Bradáčová povolila převoz Ratha. A odporuje právníkům

ČTK Radek Nohl ČTK, Radek Nohl
29. 5. 2012 16:55
Žalobkyně Lenka Bradáčová odmítla tah Rathových právníků
David Rath se vrátí do sněmovny.
David Rath se vrátí do sněmovny. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Poslanec a bývalý středočeský hejtman David Rath může veřejně vystoupit ve sněmovně. Povolila to i ústecká žalobkyně Lenka Bradáčová, která vydala souhlas k jeho převozu z vězení.

"Pouze však za účelem projednání bodu schůze o jeho vydání," upřesnila pro Aktuálně.cz Bradáčová.

Do sněmovny bude Rath převezen z litoměřické vazební věznice příští úterý, kdy budou poslanci jednat o jeho vydání. V současné době se už jen dolaďuje, jak bude eskorta poslance do sněmovny probíhat.

Bradáčová dříve uvedla, že mají žalobci zájem na tom, aby vydávací proces proběhl zcela legitimně, v souladu s ústavou. Možnost, že by Rath mohl ovlivnit svědky, považuje za druhořadé.

Žalobkyně: Advokáti nepostupovali podle zákona

Rathovi advokáti se však proti Bradáčové v pondělí postavili. Podali námitku proti tomu, že jeho případ dozoruje Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem.

Zároveň prohlásili, že nepředání případu místně příslušnému státnímu zastupitelství podle nich znamená, že dosavadní úkony policistů, žalobců a soudu by mohly být neplatné. 

Lenka Bradáčová.
Lenka Bradáčová. | Foto: Ludvík Hradilek

Podle Bradáčové ale nepostupovali podle trestního řádu. Sdělení, které obhájci žalobcům zaslali, státní zastupitelství přesto prostuduje a vyhodnotí.

"Trestní řád námitku místní nepříslušnosti nezná," uvedla Bradáčová. Její slova potvrdila i Irena Válová, mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze, které nad kauzou vykonává dohled.

Bradáčová, která má případ na starosti, již dříve vysvětlila, že Nejvyšší státní zastupitelství jejímu úřadu postoupilo trestní oznámení, jež prvotně mělo vztah k Ústeckému kraji. Až další vyšetřování pak vedlo k veřejným zakázkám ve středních Čechách.

Miliony v krabici od vína

Obhájci již v Rathově kauze podali také stížnost proti zahájení stíhání a proti vazbě. Uvedli rovněž, že odposlouchávání poslance mohlo být nezákonné.

Ratha policisté zadrželi v polovině května s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Policie tvrdí, že se jednalo o úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku. Za přijetí úplatku hrozí poslanci v případě odsouzení až dvanáctileté vězení.

Spolu s poslancem obvinila policie dalších sedm lidí, například ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou či exposlance Petra Kotta. Jejich stíhání se údajně týká i dalších zakázek ve Středočeském kraji.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory na kauzu Davida Ratha pište zde.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy