Ze čtyř zraněných po výbuchu domu v Koryčanech leží tři v nemocnici.

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 9. 2021 10:40
Kriminalisté od čtvrtečního rána pokračují v ohledávání zbytků domu v Koryčanech na Kroměřížsku, který zničil středeční výbuch. Policisté zjišťují přesné příčiny a okolnosti neštěstí, při němž zahynuli dva dobrovolní hasiči a další čtyři lidé utrpěli zranění. Tři zranění leží v nemocnici, dva pacienti jsou ve vážném stavu, ale stabilizovaní. Jeden má lehčí poranění.
Výbuch domu v Koryčanech
Výbuch domu v Koryčanech | Foto: ČTK

Policie objekt podle policejní mluvčí Simony Kyšnerové zabezpečila a střežila celou noc. "Ráno se na místo vrátili kriminalisté a pokračují v ohledávání místa činu a ve vyšetřování," uvedla Kyšnerová.

Podle mluvčí hasičů Lucie Javoříkové statik určil, že sousedící i další objekty v okolí zničeného domu jsou obyvatelné. Statik si okolní objekty prohlédl ve středu. "Rozhodl, že domy jsou obyvatelné, samozřejmě za nějakých stanovených podmínek. Ale to už si dál řeší s majiteli nemovitostí," uvedla ve čtvrtek ráno Javoříková.

Po výbuchu policie na dlouhé hodiny uzavřela Masarykovu ulici, která je hlavním průtahem městem, silnice spojuje Kroměříž a Kyjov na Hodonínsku. Ve čtvrtek ráno už byla průjezdná.

Explozi nepřežili dva hasiči, zranění jsou dva jejich kolegové a dvě civilní osoby. Záchranáři ošetřili na místě čtyři zraněné osoby. "Jedna byla s vážnými zraněními letecky transportována do Fakultní nemocnice v Ostravě, dvě zraněné osoby převezly sanitky do okolních nemocnic a jedna byla ošetřena v místě zásahu," uvedl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Jakub Omelka.

Fakultní nemocnice Ostrava přijala ve středu jednoho zraněného muže. "Pacient je i nadále ve vážném stavu, nicméně je stabilizovaný, v tuto chvíli mimo bezprostřední ohrožení života," řekla pak ve čtvrtek mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

Jeden pacient byl převezen do brněnské fakultní nemocnice. "Pacient je stabilizovaný, připojený na umělou plicní ventilaci," uvedla ve čtvrtek mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Pacient utrpěl popáleniny, také zlomeninu. Další zraněný skončil ve zlínské nemocnici. "Jde o lehké poranění, pacient leží na traumatologii," řekla mluvčí nemocnice Renata Večerková.

Mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Rudolf Kramář uvedl, že dobrovolní hasiči vyjížděli do domu poté, co přijali oznámení o unikajícím plynu. "Ve chvíli, kdy začali zasahovat, došlo k výbuchu a destrukci domu, při kterém bylo zraněno několik osob," popsal Kramář.

Generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček vyjádřil z místa neštěstí hlubokou soustrast. "Doufejme, že taková situace se nebude opakovat a že nastane velmi zřídka," řekl.

Podle jeho informací byl únik plynu hlášen ve 12:36, ve 12:44 přijeli na místo jako první dobrovolní hasiči a ve 12:46 nastal výbuch. Vlček ve středu uvedl, že je nutné prohledat všechny trosky a vyloučit to, že by se pod nimi mohl nacházet kdokoli další.

Pomáhali i kynologové

Kvůli neštěstí vzlétly podle mluvčího záchranné služby dva vrtulníky, vyjíždělo i několik sanitek a vozidel s lékaři. Hasiči uvedli, že v domě explodoval plyn. Zasahovalo 16 jednotek hasičů z několika krajů včetně USAR týmu z Moravskoslezského kraje, jehož členové se specializují například na záchranu lidí ze zřícených budov. Sutiny prohledávali kynologové se psy.

Fakultní nemocnice Ostrava přijala jednoho zraněného muže. "Je ve vážném stavu, ale stabilizovaný," řekla ve středu mluvčí nemocnice Petra Petlachová. Pacienta záchranáři dopravili na urgentní příjem a lékaři rozhodují o dalším postupu. 

Další dva zraněné převezly podle mluvčího Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Jakuba Omelky sanitky do okolních nemocnic. "Jeden zraněný člověk byl ošetřen na místě," řekl. Vzhledem k tomu, že Koryčany leží poblíž hranice Zlínského a Jihomoravského kraje, vyjížděly k neštěstí posádky zdravotníků z obou krajů.

Vlček chce pro středeční událost zřídit vyšetřovací komisi, která zmapuje jednotlivé kroky od prvotního zavolání až do dokončení zásahu.

Úmrtí hasičů při zásazích nejsou v Česku tak častá. Hasičské statistiky uvádějí, že od roku 1990 do konce loňského roku zahynulo ve službě 37 hasičů, z toho 19 dobrovolných. Pro hasiče byly v posledních 30 letech nejčernějšími obdobími roky 1992 a 2002, kdy při zásazích zahynulo šest, respektive pět jejich kolegů. Naposledy zahynuli dva hasiči při různých zásazích v roce 2019.

 

Právě se děje

Další zprávy