierz je ve vazbě

Podle verdiktu Elsnicové chtěl Kušnierz po žadatelích o dotace minimálně 1,7 milionu korun jako úplatek, 255 000 korun pak i fyzicky převzal.

"Je to první korupční kauza podobného typu s vyneseným rozsudkem. Musím pochválit policisty, zajišťování důkazů provedli velmi dobře," řekla Elsnicová.

Petr Kušnierz.
Petr Kušnierz. | Foto: ROP Severozápad

Ústecký krajský soud kvůli obavám z přílišného zájmu omezil vstup do soudní síně vstupenkami. Kušnierz ale v síni nebyl, požádal o uvolnění z jednání.

Ve své závěrečné řeči se však Kušnierz vylíčil jako oběť, proti které se všichni spikli. Do tohoto seznamu zařadil i státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. Ta však tento případ vůbec nedozorovala.

V současné době je Kušnierz ve vazbě v Litoměřicích, kam ho před několika dny poslal soud kvůli jiné aféře související však rovněž s rozdělováním dotací.

Deset procent je normální taxa

Příběh, za který byl Kušnierz odsouzen, se začal psát už v roce 2009 v době, kdy byl ekonomickým náměstkem ministra zemědělství, kam si ho přivedl exministr, v současné době český velvyslanec v USA Petr Gandalovič.

Parta kolem Kušnierze si jednoho podnikatele, Martina Mikeše, který žádal o dotace na rekonstrukci rodinného hotelu v Toužimi v Karlovarském kraji, vyhlédla a pozvala ho na ministerstvo. Tam ho poté přiměla k tomu, aby jim do druhého dne zaplatil první úplatek ve výši 250 tisíc korun.

"Jistě víte, jak to při dotacích chodí, deset procent z poskytnuté částky je normální taxa za zprostředkování dotací z fondů EU," řekl odsouzený Vladislav Ivanovyč Hleb podle obžaloby Mikešovi.

Proč jde Petr Kušnierz do vězení? Podívejte se, co napsali žalobci:

Tím ale se zastrašováním podle něj neskončili. I když žadatel o dotace dál poslušně platil statisícové částky, vyhrožoval mu bývalý šéf úřadu, že si na přidělené peníze dlouho počká.

"Projekt projdu důkladně, položku po položce, a nenechám na něm kámen na kameni," řekl podle žalobců Kušnierz. Svá slova dodržel. Krátce nato zastavil tok peněz. A další peníze nedostal dodnes.

Mikeš časem se skupinou přestal spolupracovat a vše nahlásil policii. Nakonec dostal osmnáctiměsíční podmínku a jako jediný vyvázl bez peněžitého trestu, soud mu ale navíc přičetl ještě půl roku za porušený zákaz řízení.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Odložení OH v Tokiu přijde organizátory na 1,9 miliardy dolarů

Odložení olympijských her v Tokiu kvůli koronavirové pandemii bude pro pořadatele představovat dodatečné náklady ve výši zhruba 1,9 miliardy dolarů (41,6 miliardy korun). Uvedla to japonská média s odkazem na své zdroje v organizačním výboru.

Pořadatelé už dříve sdělili, že upravený rozpočet olympijských her zveřejní v prosinci po sečtení dodatečných nákladů. Původně se počítalo s tím, že gigantická sportovní akce bude stát zhruba 13 miliard dolarů (284 miliard korun). Mezinárodní olympijský výbor a japonské vláda musely kvůli globální zdravotní situaci odložit OH plánované na letošní léto na 23. července až 8. srpna 2021.

Dodatečné náklady organizátorů zahrnují mimo jiné platby za zablokování stadionů a dalších sportovišť pro nový termín, náklady na dopravu či zaplacení pracovníků. Nejsou v nich však započítány prostředky na plánovaná opatření proti šíření koronaviru, která by měla uhradit japonská vláda.

Alespoň část dodatečných nákladů hodlají pořadatelé pokrýt úspornými opatřeními v 52 oblastech ve výši zhruba 283 milionů dolarů (6,5 miliardy korun), jež představili v říjnu. Organizátoři chtějí mimo jiné snížit počet funkcionářů na hrách, menší mají být výdaje na výzdobu sportovišť, nepočítá se s ceremoniály v olympijské vesnici a před slavnostním zahájením. Mělo by se ušetřit na dopravě využitím menšího počtu vozidel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koruna posiluje proti euru nejvíce od června 2008

Koruna posiluje proti euru nejvíce od června 2008. Od začátku listopadu posílila z 27,18 Kč/EUR na na 26,16 Kč za euro, což je nárůst o téměř čtyři procenta. Pokud si koruna udrží do konce měsíce své zisky, půjde o největší měsíční nárůst od června roku 2008, kdy posílila o 4,5 procenta. Uvedl to analytik Purple Trading Štěpán Hájek.

Listopad přinesl podle něj největší zklidnění do ekonomiky a na finanční trhy. Velmi slibné reporty od tří biotechnologických společností slibují brzký příchod vakcíny, který by mohl ukončit obavy o zdravotnický systém a zastavit zavádění plošných restrikcí. "Na trzích nastala zatím největší rotace z bezpečných aktiv do těch rizikovějších a jedním z největších vítězů je právě česká koruna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy