Pandemie pohnula se školstvím, žáci ale mají deprese, varují odborníci

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
27. 11. 2020 14:55
Konference o vzdělávání PREF 2020 přinesla celou řadu pozitivních zjištění o probouzejícím se českém školství. Ale také spoustu alarmujících zpráv. Třeba že děti nezvládají dlouhou domácí izolaci, trpí depresemi a častěji sahají k sebepoškozování. Duševní bolest totiž chtějí přebít tou fyzickou. Projděte si jednotlivá témata a pusťte si videa z konference.
Finští školáci se vrátili do školy 14. května.
Finští školáci se vrátili do školy 14. května. | Foto: Reuters

Ti, kdo mají zkušenosti ze zahraničí, najdou snáze práci

Dům zahraniční spolupráce (DZS) zprostředkovává například program Erasmus+, což je program Evropské unie zaměřený na podporu vzdělávání, odborné přípravy, mládeže a sportu v Evropě. Mohou se ho účastnit jak jednotlivci, tak i organizace. Z dat DZS vyplývá, že účastníci z řad českých studentů si díky programu výrazně zlepšili jazykové, ale i jiné znalosti a dovednosti, zvýšili svou samostatnost, navázali kontakty, zvýšili svůj zájem o další jazyky i o další studium v zahraničí a kromě toho jsou pak lépe zaměstnatelní.

Pedagogové díky tomuto programu získávají nové znalosti, navazují kontakty pro spolupráci, inspirují se pro používání nových výukových metod. Mají pak větší zájem o další vzdělávání a větší motivaci pro práci ve škole.

Jak ale upozorňuje Lenka Henebergová z Domu zahraniční spolupráce, počet podaných žádostí v Česku výrazně převyšuje přidělené prostředky tohoto programu.

Více v panelu Mezinárodní spolupráce v číslech

 

Právě se děje

Další zprávy