Slovenské městečko žije Ransdorfovou kauzou. Žádné miliardy neexistují, je to pohádka, vědí místní

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
9. 12. 2015 11:51
Lidé ve slovenské Ivance pri Nitre nejsou příliš sdílní, když se mají bavit o bývalém starostovi Peteru Guzmickém. Ten je nyní ve Švýcarsku ve vazbě jako jediný z aktérů pokusu o vyzvednutí 350 milionů eur z tamní banky, v němž figuruje i komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf. Je však slyšet i vidět, že městečko s dvěma a půl tisíci obyvateli si o příběhu kolem bájného účtu vypráví. Snad nikdo nechápe, proč by člověk, který má mít v bance tak značné bohatství, žádal o pomoc bývalého starostu s megalomanskými nápady, který v Ivance nic nedotáhl do konce, a komunistického europoslance, o kterém slyšeli poprvé z televize.
Foto: Ludvík Hradilek

Nitra - Ivanku pri Nitre, ponuré městečko se dvěma a půl tisíci obyvateli, ještě minulý týden téměř nikdo neznal.

Na okraji městečka, kde rozpraskaná a léty poškozená silnice končí a přechází v polní cestu, žije ve skromném a trochu zanedbaném jednopodlažním domě bývalý starosta obce Peter Guzmický. Ten je jedním ze tří Slováků, kteří byli zadrženi a spolu s českým europoslancem za KSČM Miloslavem Ransdorfem formálně obviněni po bizarní akci ve švýcarské bance.

Guzmický je také manažerem údajně bohatého pana V. H. (podle všeho Vladimíra Huňka, na jehož podvody už před časem v pořadu Na stopě upozornila Česká televize). Právě tajemný V. H. údajně tři Slováky a Ransdorfa vyslal do curyšské banky s žádostí o výběr 350 milionů eur (9,5 miliardy korun).

Foto: Ludvík Hradilek

Nikdo není doma, bratr nevychází

Na zvonění nikdo odpovídá, ozývá se pouze štěkot psa za plotem. Guzmický je už pět dní ve švýcarské vazbě.

„Nikdo tam není, žije sám,“ prohlašuje jeden ze sousedů. „Ale zkuste to o dva domy vedle, tam bydlí jeho bratr s rodinou,“ dodává a kvapem odchází. Stejně jako další obyvatelé odmítá prozradit své jméno.

Za plotem Guzmického bratra postává několik trpaslíků a z okna vánočně ozdobeného domu kouká Santa Claus. „Ti už pár dní nevycházejí,“ říká další soused a začne vyprávět o tom, jak Peter Guzmický studoval před rokem 1989 vojenskou školu v Rusku. „Je to politruk,“ pronese.

„Podívejte, víc o něm nechci vyprávět. Je to člověk s megalomanskými nápady, které nikdy neuskutečnil. Ale nebudeme se o tom dál bavit. On se taky baví s málokým. My se navíc tady všichni známe a já se nechci do ničeho namočit a ani si to tady rozhádat,“ zakončuje a zachází v sychravém počasí do svého domu. To, že se Peter Guzmický přátelí jen s pár lidmi, potvrzují i další obyvatelé. Na dotaz, proč byl tedy téměř dvacet let starostou obce, když s nikým nemluví, ale odpovědět neuměli.

Starosta: Je to fraška

Současný starosta Ivanky pri Nitre Ľuboš Gál v pondělí Aktuálně.cz řekl, že dokumenty, na jejichž základě skupina jela do Švýcarska, viděl. Účet s více jak třemi sty miliony eur měl podle nich být dědictvím po nacistickém pohlavárovi. Osobní setkání však Gál odmítl s tím, že řeší osobní záležitosti mimo obecní úřad, a po zaměstnankyni obecního úřadu vzkázal, že je to celé fraška, které nevěří.

Dokumenty, o které se obvinění Slováci a Ransdorf opírají, nikdo z Ivanky kromě současného starosty neviděl.

Lidé z Ivanky by legendu o pohádkovém jmění na účtu a tajemném muži v pozadí považovali maximálně za výplod fantazie filmového scénáristy. Tedy až do minulého týdne. Teď městečko případem žije a s pobavením si o něm vypráví. Podobný účet ve Švýcarsku podle obyvatel jistě existuje, ale tomu, že na Slováky a Ransdorfa čekaly v bance miliardy, nevěří nikdo.

„Nechápu, proč si ten pan V. H. nenajal právníka, aby to řešil, a posílá tam takovou skupinku… Tomu vážně nerozumím,“ říká žena na obecním úřadě, která o Miloslavu Ransdorfovi slyšela prvně v televizi. Podobně hovoří i další oslovení obyvatelé Ivanky. Příběh o milionovém účtu je podle nich jen stěží uvěřitelná historka. Jak se k němu přimotal bývalý starosta, si nikdo nedokáže vysvětlit. Snad svojí mírnou naivitou.

Megalomanské plány ztroskotaly

Není taky jasné, proč se údajný majitel účtu obrátil právě na Ransdorfa a Slováky. „Ten pan V. H. je prý nemohoucí fyzicky, nebo duševně, ale to neznamená, že je nesvéprávný,“ říká člověk, který je velmi blízký Peterovi Guzmickému.

Bývalého starostu popisuje jako milého člověka, který se staral o blaho obce a měl velké plány. „Že se mu jeho projekty nepodařilo dovést do konce, je věc jiná,“ říká a dodává, že za Guzmického problémy může "pozemková mafie", kvůli níž třeba ztroskotal projekt moderní kliniky, kterou bývalý starosta hodlal v Ivance vybudovat.

Člověk blízký Guzmickému však netuší, jak se spolu znají europoslanec Ransdorf a někdejší starosta Ivanky. Je však přesvědčený, že Guzmický jednal v nejlepší víře a chtěl pomoci člověku v nouzi.

 

Právě se děje

Další zprávy