Na účtu ve Švýcarsku nejsou miliardy, ale jen pár tisíc. Ransdorf i KSČM mlčí

Radek Nohl Radek Nohl
10. 12. 2015 10:33
Už tak zamotaná kauza komunistického europoslance Miloslava Ransdorfa má další podivné okolnosti. Podle nových informací týdeníku Respekt nemají být na kontě ve Švýcarsku, kvůli němuž byl Ransdorf společně se třemi Slováky před týdnem zatčen, miliardy korun, ale pouze několik tisíc. Europoslanec, ale i další špičky KSČM se k případu nechtějí vyjadřovat. Otazník dál zůstává nad tím, komu konto v Kantonalbank Curych patřilo.
Europoslanec Miloslav Ransdorf říká, že nikomu nenaletěl.
Europoslanec Miloslav Ransdorf říká, že nikomu nenaletěl. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Příběh kolem švýcarského konta, kvůli němuž byl zatčen europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM) a tři Slováci, má další trhlinu. Na účtu nemají být miliardy korun, ale jen pár tisíc.

Nové detaily napsal týdeník Respekt. Otázkou dál zůstává, komu konto v Kantonalbank Curych patřilo. Média uvádí, že by vlastníkem měl být Vladimír Huněk, odsouzený podvodník, kterého kvůli příběhu švýcarského účtu již vyšetřovala i zlínská policie. Na ni se obrátil letos v létě minimálně jeden z podvedených a předložil policistům stejné dokumenty, které se nyní objevují i v kauze europoslance Ransdorfa.

Tyto papíry s Huňkovým jménem přitom další lidé předkládají i těm, kteří by chtěli za provizi pomoci s odblokováním účtu ve Švýcarsku. Jde konkrétně o výpis z účtu vedený v Kantonalbank Curych, který je datován k 2. únoru 2015. Druhý je dopis státního zastupitelství ve Winterthuru v curyšském kantonu z konce října 2014. Uvádí se v něm, že účet nebude odblokován dříve nežli 10. února 2015.

Případ se ale zamotává. Týdeník Respekt nyní získal informace, že na účtu ve Švýcarsku bylo jen 500 eur, tedy asi 13 tisíc korun. Sám Ransdorf v úterý odmítl, že by ho někdo podvedl. Od té doby se k případu nechce vyjadřovat. "Můj právník mi doporučil, abych se k tomu již nevyjadřoval," řekl Aktuálně.cz Ransdorf. Nechtěl říct ale ani jméno svého obhájce. "Nechci ho vystavovat mediálnímu tlaku," vysvětlil europoslanec.

Za podvody skončil Huněk ve vězení

O kauze se nechtějí bavit ani jeho spolustraníci z KSČM. "Konkrétní okolnosti onoho dědického řízení a spekulace médií, včetně těch o panu Huňkovi, nebude už KSČM komentovat," uvedl místopředseda KSČM a poslanec Jiří Dolejš. A podobně se vyjádřila také Miloslava Vostrá, která je místopředsedkyní strany a poslankyní.

Kriminalista Robert Mařák se zabýval několika kauzami, v nichž Vladimír Huněk figuroval. Šéf hospodářské kriminálky zlínské policie řekl, že dokázal na lidi zapůsobit. "Vystupoval velmi věrohodně. Argumentoval spoluprací s tajnou službou, odkazoval se na BIS, na spolupráci se zahraniční rozvědkou. Faktem ale je, že tak podvedl spoustu lidí, i vysokoškolsky vzdělaných," řekl Právu Mařák.

Zlínská policie se Huňkem zabývala naposledy v roce 2010, kdy šetřila kauzu úvěrových podvodů. "Byl stíhán vazebně a pravomocně odsouzen na čtyři roky odnětí svobody," uvedla mluvčí zlínské policie Lucie Javoříková. Huněk má nyní trvalé bydliště nahlášené na Městském úřadě Otrokovice. Jeho vyjádření se získat nepodařilo.

Dokumenty byly pro Ransdorfa věrohodné

Ransdorf v rozhovoru pro Parlamentní listy dříve uvedl, že dokumenty, se kterými šel společně se třemi Slováky do curyšské banky, byly věrohodné. Podle europoslance je muž s iniciálami V. H. dědicem po ženě ze Švýcarska, která měla židovské kořeny a zemřela před zhruba deseti roky. V rozhovoru také zdůvodnil, proč se rozhodl do akce jít. Prý chtěl ověřit, jestli banka skutečně zadržuje peníze po židovských obětech z druhé světové války.

Minulý čtvrtek byl ve Švýcarsku zatčen vedle Ransdorfa také bývalý starosta Ivanky pri Nitre Peter Guzmický, podnikatel Juraj Hajdu a Attila D. Ze čtveřice zůstává ve vazbě už jen Guzmický. Ten byl starostou za HZDS čtyři volební období a v minulosti byl již obviněn z podvodu a zneužití pravomoci veřejného činitele. Odsouzen zatím nebyl.

Dva zatčené - Hajdu a Guzmického - spojuje také působení v investiční firmě IPN Invest. V dozorčí radě sedí i známý slovenský advokát Peter Kubík. O kauze ale prý žádné informace nemá. "Nic o tom nevím, kromě toho, co bylo popsáno v médiích. To na mě působí strašně zmateně," uvedl Kubík.   

Peter Guzmický má být i manažerem českého občana V. H., kterému údajně patří účet ve Švýcarsku a s nímž banka nechce komunikovat. V obci Ivanka pri Nitre o bývalém starostovi říkají, že je člověk s megalomanskými nápady, které ale nikdy neuskutečnil. Před rokem 1989 podle místních vystudoval vojenskou školu v Sovětském svazu.  

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy