Komu Ransdorf naletěl? V.H. se nápadně podobá podvodníkovi, který na stejný příběh vylákal statisíce

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 9. 12. 2015 10:27
Českého europoslance Miloslava Ransdorfa a tři Slováky zadržené v curyšské bance považuje švýcarská justice za obviněné. Mluvčí vrchního státního zastupitelství v Curychu Corinne Bouvardová uvedla, že žalobci vedou trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Jedna osoba stále zůstává ve vyšetřovací vazbě. Nedorozumění kolem pojmu obviněný vzniklo na základě rozdílnosti švýcarského a českého právního systému. Ransdorfova kauza se nápadně podobá případu podvodníka Vladimíra Huňka, na který už dříve upozornila Česká televize.
Miloslav Ransdorf
Miloslav Ransdorf | Foto: Jakub Plíhal

Curych/Praha - Europoslanec Miloslav Ransdorf sice odmítá, že by naletěl podvodníkům, Česká televize ale upozornila na případ, který možná dokazuje pravý opak. V obou verzích se až nápadně shodují základní fakta: jde o dědictví ve stejné švýcarské bance, částka se pohybuje ve stamilionech a žadatelem o pomoc s jeho získáním je muž s iniciály V. H. 

Česká televize uvádí, že mužem, kterému mohl Miloslav Ransdorf naletět, by mohl být dříve odsouzený podvodník Vladimír Huněk. Pokud je tomu tak, nebyl by europoslanec jeho jedinou obětí. Huněk sliboval lidem peníze, když mu pomůžou získat dědictví po příbuzné ve Švýcarsku, uvedla televize ve svém pořadu Na stopě.

S Huňkem spojují Ransdorfovu kauzu také údaje, které europoslanec uvádí ve vyjádření pro média - kromě iniciál V. H. je to i rok úmrtí údajné bohaté emigrantky. Ransdorf ČT odmítl potvrdit, zda zastupoval právě Huňka. Ten ČT na dotaz rovněž neodpověděl.

Ransdorf bude vysvětlovat ve Štrasburku

V pondělí by měl Ransdorf bankovní epizodu vysvětlovat i na mimořádném jednání levicové frakce Evropského parlamentu ve Štrasburku. Zástupci frakce o kauze v úterý jednali, ale vzhledem k tomu, že její členové mají k dispozici pouze Ransdorfovo tiskové prohlášení, přijmout stanovisko chtějí až poté, co se s poslancem osobně setkají a dají mu tak příležitost se obhájit. Konstatovali nicméně, že Ransdorfovo "chování způsobilo politické škody".

Švýcarská strana už také potvrdila, že čtveřici zadrženou v curyšské bance považuje místní justice za obviněnou. Uvedla to mluvčí vrchního státního zastupitelství v Curychu Corinne Bouvardová. Žalobci podle ní vedou trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Jedna osoba stále zůstává ve vyšetřovací vazbě.

Státní zastupitelství obecně ve Švýcarsku zahajuje trestní řízení poté, co od policie obdrží spis. Zahájením řízení se z podezřelých stávají ve švýcarském právním systému obvinění, aniž by bylo toto označení vázáno na formální akt sdělení obvinění.

Čtveřice je obviněna, došlo k zmatení pojmů

V úterý dopoledne Bouvardová na dotaz ČTK nejdříve označila pondělní informaci některých slovenských zpravodajských webů, že vůči Ransdorfovi a třem Slovákům bylo vzneseno obvinění, za chybnou. Nedorozumění kolem pojmu obviněný vzniklo na základě rozdílnosti švýcarského a českého právního systému. V České republice se podle současného trestního řádu obviněným stane osoba podezřelá ze spáchání trestného činu doručením usnesení o zahájení trestního stíhání, které vydává zásadně policejní orgán nebo výjimečně státní zástupce.

"Po provedeném trestním vyšetřování se řízení buď zastaví (z právních důvodů nebo kvůli tomu, že se podezření nepotvrdilo), nebo se vznese obžaloba u soudu," uvedla v následné komunikaci na vysvětlenou Bouvardová. "Jak ale probíhající řízení dopadne, nelze v současnosti ještě říct," zdůraznila.

Jeden ze čtyř obviněných v trestním řízení zůstává nadále ve vyšetřovací vazbě. Tu je podle Bouvardové možné ve Švýcarsku povolit na tři měsíce. "Obviněný si ale může kdykoli podat žádost o propuštění, o němž pak musí znovu rozhodovat soud," řekla.

Čtveřici zadržela švýcarská policie v curyšské bance ve čtvrtek a vyslýchala ji kvůli podezření z finančního podvodu. Europoslanec Ransdorf údajně chtěl pouze zprostředkovat komunikaci mezi bankou a jejím klientem V. H., od něhož měl plnou moc. Ransdorf dnes okolnosti svého zadržení vysvětloval členům vedení KSČM. Na schůzku prý europoslanec přinesl dokumenty, které vyvracejí, že se dopustil trestného činu.

Miloslav Ransdorf nám předložil dokumenty, které dokládají průběh jeho zadržení, je pro nás důležité, že nebyl obviněn, říká Jiří Dolejš. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 2 minutami

Atlanta v NBA zaskočila Philadelphii, mečbol mají i Clippers

Basketbalisté Atlanty v play off NBA na hřišti Philadelphie vymazali ztrátu 26 bodů a po výhře 109:106 se v sérii druhého kola ujali vedení 3:2. Venku uspěli také Los Angeles Clippers a díky vítězství 119:111 v Utahu je rovněž dělí jedna výhra od postupu.

Hawks se stali teprve třetím týmem v historii, který v play-off dokázal otočit zápas, v němž ještě o půli prohrával nejméně o 22 bodů. Výrazně jim pomohl fakt, že Sixers znovu příliš nezářili na čáře šestky, odkud zahodili 15 střel.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Philadelphia - Atlanta 106:109, stav série 2:3.

Západní konference - 5. zápas:

Utah - LA Clippers 111:119, stav série 2:3.

před 34 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy