Ransdorf: Vím, že miliardy na švýcarském kontě jsou. Chtěl jsem pomoct

Radek Nohl ČTK Radek Nohl, ČTK
Aktualizováno 10. 12. 2015 20:30
O miliardách na kontě ve Švýcarsku má europoslanec Miloslav Ransdorf jasno. Komunistický politik zároveň prvně potvrdil, že pomáhal Vladimíru Huňkovi. Ten je odsouzeným podvodníkem. Naposledy ho soud poslal za úvěrové podvody na čtyři roky do vězení. Europoslanec ale má za to, že jde o nesmysly. Podle něj Huněk v případě konta ve Švýcarsku nelže. Právě kvůli tomu, že chtěl v Kantonalbank Curych řešit odblokování účtu, byl minulý čtvrtek Ransdorf zatčen.
Europoslanec Miloslav Ransdorf.
Europoslanec Miloslav Ransdorf. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Europoslanec Miloslav Ransdorf je přesvědčen, že konto ve Švýcarsku, na kterém je 350 milionů eur, tedy zhruba 9,5 miliard korun, existuje. Ransdorf zároveň prvně v rozhovoru pro Právo potvrdil, že chtěl pomoct Vladimíru Huňkovi.

Ten je odsouzeným podvodníkem. Naposledy ho soud poslal za úvěrové podvody na čtyři roky do vězení. Europoslanec ale má za to, že jde o nesmysly. Podle něj Huněk v případě konta ve Švýcarsku nelže. "Zakládá se to na pravdě," je přesvědčen Ransdorf.

Právě kvůli tomu, že chtěl v Kantonalbank Curych řešit odblokování účtu, byl minulý čtvrtek Ransdorf zatčen. A švýcarská prokuratura na začátku tohoto týdne uvedla, že také Ransdorfa obvinila.

Na účtu jsou miliardy, ví Ransdorf

V rozhovoru europoslanec také řekl, že chtěl Huňkovi pomoct, protože mu prý slíbil, že bude peníze investovat na humanitární věci, především do zdravotního sektoru. "Zaujalo mě na jeho přístupu, tedy co vím od jeho manažera, že chce dávat ty peníze na humanitární účely. Včetně zdravotní péče, protože on je údajně handicapovaný člověk," řekl Ransdorf České televizi.

O tom, že byl Huněk již několikrát odsouzen za podvody, prý ví, ale důležitý je pro něj tento konkrétní případ. "Pro mě je podstatné, zda dokumenty jsou pravé a zda ten člověk je v právu, pokud jde o nárok na svůj účet. Já jsem přesvědčen, že dokumenty pravé jsou a nic mě nepřesvědčilo ze strany švýcarské policie, že by tomu mělo být jinak," uvedl europoslanec.

Ransdorf si je také podle svých slov jistý, že miliardy skutečně na účtu jsou. "Nejenže si to myslím, ale já to vím," řekl Právu europoslanec.

Týdeník Respekt ale ve středu uvedl, že na účtu ve Švýcarsku má být jen 500 eur, tedy asi 13 tisíc korun. Sám Ransdorf již dříve odmítl, že by ho někdo podvedl.

Ransdorf také oznámil, že pozastaví členství v krajně levicové frakci Evropského parlamentu. "Pozastavím své členství a uvidíme, jestli se do frakce někdy vrátím. Jsem ale přesvědčen, že nic špatného jsem neudělal," řekl České televizi Ransdorf. Jeho kolegové z Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice v Evropském parlamentu zatím nechtějí vydávat stanovisko, Ransdorf jim chce okolnosti svého zadržení vysvětlit.

Prý jsou to všechno nesmysly

Zlínská policie se Huňkem zabývala naposledy v roce 2010, kdy šetřila kauzu úvěrových podvodů. "Byl stíhán vazebně a pravomocně odsouzen na čtyři roky odnětí svobody," uvedla mluvčí zlínské policie Lucie Javoříková. Huněk má nyní trvalé bydliště nahlášené na Městském úřadě Otrokovice. Jeho vyjádření se získat nepodařilo.

Ransdorf ale věří, že se nestal obětí podvodu. "Prosím vás, to jsou všechno nesmysly. Samozřejmě že (Huněk) není úplně čistý. Ale myslíte si, že Hilsner, kterého se zastával Masaryk, byl čistý? Že to byl úplně čistý člověk?" řekl v rozhovoru europoslanec.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy