Návod pro Ransdorfa: Švýcarský deník radí, jak bezpečně vybrat 350 milionů franků

ČTK Tages-Anzeiger, ČTK
Aktualizováno 9. 12. 2015 18:12
Švýcarský list Tages-Anzeiger sestavil návod, jak vybrat z banky 350 milionů v hotovosti a jak se při tom nenechat zavřít. Nahlašte výběr předem, ať nešokujete nic netušícího bankovního úředníka, radí například. Musíte mít také po ruce věrohodné vysvětlení - například že chcete své manželce dopřát k Vánocům koupel v penězích. A dejte přednost vyšší nominální hodnotě bankovek, 350 milionů franků totiž ve stovkových bankovkách váží skoro čtyři tuny.
Miloslav Ransdorf.
Miloslav Ransdorf. | Foto: ČTK

Curych - Je to otázka, kterou si dnes pravděpodobně kladete. Jak vybrat s grácií z banky 350 milionů v hotovosti, nechovat se u toho jako český komunista a nenechat se zavřít? My v našem případě počítáme se 350 miliony švýcarských franků (přes 8,7 miliardy korun), protože v současné době není žádný důvod vybírat eura, napsal švýcarský deník Tages-Anzeiger.

Není jasné, zda zadržený Miloslav Ransdorfchtěl ve finančním domě Zürcher Kantonalbank skutečně 350 milionů eur (takřka 9,5 miliardy korun) vybrat, navíc se to zdá pochybné, tím se ale nenecháme rušit.

Bod 1: Příprava

Samozřejmě nepřešlapujeme u přepážky, kde bychom svým požadavkem nic netušícího úředníka zaskočili. Není to jen věcí zdvořilosti, ale i rozumu. Jak víte, musíte například u švýcarské finanční společnosti UBS nahlásit větší výběry ze svého konta tři měsíce předem. Pokud tak neučiníte, budete muset z 350 milionů zaplatit poplatek 1,75 milionu. Je ale jasné, že šokovat nic netušícího bankovního úředníka by bylo lákavé. O to tady ale nejde.

Bod 2: Zdůvodnění

Kdo tak velkou sumu v hotovosti vybírá, potřebuje dobrý důvod. Však víte, strategie proti nelegálním finančním tokům... Vašemu bankovnímu poradci se při tak neobvykle vysoké částce rozezní všechny varovné zvony. Aspoň tedy, když takové výběry nečiníte pravidelně. Musíte mít po ruce věrohodné vysvětlení, že chcete například své manželce dopřát k Vánocům koupel v penězích. A výmluvně se u toho usmívejte.

Když bude poradce diskrétní, žádné další otázky již klást nebude. Pokud to ale učiní, tak ho vyměňte. Jakmile tuto překážku překonáte, tak vám banka ráda na požadovaný termín hotovost připraví. Proti tomu naštěstí ještě žádný zákon neexistuje.

Bod 3: Rozkouskování

Pokud vám jde o efekt, tak by bylo samozřejmě krásné, nechat si 350 milionů vyplatit v malých bankovkách. To je ve skutečnosti ale těžko představitelné. Jedna stovková bankovka váží 1,099 gramu, což ve výsledku znamená nepraktických 3,85 tuny. Abyste to odvezli domů, musíte naložit čtyři vozy Hummer. Kvůli jednoduchosti tak dejte přednost vyšší nominální hodnotě. I s tisícovkou se pořád budete muset vypořádat se 438 kilogramy.

Bod 4: Kufr

Jistě nechcete převážet peníze jako nějaký drogový překupník, tak prosím zapomeňte na sportovní tašky. Má to i praktické důvody, protože tyhle věci se nesmí přetížit a zipům není radno důvěřovat. Navíc by takových tašek bylo zapotřebí 18, což by na ulici působilo nápadně. Obstarejte si raději hliníkový kufr, klasiku od firmy Rimowa, ten největší model.

Vypočítali jsme pro vás, že když uložíte tisícovky na délku podél nejkratší stěny kufru, naložíte tak zhruba 89 tisíc bankovek. Trvejte ale bezpodmínečně na čerstvě vytištěných kusech, jinak bude jejich objem jedenapůlrát větší a vám budou chybět dva kufry. Samozřejmě ještě může vyvstat otázka, zda jsou kolečka kufrů uzpůsobena na hmotnost 118 kilogramů. Kdo pochybuje, zvolí místo čtyř velkých raději osm menších kufrů pro 60 kilogramů.

Bod 5: Nosiči

Vícero menších kufrů sice není právě diskrétní záležitostí, ale usnadní vám to výběr nosičů, které si s sebou do banky vezmete. Není možné kufry celou dobu táhnout a 118 kilogramů zvednout také nejde. Zadržený Čech se ale očividně rozhodl pro variantu s velkými kufry, neboť si s sebou přivedl tři kolegy. Taky ale skončil ve vazbě.

Bod 6: Vycestování

Když už se člověk jednou dostane tak daleko a peníze má naložené, přepadne ho možná náhlá chuť vycestovat ze země. A švýcarská celní správa proti tomu nic mít nebude. "Přivážení či vyvážení hotových peněz z a do Švýcarska je v zásadě dovolené, a to bez ohledu na výši hotovosti." Není třeba to ani hlásit. Když se vás ale nějaký horlivý celník zeptá, musíte důvod podat. Ale ten již přeci znáte - koupel v penězích pro vaši manželku. Šťastnou cestu!

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy