Pandemie pohnula se školstvím, žáci ale mají deprese, varují odborníci

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
27. 11. 2020 14:55
Konference o vzdělávání PREF 2020 přinesla celou řadu pozitivních zjištění o probouzejícím se českém školství. Ale také spoustu alarmujících zpráv. Třeba že děti nezvládají dlouhou domácí izolaci, trpí depresemi a častěji sahají k sebepoškozování. Duševní bolest totiž chtějí přebít tou fyzickou. Projděte si jednotlivá témata a pusťte si videa z konference.
Foto: Zuzana Hronová

Je lepší gympl, nebo průmyslovka? Nevíme

Daniel Münich, analytik oblasti vzdělávání z akademického think-tanku IDEA při institutu CERGE-EI, upozorňuje, že stát sice nabírá data z různých oblastí vzdělávání, ale nedává je dohromady - důležité dílky mu chybí, a nemůže si tak odpovědět na důležité otázky. Třeba jestli je lepší všeobecné, nebo odborné vzdělání.

"Máme tu vypjaté diskuse, jestli máme hodně, nebo málo gymnázií, hodně, nebo málo škol. Řešíme, zda na technické vysoké školy lépe připraví gymnázia, nebo průmyslovky. Zda jsou pro celý další profesní život lepší gymnázia, nebo průmyslovky. Jenže v Česku se nevěnujeme sledování dat a analýzám, abychom věděli, jak si vedou na pracovním trhu gymnazisté či průmyslováci, jaké mají uplatnění či kolik berou," říká Münich. Navíc data, která máme, nepropojujeme - třeba data ze státních maturit s daty o uchazečích vysokých škol, dodává.

Více v panelu Jaká data o vzdělávání nám chybí, a proč

 

Právě se děje

Další zprávy