Praha - Poslanec David Rath, který ve sněmovně nejde za ostrým výrokem daleko, ukazuje i z vazební věznice, že si nenechá všechno líbit.
Tentokrát se však zdatný řečník neopřel do některého ze členů kabinetu premiéra Petra Nečase, ale rovnou do "svých" sociálních demokratů.
Přes svého obhájce Romana Jelínka přímo z vazby vzkázal, že je zklamán z ataků svých bývalých spolustraníků z ČSSD. Ti podle něj chtějí na jeho kauze, která ještě ani nedošla k soudu, vydělat.
Poslanec a exhejtman Středočeského kraje to prostřednictvím svého advokáta uvedl jen několik dní předtím, co vystoupí ve sněmovně. A právě ve vazbě si nyní pečlivě připravuje svůj projev.
"Se zklamáním přijímá fakt, že poté, co odstoupil ze všech funkcí a členství ve straně, aby svou kauzou nezatížil úspěšné předvolební tažení strany ke krajským volbám, jeho mateřská strana nyní soudí bez soudů a odsuzuje bez důkazů jeho, jeho kolegy, bývalé spolustraníky a pracovité lidi ve Středočeském kraji," řekl Aktuálně.cz Jelínek.
Rivalové útočí: Je to hanba
Koho kritizuje, advokát neřekl, dá se ale odhadnout, koho má exhejtman na mysli. Mezi vážné adepty patří jeho dlouholetý stranický rival, poslanec Milan Urban, hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek nebo radní Středočeského kraje Robin Povšík či Zdeňek Seidl.
Kauza Davida Ratha
- Skandál Rath: Pro úplatky bylo 6 míst, vozily se autem
- První odposlech od Ratha: Když to praskne, mám imunitu
- Kauza Rath: Policie rýsuje další úplatky za 8,8 milionu
- Rathovu kauzu oznámil úřadům bývalý policista
- Záznam ze zatčení Ratha: "Jsme v pr..., je tu URNA"
- Žalobkyně: Policie může odposlouchávat každého. I Ratha
- Rath se může vrátit do sněmovny. S eskortou v zádech
- Xindl X zpívá o Rathovi: Úplatky, denní chleba politiků
- Bradáčová povolila převoz Ratha. A odporuje právníkům
- Rath na peníze nesáhl, je to účelové, tvrdí právníci
- Vedení středočeské ČSSD kvůli Rathovi zatím nekončí
Právě ti poté, co byl Rath zadržen policisty, patří mezi jeho nejhlasitější kritiky. Nutno dodat, že se ovšem do Ratha pouštěli i před jeho zadržením.
Hašek například ve středu večer, kdy se vedení středočeské ČSSD dohodlo, že kvůli kauze exhejtmana zatím neskončí, prohlásil, že je přístupem spolustraníků ze středních Čech osobně zklamán.
Urban, který s Rathem dlouhodobě bojuje doslova na život a na smrt (také díky Rathovi obsadil na kandidátce pro krajské volby 88. místo, tedy až jako třiadvacátý náhradník), to komentoval slovy: "Nedá se říct nic jiného, než že je to hanba."
Povšík pouhý den poté, co byl exhejtman zadržen s krabicí od vína, v níž bylo podle policie sedm milionů korun, řekl, že všichni lidé, kteří jsou s Rathem úzce napojeni, musí z kandidátky před krajskými volbami zmizet. Seidl následně popisoval, jak si Rath usurpoval moc v hejtmanství a krajské radě.
Rath sleduje kandidáty na prezidenta
Rath k novým informacím nemá ve vězení podle svého advokáta téměř žádný přístup. Nedostal zatím ani rádio, které mu poslala do vazby jeho manželka Eva.
Ke zprávám z politiky se však dostává díky svým advokátům. Podle Jelínka se Rath z vězení nejvíce zajímá o politické události ve Francii a kroky nového prezidenta ve vztahu k Evropské unii, o situaci v Rusku nebo řešení ekonomických problémů v Řecku.
"Z domácího dění se zajímá o kandidáty na prezidenta, jejich projevy a preference a samozřejmě medializaci svého případu," uvedl Jelínek.
Projděte si korupční tour v kauze Rath:
Přátelé z podezřelé firmy
A koho mohl myslet Rath těmi "odsouzenými spolupracovníky"? Vedení sociální demokracie například vyzvalo k pozastavení členství jeho spojence z vedení středočeské stranické buňky Miroslava Lepila spolu s předsedkyní okresní organizace Praha-východ Johanu Novotnou.
Té navíc chtějí Rathovi bývalí kolegové vypovědět pracovní smlouvu na hejtmanství - pracovala tam jako vedoucí oddělení veřejných zakázek.
Oba totiž spojuje angažmá ve společnosti ML Compet, jejíž šéfka Lucia Novanská patří v Rathově korupční kauze mezi obviněné. Lepil společnost vlastní jako jediný akcionář, Novotná pro něj před nástupem na kraj pracovala.
Dopadům kauzy Rath zatím odolává exhejtmanův nejvěrnější spojenec - předseda středočeské ČSSD a poslanec Richard Dolejš.
Nejvyšší stranický orgán mezi sjezdy, takzvaný ústřední výkonný výbor, například vyzval středočeské vedení sociální demokracie k rezignaci a k uspořádání konference, na které by bylo zvoleno nové.
Ti ovšem vymysleli kličku - rezignují, až odstoupí všichni krajští radní. Že k tomu dojde, není ale pravděpodobné.
Národ se baví kauzou Rath, podívej se:
Někteří politici překvapili, vzkazuje z vazby
Podle Jelínka si Rath naopak váží politiků bez ohledu na to, z jaké strany jsou, kteří jeho kauzu v době, kdy se nemůže bránit, nezneužívají.
"Jejich postojem a přístupem je překvapen v kladném slova smyslu," prohlásil Jelínek. Koho konkrétně myslí, znovu Rathův obhájce, neprozradil.
V posledních dnech se za exhejtmana postavil například předseda KSČM Vojtěch Filip, který mimo jiné řekl, že nad jeho vystoupením ve sněmovně by se neměl nikdo pohoršovat.
Ratha bránil i jeho blízký spolupracovník - senátor a krajský náměstek Marcel Chládek. Kvůli vazbám na Ratha to schytal také prezidentský kandidát ČSSD Jiří Dienstbier.
V sociální demokracii přitom není tajemstvím, že k sobě měli oba politici blízko. Byl to právě Rath, kdo první veřejně jmenoval Dienstbiera jako možného kandidáta ČSSD na prezidenta. A na oplátku - byl to Dienstbier, kdo na jednání špiček sociální demokracie pro návrh, aby skončilo vedení středočeské sociální demokracie, nehlasoval.
Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory na kauzu Davida Ratha pište zde.