Ransdorf: Vím, že miliardy na švýcarském kontě jsou. Chtěl jsem pomoct

Radek Nohl ČTK Radek Nohl, ČTK
Aktualizováno 10. 12. 2015 20:30
O miliardách na kontě ve Švýcarsku má europoslanec Miloslav Ransdorf jasno. Komunistický politik zároveň prvně potvrdil, že pomáhal Vladimíru Huňkovi. Ten je odsouzeným podvodníkem. Naposledy ho soud poslal za úvěrové podvody na čtyři roky do vězení. Europoslanec ale má za to, že jde o nesmysly. Podle něj Huněk v případě konta ve Švýcarsku nelže. Právě kvůli tomu, že chtěl v Kantonalbank Curych řešit odblokování účtu, byl minulý čtvrtek Ransdorf zatčen.
Europoslanec Miloslav Ransdorf.
Europoslanec Miloslav Ransdorf. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Europoslanec Miloslav Ransdorf je přesvědčen, že konto ve Švýcarsku, na kterém je 350 milionů eur, tedy zhruba 9,5 miliard korun, existuje. Ransdorf zároveň prvně v rozhovoru pro Právo potvrdil, že chtěl pomoct Vladimíru Huňkovi.

Ten je odsouzeným podvodníkem. Naposledy ho soud poslal za úvěrové podvody na čtyři roky do vězení. Europoslanec ale má za to, že jde o nesmysly. Podle něj Huněk v případě konta ve Švýcarsku nelže. "Zakládá se to na pravdě," je přesvědčen Ransdorf.

Právě kvůli tomu, že chtěl v Kantonalbank Curych řešit odblokování účtu, byl minulý čtvrtek Ransdorf zatčen. A švýcarská prokuratura na začátku tohoto týdne uvedla, že také Ransdorfa obvinila.

Na účtu jsou miliardy, ví Ransdorf

V rozhovoru europoslanec také řekl, že chtěl Huňkovi pomoct, protože mu prý slíbil, že bude peníze investovat na humanitární věci, především do zdravotního sektoru. "Zaujalo mě na jeho přístupu, tedy co vím od jeho manažera, že chce dávat ty peníze na humanitární účely. Včetně zdravotní péče, protože on je údajně handicapovaný člověk," řekl Ransdorf České televizi.

O tom, že byl Huněk již několikrát odsouzen za podvody, prý ví, ale důležitý je pro něj tento konkrétní případ. "Pro mě je podstatné, zda dokumenty jsou pravé a zda ten člověk je v právu, pokud jde o nárok na svůj účet. Já jsem přesvědčen, že dokumenty pravé jsou a nic mě nepřesvědčilo ze strany švýcarské policie, že by tomu mělo být jinak," uvedl europoslanec.

Ransdorf si je také podle svých slov jistý, že miliardy skutečně na účtu jsou. "Nejenže si to myslím, ale já to vím," řekl Právu europoslanec.

Týdeník Respekt ale ve středu uvedl, že na účtu ve Švýcarsku má být jen 500 eur, tedy asi 13 tisíc korun. Sám Ransdorf již dříve odmítl, že by ho někdo podvedl.

Ransdorf také oznámil, že pozastaví členství v krajně levicové frakci Evropského parlamentu. "Pozastavím své členství a uvidíme, jestli se do frakce někdy vrátím. Jsem ale přesvědčen, že nic špatného jsem neudělal," řekl České televizi Ransdorf. Jeho kolegové z Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice v Evropském parlamentu zatím nechtějí vydávat stanovisko, Ransdorf jim chce okolnosti svého zadržení vysvětlit.

Prý jsou to všechno nesmysly

Zlínská policie se Huňkem zabývala naposledy v roce 2010, kdy šetřila kauzu úvěrových podvodů. "Byl stíhán vazebně a pravomocně odsouzen na čtyři roky odnětí svobody," uvedla mluvčí zlínské policie Lucie Javoříková. Huněk má nyní trvalé bydliště nahlášené na Městském úřadě Otrokovice. Jeho vyjádření se získat nepodařilo.

Ransdorf ale věří, že se nestal obětí podvodu. "Prosím vás, to jsou všechno nesmysly. Samozřejmě že (Huněk) není úplně čistý. Ale myslíte si, že Hilsner, kterého se zastával Masaryk, byl čistý? Že to byl úplně čistý člověk?" řekl v rozhovoru europoslanec.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy